Night of the Demon

• Austrália Night of the Demon (viac)

Doktor John Holden podniká cestu do Londýna, aby se zúčastnil sympózia parapsychologie, kde se pokusí odhalit souvislost mezi nedávnou vraždou profesora Henryho Harringtona a kultem uctívačů ďábla, vedeným tajemným Julianem Karswellem. Holden je skeptik a nevěří v Karswellovu nadpřirozenou moc, nicméně přijímá pozvání do jeho sídla, kde je svědkem pozoruhodných událostí. Začíná věřit, že se děje cosi nekalého, ale neví, že démonický Karswell na něj uvrhl smrtelnou kletbu. (Goldbeater)

topi

Strašně ukecanej film, ale v tomto případě vůbec nenudí. Téma je totiž nadmíru zajímavé a herecky je vše v naprostém pořádku. Atmosféra by se dala občas krájet a zejména noční scény mají kurevskou sílu. Kamerové natáčky z tohoto snímku dělají náramnou podívanou a černobílý háv je velmi slušivý. Dobré jsou i klasické záběry pozadí, před kterým se některé scény odehrávají. Jinak se jedná o opravdu výbornej okultní horor, kde se sice démona dočkáme jen v úvodu a pak až na konci, ale způsob jakým se zjevuje jsou hodně temné pasáže. Za mě je jeho maska a vizáž perfektní a vzhledem k době vzniku filmu přiměřená. K dovršení celkové atmosféry hraje prim hudba Cliftona Parkera, jejíž orchestrace má neopakovatelné kouzlo padesátých let, kdy hudba nahrávaná ve studiích měla svůj specifický zvuk. ()

Martin741

Milujem horory a tuna mi este usiel dalsi fajny film. Vystupuje tu kult uctievačov diabla, divak sa vsak cosi dozvie aj o kliatbe. To su moc fajne namety na film, kult uctievacov diabla a kliatba, hociteda tematikou okultizmu mi to trochu pripominalo Devil Rides Out 1968 s Christopherom Lee. Tu ale Lee-ho niet, Dana Andrews /Gangsterska nevesta 1941, Laura 1944, dabelska Brigada 1968/ nie je dostatocna nahrada za Lee-ho, skor bych uvital hororovu legendu ako povedzme Vincent Price - este zil v dobe natocenia. Priserka ani nie je znepokojujuca, s odstupom casu aj dost smiesna, ale znepokojujuci bola u man existencia uctievacov kultu diabla - teda ja sa k diablovi rozhodne nehlasim, a to ze nikdy! Tourneur ako reziser sa vsak s filmom pohral, avsak ako je u hororov dlhodobym zvykom, herecke vykony nielenze krivali ale boli rovno plane a logika si asi odskocila na dovolenku. To su vyrazne minusy, preto nebude absolutne najvyssie hodnotenie : 85 % ()

Koly

Další skvělý old school horror, který se opírá především o tím nejlepším způsobem zničující pohřební atmosféru. Jacques Tourneur dokázal z minima vytěžit maximum a hlavně musím vyzdvihnout, jakým způsobem dokáže vytvořit v člověku pocit napětí jenom za pomocí stolní lampy a pár herců. Také musím pochválit Cliftona Parkera za výbornou hudbu. Jedinou, ale zato velkou výtku bych měl k Peggy Cummins a její postavě Joanně Harringtonové, která mi přišla úplně zbytečná a místy mě vyloženě srala. Proto taky nejdu s hodnocením na plný počet bodů. Rozebírat démona samotného a efekty s ním spojené snad nemá smysl. Stačí se podívat na rok vzniku filmu. ()

filmmovier

Poté, co mě v jedné knize o Sherlocku Holmesovi zaujala postava Juliana Karswella a já zjistil, že má za sebou i nějakou tu filmovou historii, byl tenhle film must see. A já rozhodně nelituji. Night of Demon je parádní horor, který je i po více než šedesáti letech úžasně působivý. Jsou tu lekačky, nějaké ty nechutnosti, šikovná kamera, atmosféra, která s každou minutou čím dál víc houstne, rozlehlé staré sídlo a zajímavé postavy, přičemž se šikovně pracuje i s jejich psychologií. A navíc je to celé černobílé. A Karswell je mimochodem vynikající a skvěle ztvárněný charakter. ()

Han22

Psychiatr Holden vyšetřuje démonický kult Juliana Karswella, kterému se to nelíbí a prokleje ho. Holden má za tři dny zemřít, ale kletbě nevěří a hledá racionální vysvětlení. Skvěle natočený horor, který nám na začátku ukáže démona v plné kráse, aby nás v průběhu filmu donutil pochybovat o tom co jsme viděli a co je Karswell zač. Stejně jako hrdina přemýšlíme, jestli opravdu ovládá temné síly, nebo je zdařilý manipulátor a šarlatán. A film drží diváka v napětí do posledních minut a přestože je spíše konverzační, nabídne i pár zdařilých scén (hypnóza) a opravdu vynikající finále. Celkově film, který by bez větších úprav mohl fungovat jako zdařilý horor i dnes. ()

Teardown

Poměrně zdařilá černobílá podívaná, která na mě působila spíše jako temný thriller s detektivní zápletkou, než-li jako čistokrevný horor. Atmosféra dobrá o tom žádná, po herecké stránce též nemám problém, o myšlence s kletbou a démonem ani nemluvím, protože to je bez debat nosný pilíř snímku, ale nemůžu si prostě pomoci, často mě nahlodávala myšlenka, že to mohlo být ještě o kus lepší. Každopádně úvodní minuty byly naprosto perfektní.3+ ()

MickeyStuma

Svého času významný hororový snímek a do dnes ceněný v rámci filmových klasik na pomezí děsivých hororů. Dnes už to samozřejmě už tak nepřijde, ale v padesátých letech se považovala scéna seancí jako jedna z nejděsivějších svého druhu. Kromě excelentních hereckých výkonů té správné atmosféře dodává hlavně černobílý obraz ve stylu noir. Satanské kulty byly nejen filmaři, ale hlavně diváky. vždy přitahovány, z čehož zřejmý vrchol přišel v sedmdesátých letech snímkem ´Přichází satan´ (1976). Scénář tohoto snímku pod názvem ´Noc démonů´, jak by se to dalo přeložit, byl sepsán na základě povídky ´Casting The Runes´ autora Montagua Rhodese Jamese, který je označován jako zakladatel tradičních anglických duchařských příběhů. Pro postavu Dr. Juliana Karswella se dokonce inspiroval dle skutečného okultisty Aleisterem  Crowleym (1875-1936), proslulého svým, na svou dobu, šokujícím hedonismem a ,svým způsobem, veřejným rouháním. Takže je tímto jasné, že příběh není nijak vzdálen od skutečných událostech podobného druhu. Ve filmu Dr. Karswell vyznívá sympatickým dojmem, což z něj dělá zákeřného padoucha. Pro děti je zábavný, neb je pro ně vtipný a tak nějak okouzlující. Ve svém jádru však skrývá zcela něco jiného. Co však přitahuje nejvíc je podoba démona. Scény přetékající děsivostí, při jeho zjevení, dosahují snad i vrcholu. Možná je škoda, že se poprvé ukazuje poměrně brzy. Vývojem děje by se tak po divácké stránce udržovala zvědavost nad jeho podobou, čímž by atmosféra zjevení mohla být ještě o něco děsivější a scéna na nádraží mohla mít ještě o něco větší atmosféru. Podoba démona se hodně podobá japonskému vizuálu, kde s démony vždy měli nemalé zkušenosti. Po technické stránce je démonické monstrum vyobrazeno dnes už dětinsky, ale na svou dobu prostě skvěle. V padesátých letech vzniklo hodně hororových klasik, ale jak již bylo výše zmíněno, tato klasika je skutečně jedna z nejděsivějších a nejstrašidelnějších filmů z období padesátých let, byť na dnešní rychlou a akční dobu může být konverzační potenciál spíše hodný k zavrhnutí. Byla by to škoda. ()

petrik11

Efekty praslabé, možno na tú dobu ušli. Postavy boli však mimoriadne nepresvedčivé, akoby sa im ani hrať nechcelo. Myšlienka s odovzdávaním si Čierneho Petra ma tiež nenadchla. ()

Kenneth

Sice zajímavý film o skeptikovi, který vše záhadné co se kolem něj děje, považuje za triky a lež, ale je to trochu nemastné, neslané. Asi o největší lekačku se tam postaral malý kluk, démon je nějaká karikatura přerostlého kojota a poletující kus papíru je údajně pergamen. Jinými slovy moc se mně to líbilo, 4*. ()

Ardath

Parádní podívaná - od Jacquese Tourneura, režiséra skvělých Cat People, bych ani zklamání rozhodně nečekal. Zaráží mě snad pouze to, proč je u nás tento snímek tak neznámý. Night of the Demon by si rozhodně zasloužil více pozornosti! ()