Vězně v cele číslo šest spojuje myšlenka na útěk z vězení. Když sem přibude nový vězeň Gaspard, zkušený Roland jej zasvětí do vymyšleného plánu útěku tunelem. Na budování tunelu všichni v noci pracují a každým dnem se tak přibližují k vytoužené svobodě. Nejen tunel je zárukou jejich úspěšného útěku...

José Giovanni, velká osobnost francouzského filmu, přinesl před kameru vlastní zkušenost. Narodil se v Paříži v korsické rodině a již od brzkého mládí se musel sám o sebe postarat. Za války působil jako vysokohorský vůdce a pěšák v odbojovém hnutí, ale po osvobození se zapletl s podsvětím. Při loupežném přepadení jsou jeho strýc a bratr zabiti a mladý Giovanni dostává trest smrti. Jeho otec však o svého syna bojuje a José vychází z vězení v třiatřiceti letech. Svůj nešťastný příběh přenesl José Giovanni do své první knihy nazvané Díra, což je slangový výraz pro vězení.

Francouzský režisér Jacques Becker byl knihou nadšen a koupil práva. Giovanni se podílel na psaní dialogů a s Beckerem dál spolupracoval. Za svůj život napsal jednadvacet knih, pod čtyřiadvaceti filmy je podepsán jako scenárista a režisér - Dva muži ve městě, Sicilský klan, Poslední adresa a další. (oficiálny text distribútora)

mFranta

Tenhle film jsem viděl vlastně úplnou náhodou- ale naprosto mě dostal. Žádná hudba, žádné zbytečné řeči, jen práce na útěku a závěrečné rozuzlení. Naprosto úchvatné. ()

Baldrick

Ve svym ranku majstrštyk. Bez keců, bez zbytečných odboček a nepodstatností. A s pointou, jak má bejt. Kámoši par excellence, a přitom kriminálníci;) 85% ()

ocelotak112

doted jsme si myslel ze utek z veznice shawshank, zelena mile,frajer luke jsou nejlepsi filmy z vezenskeho prostredi ale tenhle film je minimalne stejne dobry neli lepsi ()

Agnostik

Velmi dobrý francouzský film o vězení a pokusu rafinovaného plánu na útěk,jehož následná a závěrečná pointa nečekaně překvapí a vezme tak za své 80%. ()

Johgas

Mně to ze začátku nebavilo. Ale chytlo mě to, fakt chytlo. Dlouhé záběry na vězně, co lepí pytlíky, kouří jednu za druhou, na pavouka, co ho chodí krmit dozorce, na hodného a chápavého pana ředitele. Do toho se v podzemí horečně pracuje, odletuje beton, plánuje se trasa útěku. To jsem skoro nedýchala. Závěrečná scéna mi málem způsobila infarkt. Je smutná. Moc se mi líbili herci, až poté jsem se tu dočetla, že hlavní protagonisté byli neherci. Možná proto to bylo tak přesvědčivé - nikdo nic nepřehrával, nic nebylo nakašírované, prostě to bylo opravdové. Takový uvěřitelný evropský film. ()

Hombre8

Dobře natočené, výborně zahrané (vůbec se nechce věřit, že Barbat je neherec), mizerný scénář. Naivní, nerealistické, za vlasy přitažené (i na svou dobu) a závěr poněkud rozpačitý. ()

ledger

Kriminální žánr není zrovna muj nejoblíbenější, ale tenhle film si zaslouží moje uznání. Monotóní scény kopání a pozvolné plynutí děje přesně stupňují napětí a vyvolávají vcítění do situace vězňů. Bude naděje na útěk zklamána nebo ne? Precizní thriller. ()

Ruda.neck

Naprostá útěková paráda! Film, až na drobné výjimky, neřeší nic jiného, než podrobný detailní popis přípravy útěku. A vůbec to není na škodu, naopak. Dlouhé, ničím nerušené záběry chlapů tvrdě makajících na společné věci přispívají k naprosté realističnosti černobílého snímku. Autor námětu José Giovanni má jistě co vyprávět ze svých vězeňských zkušeností, ale aby si roli hlavního plánovače útěku zahrál jeho skutečný realizátor, to se jen tak nevidí! ()