Jednoducho formalita

• Česko Pouhá formalita (viac)

V tomto temném, kafkovském kriminálním thrilleru exceluje Gerard Depardieu v hlavní roli Onoffa, slavného spisovatele, z něhož se v poslední době stal samotář, který nevydal jedinou knihu. Jednou pozdě v noci je zadržen policisty, kteří ho přistihnou při zmateném pobíhání v dešti po francouzském venkově. Nemůže popadnout dech a zjevně trpí krátkodobou ztrátou paměti. V nedalekém lese došlo k vraždě a úřady se domnívají, že je do ní Onoff zapleten. Drží ho proto na zatuchlém, temném velitelském stanovišti, kde má vyčkat na příjezd inspektora (Roman Polanski), který je paradoxně fanouškem Onoffovy tvorby, a jenž má podezřelého vyslechnout a pokusit se z něj dostat pravdu. (Cinemax)

B.Jay

Jste-li typickým divákem 21.století (nedočkavý, líný, rozmazlený) ani si film nepouštějte, není pro vás. Zde jde především o dialog. Dialog podpořený odzbrojující atmosférou. Na jedné straně Mistr slova Gérard Depardieu, který zde podává životní výkon, a na straně druhé údajný "neherce" Roman Polanski. Závěrečné finále je jen potvrzením toho, že něco tak geniálního přeci nemohli vymyslet v USA. ()

Moiseiwitsch

Film jsem viděl s dabingem a občas mi to nesedlo. To je asi jediná výtka, kterou příště odstraním. Komorní drama odehrávající se na policejní stanici, ze kterého musí být snad každý divák zmatený. Musím se na film podívat ještě jednou. Nemám to ve zvyku, ale u tohoto prostě musím... Občasné komediální absurdity jsem ve filmu jen uvítal. Závěrečné rozuzlení jsem čekal trochu jasnější, ale záměrem tvůrce bylo jistě vyvolat otázky a nikoli přinášet moře odpovědí. O to je film zajímavější a přitažlivější. ()

adamix

Stretnú sa Francúz, Talian a Poliak (s francúzskymi koreňmi) a vytvoria spolu mysterióznu konverzačku plnú výbornej atmosféry a otázok, ku ktorým chcete ihneď nájsť odpovede. Filozofický presah dopomáha k zamýšľaniu, v závere možno trochu aj k popleteniu diváka ale berme to ako skvelo pasujúci prvok, pretože sa na to dobre pozerá a s presvedčivým výkonom Depardieuho máte pocit, ako by ste sa dostali do veršov poézie a snažili sa ich s precítením pochopiť. Trochu nepochopím, prečo sa réžie chopil klasik romantických drám Tornatore, pretože keby to bolo pod taktovkou Polanskiho, dávalo by to zmysel. Za mňa 80%. ()

Coliseum

Je sebevrah vrahem? A udrží tlející tělo dýchající duši do doby sebepoznání, reflexe, pochopení a odpuštění? Nebo je vše úplně jinak a Onoff mě donutil přemýšlet nad něčím, co není, jak se zdá? Depardieu v možná životní roli, civilní, strhávající herectvím na hraně samotné podstaty. V prostředí tak bezútěšně krásném a deštivě účelném, že vtáhne a jen tak ne(o)pustí. (škoda, že se role Leonarda nedožil Gabin, ale takové spojení už by hraničilo s astrálním prožitkem) ()

Jack.Pott

Slavný spisovatel (Gérard Depardieu) má výpadky paměti, jeho dílo ovšem dokonale zná komisař a vášnivý čtenář (Roman Polanski). Nesouladá dvojice tráví deštivou noc ve zchátralé policejní stanici kdesi na venkově. Nedaleko literátova sídla byla nalezena mrtvola, avšak namísto znetvořeného těla kriminalisté přivážejí naditý pytel. Je plný fotoportrétů, které romanopisec odjakživa pořizoval, aby nezapomněl tváře kamarádů, známých, ani nepřátel. Na jednom snímku zvěčnil obličej svého učitele - podivínského bezdomovce, který do mnoha sešitů zapisoval mraky, oceány zdánlivě nelogických sousloví. Ponutý, neurotický zmatek dostává určité, šokující obrysy; přibývající informace jsou pádné jako kladivo, zatloukající víko rakve... Pět let po evropském thrilleru Giuseppa Tornatore natočili Američané slavný mysteriózní horor, uzavřený obdobnou geniální pointou. Pouhá formalita je ale kompaktnější, propracovanější a důstojnější. ()

jopal

Nezdielam aj s celu rodinou vase vysoke hodnotenie. A nebyt vysvetleniu, asi nepochopim, i ked aj tak sa priznam, je to dost tazkopadne... ()

Delmondo

Mistrně zrežírovaný herecký koncert Gérarda Depardieu a režiséra Romana Polanskiho za hudebního doprovodu maestra Ennia Morriconeho. Víc se snad rozepisovat ani nemusím. ()

Hvězdář

Troufám si myslet, že jsem to asi pochopil. Ale až na podruhé podívání, jedno na to nestačí. A pokud je to skutečně tak, pak je to opět mistrovský kousek. Skrývá se v tom hlouběji totiž něco jiného, úžasného, co by se čekat z vizuálu filmu rozhodně nedalo. Prostě propracované do nejmenších detailů od začátku do konce. Na rozdíl od ostatních z toho konce nějaký hořký pocit nemám, vlastně spíš naopak. ()

Robynson

Jeden z filmů, jehož dokonalost nemůže poznamenat ani téměř dvacet let od jeho vzniku. Zatímco jiné filmy přicházejí, omaračují a pak upadají do zapomění, Pouhá formalita je mimo čas. Do tohoto filmu můžete jenom dozrát, nelze z něho vyrůst, jak to bývá u většiny ostatních filmových "lahůdek". ()

66JIRINA

TRVALO MI TO NEŽ JSEM PŘIŠLA NA TO, že je to OČISTEC. Režie a scénář včetně hereckých výkonů = mistrovské dílo do detailů, ale já to hned nepochopila ......... Očistec (latinsky purgatorium, z purgo - čistit, očistit) je stavem, během něhož se podle učení některých křesťanských církví očišťují duše zemřelých od méně závažnýh hříchů a nedokonalostí před svým vstupem na onen svět ()

zoze

Pro mě třetí setkání s maestrem Tornatorem, po třetí mě opět dokázal dojmout způsobem jako málokterý režisér. Pouhá formalita je dokonalý hon kočky na myš, který se tváří ze začátku jako klasická detektivka, jenž čaruje hlavně díky dialogům. Ale čím déle se divák dostává do hloubky příběhu, tím více zjišťuje, že se zde děje něco neobvyklého. Nic vám zde není naservírováno z lehkou pohodlností pod nos. Film divákovy nabízí více otázek než odpovědí. Otázek, o kterých budu s jistou ještě nějakou dobu přemýšlet. ()

Trepak

"ČLOVEK BY SA NEMAL STRETÁVAŤ S MÝTMI. Z BLÍZKA JE VIDNO, ŽE MAJÚ UHRY. A RISKUJEME, ŽE OBJAVÍME, ŽE VEĽKĚ DIELA NAD KTORÝMI SME TOĽKO SNILI, VZNIKLI NA HAJZLI PRI TRVALEJ HNAČKE." V jednej miestnosti ste vy, Polanski, Depardieu a padajúce kvapky. Nádhera! A tá pieseň pri záverečných titulkoch vás dorazí. ()

Indio

Giuseppe Tornatore- Gérard Depardieu-Roman Polanski.Co může vzniknout než hutnej, atmosferickej a chytrej snímek s dobryma dialogama a vyražením dechu na konci. ()

timmy321

Na malém prostoru hodně muziky! Do detailu propracované dialogy v kombinaci s nevědomostí o záměrech hlavních postav a nádechem tajemna. ()