Helena a její chlapci

• Francúzsko Hélène et les garçons
Francúzsko, (1992–1993)

Helena Girardová začne studovat na univerzitě v Paříži. Na koleji se rychle spřátelí se svými novými spolubydlícími, s Johanou a Katkou. Už v prvním dílu dívky potkají tři mladé hudebníky - Mikuláše, Štěpána a Kristiána zvaného „Kuře“. Brzy po té začne každá z dívek chodit s jedním z chlapců.

Tento francouzský komediální seriál pro mladé se téměř celý odehrává v interiérech. Zvláštností české dabované verze je, že velká většina jmen byla počeštěna – z Nicolase se tak stal Mikuláš a z Etienna Štěpán. Volné pokračování u nás běželo pod názvem "Rozmary lásky". (decouble)

Recenzie používateľa Kri-kri k tomuto seriálu (281)

Jen o lásce (1992) (E120)

Kristián si utahuje z Josého ohledně Johaniných plánů s Anežkou a Kanuem. Záchvatu smíchu propadnou i Sebastián s Miikulášem, José se urazí a vystřelí z garáže. "Anežka ho přivádí do hrozného stavu." "Anežka? Ne, v tom to není, souží ho zimní spánek svišťů na Aljašce.":) Děvčata hodnotí počínající lásku Natálie s Kanuem, náladu jim zkazí Benedikta zprávou, že Anežka se zamilovala do Kanua. Anežka se v garáži vyptává na Kanua a právě když klukům prozradí, že je do něj zamilovaná, vejdou v milostném objetí Kanu a Natálie. José se dívkám svěří, že je zamilovaný do Anežky a že ví i o tom, že Anežka miluje Kanua. Josému se nakonec uleví, když se dozví, že Kanu je s Natálií. Natálie a Anežka si v klidu promluví, Anežka ustoupí a právě objevenou lásku Natálii, která se díky tomu změnila přeje. Poslední z první sto-dvacítky "starých" dílů odvysílaných u nás dvakrát. 100% ()

Trojský kůň (1992) (E121)

Thomas Fava se odmítá vzdát písně Možná v září. Vyhledá Kristiána a znovu se jej pokusí přesvědčit, aby mu prodal práva na svoji píseň. Snaží se ho zmanipulovat vyprávěním o svých začátcích v produkování, slávě v hudební branži a vysokoškolácích bez práce. Nejvíc pobaví první půlka dílu - Kristián coby zapálený sportovec a vyhastrošená Johana, jak Kristiána v tělocvičně balí dvě holky a Johana je odpálkuje. A nebo Kristián ofrňující se nad Johaninou miskou s kukuřičnými lupínky: "Tohle baštíte v Texasu? Už vím, proč ses vrátila.":) A v závěru debata o nezaměstnanosti: "Co když po škole žádnou práci nenajdeme?" "Do senátu berou každýho.":) 95% ()

Pochybnosti (1992) (E122)

Mikuláš oznámí Heleně, že jeho brácha se zadlužil bance, dluží jim 100 000 franků. Aby mu pomohl, musí si najít práci a na čas přestat s muzikou. Helena stojí při Mikulášovi a rozhodne se, že i ona půjde pracovat. Ostatní si lámou hlavu, jak přijít k penězům. Johana navrhne uspořádat dobročinný koncert jako kdysi v případě Natálie, ale Helena to zamítne, Mikuláš je prý moc hrdý a nepřijal by to. Kristián využije nedávné nabídky Thomase Favy a odsouhlasí mu prodej své písně. Co mi trochu vadí, jak Helena nabádá Johanu a Lolu k držení diety. Jakoby snad byly tlusté. "Copak to tady vyvádíte?" "Chtěli jsme znásilnit holky, ale ony se samy nabízejí.":) 95% ()

Smlouva (1992) (E123)

Kristián svolá všechny do garáže, oznámí jim, že prodal Favovi práva na jejich píseň a předá Mikulášovi šek na 100 000 franků. Nikdo z toho není nadšen, Mikuláš takový dar odmítá přijmout, ale smlouva je podepsaná, takže už nelze couvnout. Natálie jde do studia promluvit Favovi do duše, aby si s jejími přáteli nezahrával, on se jí jen vysměje. I v tomto dílu pokračuje Helenina lekce holkám ohledně držení diety, což působí poněkud otravně. Naopak vtipná je úvodní scéna, kdy se Lola s Johanou přetahují o tabulku čokolády.:) Rovněž pobaví scénka z chodby fakulty s kluky balící Helenu a Johanu. "Já vás ponesu až do postele a natáhnu se vedle vás." "To je fajn, jenže já bych ti pak natáhla pěstí mezi oči!":) Zajímavostí je, že se v tomto dílu naposledy objeví číšník. 95% ()

Pop music (1992) (E124)

Kristián je rád, že se mu podařilo uzavřít smlouvu s Favou a prodat práva na jejich píseň. Helena a Mikuláš jeho radost nesdílí. Fava přijde s tím, že se písnička musí nahrát znovu, aby měla lepší kvalitu. Povolá je na večer do studia, odkud nejprve vyrazí Johanu, Lolu a Sebastiána a po přehrání písně Heleně, Mikulášovi a Kristiánovi oznámí, že ji nechá upravit jistým Štěpánem Déodou. Vtipná scéna v kavárně, kde si Sebastián pochutnává na dortu a holky žadoní, aby jim taky dal kousek.:) Lola: "Poslyš, Heleno, nečetla´s ten článek, kde psali, že při milování vydáš tisíce kalorií za jednu minutu?" Johana: "Kde je Kristiánek, chci přijít o tisíce kalorií!":) 90% ()

Neshody (1992) (E125)

Mikulášovi se nelíbí, že má aranžmá jejich písně předělat Štěpán Déodat. Kristián je optimističtější, pořád věří, že to zahrají dobře. I Natálie varuje dívky před Favovými obchodnickými manýry. Sebastián pozve Lolu a Johanu na večeři. Mikuláše, Helenu a Kristiána překvapí, že Déodat na ně nepočkal a Fava jim zasadí další ránu, kluci nebudou hrát, muziku obstará technika. K dovršení všeho je píseň Možná v září zásahem Déody upravena na příšerný a nemelodický remix a Heleně se nedaří ji zazpívat. Když začne Fava Helenu urážet, Mikuláš, Kristián a John se snaží ho zpacifikovat netušíc, že Fava má dva osobní strážce a tak dojde ke rvačce. Pobaví scéna v tělocvičně, kdy holky předstírají, že jsou buržoazně zaměřené slepice, aby odradily dva vlezlé kluky. 90% ()

Past (1992) (E126)

Helena s Johanou ošetřují Mikuláše a Kristiána, kteří se ve studiu poprali s Favovýma gorilama. Fava si klade podmínky - Helena musí nazpívat předělanou píseň Možná v září, jinak jde Kristián do lochu. Tohle všechno dost rozběsnilo Natálii, jenže když chtěla s Favou mluvit, nechal těmi svými strážci zmlátit i ji. Tato epizoda ničím zajímavým nevyniká, snad jenom scéna Fava vs. Johana, když ji přede všemi začne lichotit, ona pronese "Ještě jeden krok a přišpendlím tě na zeď!" A pak mu flusne do ksichtu.:) Menší zajímavost, jednoho z Favových strážců hraje Gérard Vivès, známý jako recepční Gérard z Dívek od vedle. Sice slabých, ale i tak 5 *. 85% ()

Nevyřešitelný problém (1992) (E127)

Johana přišla na nápad, jak vyřešit problém s Favou - rychle ho sbalit a nenápadně mu sebrat Kristiánovu smlouvu. Před ostatními ale mlčela, nechtěla to zakřiknout a tak se vymluvila, že jde na lékařskou prohlídku. Kristián se nejprve obával o její zdraví a pak si domýšlel, že Johana s ním asi čeká dítě.:) Srandovní je scéna v kavárně, jak se Johana schovává pod stolem a ještě vtipnější dějství ve studiu, kdy se Fava chytil na Johaninu léčku. Dokonce odhalil masochistické sklony.:) Klekl si před ni, začal jí líbat boty a ponižoval se: "Ležím ti u nohou, dělej si se mnou co chceš, jsem tvůj otrok!" Zajímavější epizoda než předchozí, proto dám 5 * a 85% ()

Kvadratura kruhu (1992) (E128)

Kristián si stále dělá starost o Johanu, ta se chová ještě podivněji než jindy. Děvčata začnou vyzvídat, proč Johana nemůže s ostatními na večeři, ale ta se z toho vykroutí. Později všem navykládá, že začala chodit na kurz čínštiny. V této epizodě se seznámili a zamilovali se do sebe Agnes a John Wander, díky čemuž se Helena od Agnes dozvěděla, že Johana se schází s Favou. Líbila se mi Helenina poznámka Johaně "Chci se zapsat k tobě do kurzu.":) Zvláštností českého překladu je odkaz na Gumáky, viz Johana "Gumáky, ty já miluju, to je skvělý pořad." Přitom v originále zmiňují francouzský pořad Pas de pitié pour les croissants. Jinak ale nijak zvlášť vtipná ani dějově zajímavá epizoda, i tak ale ani tentokrát nepůjdu pod 5 *. 90% ()

Zrada (1992) (E129)

Skvělá epizoda, zejména díky Johaně, která opět zachránila situaci a vymyslela plán, jak vyzrát nad Thomasem Favou. Na oko ho sbalila, aby mu mohla čmajznout smlouvu. Scéna ve studiu, kdy Fava nepříčetně zuří a marně se dovolává svých goril, Johana mu to nandává a Helena pálí smlouvu nemá chybu!:) Mimo to pobaví, jak José dráždí Kristiána s nahrávkou Johanina hlasu na synťáku.:) Navíc se do sebe zamilovali Agnes a John Wander, to vše si zasloužilo parádní oslavu. Jen škoda, že po této epizodě Agnes ze seriálu bez vysvětlení zmizí a když se pak John po čase znovu objeví, už o ní nepadne ani slovo. 100% ()

Život je krásný (1992) (E130)

Johana se vychvaluje, jaké má v poslední době úspěchy v její seznamovací agentuře, cítí se odpovědna za páry Natálie s Kanuem i Johna Wandera s Anežkou. Linda se právě vrátila z Japonska a představila holkám svého kamaráda Jimmyho. Už z prvotních pohledů je jasné, že se mu líbí Lola a i on jí. Mezitím Sebastián přivede do garáže dívku jménem Aneta, s níž se seznámil, když mu autem drcla do motorky. Kristián i José před Anetou šaškují a snaží se ji svádět, jenže ona nalezne zalíbení v Mikulášovi. V průběhu dne vyjde najevo, že Aneta je sestra Jimmyho. Pobaví Johanino rýpání do Loly ohledně Jimmyho a kočkování kluků kvůli Anetinýmu číslu. 90% ()

Noví přátelé (1992) (E131)

Všem třem dívkám se zdálo o Jimmym, zejména Lola o něm zamilovaně básní. Rozhodnou se s ním znovu setkat a tak zavolají Lindě a dají si s ní schůzku v tělocvičně. Poví o Jimmym i Natálii a pak ho všechny pozorují při cvičení. Kristián a José stále přemýšlejí, jak se dostat k telefonnímu číslu Anety. Dohodnou se, že na to půjdou přes Lindu a Jimmyho. Benedikta se v garáži těsně mine s Josém, zato si padne do oka s Kanuem. Po společné večeři se holky baví nastalou situací - ony jedou po Jimmym a kluci po Anetě. Johana: "Kristián pro mě znamená víc, než kdokoliv jiný. Miluju ho tak, že jestli nepřestane pošilhávat po Anetě, tak ho takhle uškrtím!":) 90% ()

Setkání (1992) (E132)

Kristián hned po ránu začne filosofovat o tom, zda je v pořádku prožít avantýru s Anetou, přestože je zamilovaný do Johany. Johana uvažuje dát dohromady Jimmyho s Lindou, což se nezamlouvá Lole. Lola vynechá přednášky, celé dopoledne prodebatuje s Jimmym, jako alibi pro Sebastiána ji poslouží Linda. Pozdě večer si Lola dá s Jimmym tajnou schůzku v garáži, kde se jí podaří ho svést. "Ukaž, jak miluješ ženy!":) Zábavný je rozhovor kluků po společné večeři. "Jestlipak sis všiml, José, ty blonďaté lokny?" "Která? Johana nebo Aneta?" "Aneta přece, Johana má vlasy rovný." "Jo, jako paličky na buben, však se ti líbí jen proto." "Johana je láska, ale intelektuální, platonická. Aneta je fyzická - body, body.":) A nebo když José prohlásí: "Neboj, Johano, přísahám, že Aneta jede po mně. Myslím, že mám z pekla štěstí." A v ten moment do garáže vejde Benedikta.:) 95% ()

Tajná setkání (1992) (E133)

Johana na Lole vyzvídá, kde strávila večer. Vymluví se na bratrance, ale Heleně je jasné, že byla s Jimmym. Aneta se pokusí svést Mikuláše, je vyrušena příchodem Heleny. Po jejím odchodu Anetu svádějí Kristián s Josém. Zábavná hádka Loly a Johany: "Já si ve škola alespoň namáhám hlavu, zatímco ty kromě těch čmáranic na papíře..." "Víš, že jednou ze mě možná bude architekt a budu stavět mrakodrapy? A mám ti říct, na co ti bude sociologie? Na založení podřadné sňatkové kanceláře!":) Lola stráví celý den s Jimmym. Procházejí se po Paříži, projíždějí se po Seině i na kolotoči (jde o úplně první epizodu s exteriérovými záběry). V kavárně nečekaně natrefí na Benediktu líbající se s Kanuem. Kristiánovo vyznání Johaně: "Ta moje chodí v triku po kotníky, v teplácích, které musely patřit jejímu pradědovi a kšiltovce, která je jí o čtyři čísla větší. Ale stejně je sexy!":) 95% ()

Výčitky svědomí (1992) (E134)

Johana má zlou předtuchu a tak podrobí Kristiána výslechu. Ten ji přizná, že vyjel po Anetě, čehož vzápětí lituje. Johana je chvíli rozčílená, ale brzy přistoupí na příměří a nakonec uzavřou mír. "Je tu jen problém s příměřím." "Proč byla vyhlášena válka?" "Neoprávněné vniknutí.":) Po Lole, Kanuovi a Benediktě začne být sháňka. Sebastián se vypraví hledat Lolu na fakultu, jenže ta je s Jimmym, Kanuem a Benediktou na bowlingu u právnické fakulty na druhém konci Paříže. Oba páry tajných milenců si pro ostatní vymyslí báchorku, že zůstali trčet v obchodě kvůli výpadku proudu. Johanina vtipná poznámka: "Tam v tržnici, když byla tma, byl vůbec Kanu vidět?" by dnes nejspíš neprošla cenzurou. "Vy jste strávili den nakupováním?" "Možná že se Benedikta stará o prázdninový tábor.":) V závěru Natálie přiběhne se zprávou - Sebastián je v nemocnici, přejel ho náklaďák! 95% ()

Drama (1992) (E135)

Všichni jsou v šoku skrze toho, co se přihodilo Sebastiánovi - přejel ho náklaďák a leží v kómatu mezi životem a smrtí. Kristián se rozčiluje, José podotkne, že většinou to odnesou ti hodní a hajzlové zůstávají. Linda se zhroutí a svěří se Heleně, že Sebastiána stále miluje. Nejhůř to samozřejmě prožívá Lola, jednak proto, že už jednou si prošla smrtí snoubence po havárii motorky a také si dává za vinu Sebastiánovu nehodu, protože ho podvedla s Jimmym. Natálie si promluví s Benediktou, řekne jí, že Kanu se jí přiznal k úletu s Benediktou i o Lole a Jimmym. Tento díl vzhledem k vážnosti situace pochopitelně neobsahuje žádné vtipné momenty ani hlášky. 90% ()

Lítost (1992) (E136)

V zájmu jejího duševního zdraví ostatní Lole namluvili, že Sebastián už se z kómatu probral a je z nejhoršího venku. Kristián má ale pochyby, zda udělali dobře a co řeknou Lole, jestliže zemře. Lola si dělá plány do budoucna a chce Sebastiána co nejdřív navštívit. Linda neví, na čem se ostatní domluvili a tak před Lolou provalí, že volala Sebastiánovým rodičům a lékaři už ztrácejí naději. Lole dojde, že jí všichni lhali, označí je za zrůdy a uteče. Mikuláš ji naštěstí dožene a uklidní, Lola mu přizná, že byla Sebastiánovi nevěrná. Později se Sebastián z kómatu skutečně probere, Lola je šťastná a ihned oznámí Jimmymu, že je mezi nimi konec. 95% ()

Něžná láska (1992) (E137)

Kluci slaví, že se Sebastián probral z kómatu a dost se při tom zhulákají, což vede k srandovním situacím. José v domnění, že vychází ze dveří se snaží vecpat do skříně.:) "Kluci, můžete mi prozradit, kde je vypínač? Je tu tma." "Zatáhni za rukáv mého saka a uvidíš hned líp.":) Kristián pak ještě dospává opici během dne Johaně na rameni. I dívky slaví, Johana ve své štědrosti pozve na porci lupínků všechny z kavárny. Zato Natálii do smíchu není, Kanu ji chce opustit. Benedikta za to cítí vinu a přizná Josému, že ho podvedla s Kanuem. V této epizodě se mi velmi líbí poslední scéna, kdy José Benediktě její úlet odpustí. Je to totiž jedna z mála scén celého seriálu, kdy dokáže, že ji opravdu miluje. 95% ()

Pohoda (1992) (E138)

Natálie je úplně zničená, Kanu se rozhodl vrátit se do Ameriky. Johaně to dělá starosti a přemýšlí, jak mu v odletu zabránit. Jedním ze svérázných nápadů je zavolat na letiště, že v letadle je bomba.:) Když už si všichni myslí, že Kanu odletěl, Johana má pro ně překvapení - Kanu a Natálie jsou spolu. Na letišti se Johaně podařilo Kanua přesvědčit, aby zůstal. Dějově sice méně výrazná epizoda, ale se šťastným koncem a množstvím hlášek. Kristián s Mikulášem při úklidu pokoje: "To je mý oblíbený triko." "I moli ho mají rádi." José: "Chlap je jen primitiv. Když mluvím o primitivech, kde je Kristián?":) A nebo debata Johany s Helenou: "Poněvadž je Linda zadobře s Lolou, tak by asi bylo ideální, kdyby zkusili žít ve třech." "Tohle je prima myšlenka, Johano, navrhnu to Kristiánovi.":) 95% ()

Recidiva (1992) (E139)

Johana zpozoruje, že Kristián se v poslední době chová divně. Její předtucha není neopodstatněna, Kristián do garáže přivede Terezu, kamarádku z dětství. Holky Terezu vezmou mezi sebe, i Johana je k ní vstřícná, ovšem jen do chvíle, než z Terezy vypadne, že kdysi s Kristiánem chodila, on byl její první láska. Kristián pozve Johanu na večeři, ale vezme sebou i Terezu. Po večeři Kristián Terezu doprovází a nezůstane jen u toho. "Známe se z gymplu, něco jsme se spolu nablbli." "To je suprový, to je skvělý, alespoň mi řekneš, jak mu šlo dělání báboviček." "To bych ráda, ale tehdy mu bylo čtrnáct." "Co? Ve čtrnácti, to už sis nehrál na písku?":) Pobaví i adorace Johany: "Svatá Johanko, oroduj za nás.":) 95% ()