Tak vznikl Izrael

(TV film)
  • Francúzsko Et Israël fut (viac)
Francúzsko / Švajčiarsko, 2018, 52 min

Réžia:

Romed Wyder

Kamera:

Séverine Barde

Jaké události vedly k vyhlášení samostatného Státu Izrael? Kde vězí počátek dodnes nevyřešeného izraelsko-palestinského konfliktu? Historický film líčí vznik státu Izrael, přibližuje dějiny sionismu od roku 1896 do roku 1948 a odhaluje vliv západního světa. Mezinárodně uznávání odborníci v kombinaci s fascinujícími archivními záběry prozrazují, že za podporou vzniku samostatného sionistického státu stály především vlastní zájmy Velké Británie i dalších západních mocností. Západ je tím pádem zodpovědný nejen za osud Židů žijících v tehdejší Evropě, ale i za osud dnešních obyvatel Palestiny. (TV Prima)

Arsenal83

Neviem, prečo má dokument tak nízke hodnotenie. Veď veľmi hlboko a pravdivo rieši situáciu, aká vznikla po II. svetovej vojne, definuje sionizmus, izraelskú lobby, ale aj záujmy veľmocí, ktoré chceli čokoľvek, len nie silný spojený arabský štát na Blízkom východe. A to je podľa mňa dobre. Hoci samozrejme, všetko tam teraz diktuje Izrael pod ochranou USA, je tam večné napätie, ale neviem si predstaviť, že by Irak + Sýria + Jordánsko + Libanon+ Jemen + možno Egypt + ďalšie a ďalšie štáty boli dnes jednotné, to by bola väčšia hrozba. Dokument nie je na strane Židov, je objektívny a popisný, tak preto dávam s čistým svedomím plný počet. P.S. Nie som Žid ani Arab. ()