Golden Kamuy

• Japonsko ゴールデンカムイ (viac)
Japonsko, (2018–2023), 18 h 47 min (Minutáž: 23 min)

Predloha:

Satoru Noda (komiks)

Takeo Ócuka, Čikahiro Kobajaši, Hirojuki Kinošita, Džódži Nakata, Haruka Širaiši, Kendžiró Cuda, Kendži Nomura, Takajuki Sugó, Hóčú Ócuka, Kentaró Itó (viac)

Recenzie používateľa Starletka k tomuto seriálu (4)

Season 1 (2018) (S01)

"CGI medvědy" jsem nejprve přešla s tím, že stejně půjde o nějakou blbost, ale za krátkou dobu po svém vydaní si dokázali získat docela kultovní status (a to nejen díky animaci) a z náhodných screenshotů vypadají i celkem vtipně, takže jsem se nakonec rozhodla se k nim vrátit a dát jim přece jen šanci. Co mě upřímně překvapilo nejvíc je dost velký podíl brutality, a to už hned v prvních minutách. Jinak příběh s lovem za zlatem působí tak trochu jako One Piece, kdyby One Piece nebyl o pirátech, ale dospělejší, syrový survival. Postavy jsou přímo skvělé (jak klaďasové, tak záporaci, a teď upřímně nevím, jestli mám radši Ogatu nebo Tsurumiho), člověk se při sledování dozví spoustu nových věcí (třeba vůbec už jen, že existují Ainuové), napětí funguje na jedničku a odlehčené momenty jsou přímo k popukání. Opravdu jsem nečekala, že se mi to bude tolik líbit a hned se vrhám na druhou řadu. 8/10 EDIT: Po rozečtení mangy bych měla asi hodnocení snížit, protože anime vynechává opravdu dost podstatných věcí a taky akční scény jsou mnohem chaotičtější a nepřehlednější, ale co už. Bez anime bych se k ní totiž nejspíš ani nedostala. ()

Season 2 (2018) (S02)

První řada se mi moc líbila, i když měla své občasné zaškobrtnutí. Druhá série už pak bere vyloženě to nejlepší - skvělé postavy (kde i vedlejší dostávají větší prostor), drama, zvraty, odzbrojující humor a absurdno... a taky očividně větší rozpočet. Hlavně po stránce děje je všechno daleko konzistentnější a takové poslední 3 skvěle vygradované epizody jsou pak přímo geniální. 9/10 a těším se na 3. řadu. EDIT: Jakožto čtenář mangy musím teď ale doplnit taky hromadu výtek. Třeba akce je oproti předloze pořád šíleně chaotická, kde kolikrát nemáte vůbec šanci pobrat, co že se to vlastně stalo. Co mě ale mrzí nejvíc je, jak moc zdánlivě "nedůležitých" věcí se přeskakuje, protože neskutečně ubírají na hloubce postav a jejich motivacích, a potom třeba takový Ogata, ač v manze jedna z nejzajímavějších a nejpropracovanějších postav, je zde strašně jednodimenzionální krysa. A když už srovnáváme s mangou, jestli už sumo scéna je na vás moc, co teprve ten týpek, jenž chrabře ojel (nejen) medvěda, kterého v anime radši taktně vynechali, i když je to největší hrdina celého příběhu :DD Nechávám původní hodnocení, ale u třetí řady (pokud se vůbec rozhodnu na ni podívat) už asi tak štědrá nebudu ()

Season 3 (2020) (S03)

Jakožto adaptace mangy je Golden Kamuy průser na celé čáře. Protože sledováním jen a pouze té úplně nejhlavnější dějové linky se ustřihne dobrá půlka obsahu (narvat 70 kapitol do 12 epizod fakt nejde), čímž se pak úspěšné ztrácí všechno to krásné, originální, vtipné i brutální, co tato série nabízí, a ze všeho nejvíc to pak odnáší jednodimenzionální postavy bez motivací (koho zajímá nějaký Kiroranke, který byl v předchozích dvou sériích dohromady tak 5 minut a naprosto nic o něm nevíme). Na druhou stranu je pravda, že existují ještě horší adaptační zvěrstva, a v porovnání s nimi se tady sice krátí a občas přehazuje, ale aspoň se nepřekrucuje děj ani se nevymýšlí nové zápletky a postavy, takže můžeme být ještě rádi. A svým vlastním způsobem to vlastně nějak funguje, sice dost ochuzeně a občas nesmyslně, ale funguje, takže se anime při hodnocení snažím brát jako úplně samostatnou jednotku, i když moje čtenářská část trpí. Co se týče třetí řady, jak se dalo očekávat, opět se jede ve stejném duchu. I přes to jsem ale chtěla aspoň jednu jedinou konkrétní kapitolu vidět zpracovanou důstojně, a to chapter 165 v epizodě číslo 6 (ano, přesně tamtu část s Ogatou, všichni víme). Ovšem mrazení v zádech jako při čtení se ani zdaleka nedostavilo a naopak jsme to projeli úplně sterilně a bez emocí, což je opravdu škoda. Aspoň si to u mě pak vyžehlila dějově přehozená, ale oproti předloze díky hudbě a dabingu vylepšená epizoda číslo 8 (která měla správně přijít ještě před oddechovým cirkusem). Kdybych nečetla mangu 8/10 Bokki. ()

Season 4 (2022) (S04)

Já tomu asi fakt nerozumím. První tři série jedeme brutálním tempem, přeskakujeme snad půlku obsahu předlohy, většinu postav redukujeme na jednodimenzionální panáky (kdybych nečetla mangu, tak opravdu u dobré poloviny osazenstva netuším, kdo to je - už je tam těch postav moc), abychom ve čtvrté sérii dupli vší silou na brzdu a začali animovat pomalu každý panel (a to prosím včetně flashbacků na ty části příběhu, které se v anime vůbec neobjevily)? Na to už je v této fázi, nezlobte se, dost pozdě. Čili série číslo čtyři s ohledem na série předchozí pak z pohledu diváka-nečtenáře z větší části působí jako takový jeden velký filler a v ději i v postavách začíná být guláš (aspoň tedy moji spolu-sledovatelé, kteří mangu nečetli, se v nekomediálních dějových pasážích často ztráceli a pak padaly dokonce i otázky typu "Kdo je to Ogata?"). Upřímně netuším, jak se podaří velké finále, protože na něj absolutně není připravená půda, každopádně vzhledem k tomu, jak malý prostor měla manga na konec, mě minimálně zajímá, jestli nedojde k nějakým větším změnám. Kdybych nečetla mangu 7.5/10 ()