Agenti chaosu

(TV film)
  • Česko Agenti chaosu (viac)
USA, 2020, 2x119 min

Kamera:

Ben Bloodwell

Hudba:

Robert Logan

Alex Gibney (rozprávač), Donald Trump (a.z.), Vladimir Putin (a.z.), Hillary Clinton (a.z.), Barack Obama (a.z.)

Dvojdielny dokument Agenti chaosu skúma ruskú snahu o ovplyvnenie amerických prezidentských volieb z roku 2016. Film odhaľuje zložité plány na podkopanie demokracie, ktoré vtom čase veľmi znepokojili americkú verejnosť. (HBO Max)

Marze

Ti manipulativní Američané by možná vyhráli soutěž o nejstupidnější národ na světě. Nevěděl jsem, že slavná KGB známá z mnoha Bondovek již zřejmě nefunguje, nebo není důležitá. Místo ní jsou dvě skutečně důležité špionážní agentury - zpravodajská služba pracující pro ruskou armádu GRN a SVR, která, která se obvykle zaměřuje na to, co pokládáme za tradiční špionáž. Pasáž v závěru dokumentu o ukradených e-mailech kandidátky na prezidenta Hilary Clintonové se už nudně táhne. Zvolení Hilary místo psychopatického neúspěšného podnikatele Trumpa by byla světová katastrofa.Druhý díl se věnuje americkým prezidentským volbám detailně. ()

dr.fish

Je dobré vidět dokument o tom, jak snadno a levně lze dnes ovlivnit lidi a potažmo voliče. A že na to demokracie není připravená vidno denně na sítích. Nebral bych tento dokument jako bernou minci, ale rozhodně mi to zase trochu rozšířilo obzory. Pro nedostatek informací nemohu hodnotit ta uváděná data, ale jen filmové zpracování a to je na 60% ()

Slasher

Musím říct, že po čtyřech hodinách maximální pozornosti na téma trollení, dezinformace, leaky, hackování, pochybné vazby a vůbec všelijaká ruská neplecha ve volbě 2016, se má mysl cítí solidně přepjatá... Rozhodně bych tady ten Gibneyho dokument neoznačil za pouhé špinění Trumpa na bázi domněnek bez pevných základů, čehož jsem se předem trošku obával, nepřináší žádné senzační nálezy, nýbrž jde o překvapivě pragmatický, odborný a detailní rozbor toho, jak potupně a velkolepě si Amerika dala nasrat na hlavu. Zároveň dobrý pohled do temných chodů zahraniční politiky. Bez vaty a se silnou plejádou komentátorů. Koho dále zajímá, doporučuji knižní titul "Cesta k nesvobodě" od T. Snydera, který je tu mimo jiné také dotazován. "As long as you wind up on top, who cares if the whole motherf*cking system burns to the ground?" ()

*CARNIFEX* odpad!

Ja osobne verím, že je niečo takéto reálne, že musia existovať aj dokumenty, ktoré poukazujú na svinstvá páchané Ruskou federáciou, ktorá v záujme zachovania statusu veľmoci, bude robiť čokoľvek, aby sa udržala na vrchole pyramídy. Nuž ale, za mňa stále lepšie pokúšať sa ovplyvňovať voľby v inej krajine (ktorá týmto len preukázala aká je v skutočnosti jebnutá a preceňuje svoje schopnosti, keď niečo také vôbec dopustila), ako páchať pod rúškom nastolenia mieru, genocídy po celom svete. Navyše, keď vidím ukážky z Ukrajinského Majdanu, chce sa mi grcať a je mi už prakticky jedno, čo sa bude v samotnom dokumente vykresľovať .. ()

keoma26

Dlouho jsem měl tenhle dokument na watchlistu a tak dlouho jsem ho odkládal, až se mi přes realitu dneška sám připomněl. Metodicky shrnuje a na konkrétních kauzách detailně ukazuje mechanizmus fungování nejen ruských trollích farem, ale celé ruské, potažmo americké politiky. Skrz tohle hlavní téma pak přináší i přesný portrét médií v jejich někdy až potologický závislosti na sociálních sítích ... Je to povinná jízda,  která sice nepřináší nic vysloveně šokujícího, o čem by člověk nevěděl anebo co by minimálně netušil, přesto se jedná ve světle aktuálních události o hodně silnou lekci. ()