Láska ve spektru

(relácia)
  • Austrália Love on the Spectrum
Dokumentárny / Reality-TV / Romantický
Austrália, 2019, 11x38–46 min

Láska neroste na stromech. A pro čtyři mladé lidi s poruchou autistického spektra je nepředvídatelný svět randění opravdu velký oříšek. (Netflix)

wu.wu

Reality show o lásce, která vás zahřeje u srdíčka tím, jak je vřelá, milá a taky chvílemi dost vtipná. Doporučuju pustit si ve chvíli, kdy máte pocit, že svět je plný zlých lidí a řítí se do záhuby..Nejsem si úplně jistá tím, že tvůrci zobrazují účastníky nebo lásku ve světě autismu objektivně (stačila by alespoň nějaká základní informace o sexu a ovládání sexuálního pudu od někoho z odborníků). Slyšela jsem ale dva podcastové rozhovory s účastníky a oba říkali, že jsou hodně spokojení s tím, jak show tvůrci zpracovali a jak osoby s poruchou aut. spektra show zobrazuje. Respektive vyzdvihli oba to, že show přibližuje nám ostatním bez zkušenosti s autismem, co autismus znamená a jak široce se může projevovat. Takže dokumentární a popisné zobrazení toho, jak osoby s poruchou aut. spektra prožívají lásku, asi ani nebylo cílem tvůrců. A Michael je vážně král!! ()

MatoPalkes

Úprimné, okúzľujúce, dojímavé, zábavné. Absolútne skvelý projekt, ktorý sa nedal prestať pozerať (obe série za jediný deň). Dúfam že natočia ďalšie a ďalšie epizódy, kľudne aj z iných častí sveta, budem rád za nové postavy ale rovnako veľmi som zvedavý ako sa budú vyvíjať tie ktoré už poznáme. Najobľúbenejší je samozrejme Michael a za ním je Mark. ()

PavelVanekArt

Všichni účastníci jsou vtipnějších, lepší, rozumnější, hodnější a osobitějších, než většina lidí co osobně znám a se kterýma se denně vídám. S lidma s tímhle druhem autismu není nic špatně, ale s těma zdravýma je špatně vše. A hlavně jsou to nerdi. Sympatická sonda do života specifických autistů, se kterýma bych si měl rozhodně co říct. 5* a.k.a 90% ()

Matty

Milé, zábavné, v některých okamžicích dojemné, oproti jiným dating shows příjemně nevyhrocené, ale zároveň banální v prezentaci jednotlivých účinkujících a infantilizující v rámování světa lidí s různýmim poruchou autistického spektra (jako kdyby tvůrci opomíjeli právě fakt, že jde o spektrum a není jeden autismus – všechny sociální herce staví na stejnou úroveň). Hudební předěly jsou pro seriál s podobným tématem nevhodné. Okolo sexuality dokumentaristé krouží jako kolem něčeho, co autisti nedělají a o čem by se v jejich přítomnosti mluvit nemělo (např. zcela nepatřičná otázka na pár dvacátníků, kteří spolu již několik let žijí, nepochybně i sexuálně, zda spolu již spali). Nadbytečný prostor dostávají scény, v nichž rodiče mluví o svých svéprávných dospělých dětech, z nichž většina nemá problém hovořit za sebe samé. Až urážlivě zplošťující a stereotypizující je pak představování „vedlejších postav“, tedy jednotlivých nápadníků a nápadnic, dvojicí věcí, které mají rádi (dinosauři, úsměvy) a dvojicí věcí, které nenávidí (zvuk zahradní sekačky, banány). Možná je to dané sestřihem, ale Jodi, odbornice na komunikaci autistů, která v seriálu jako jediná zpřítomňuje „odbornou“ perspektivu, nebudí moc důvěry a vytváří zkreslující představu o tom, jaké nároky by měly být na autisty ve vztazích kladeny. Své klienty na rande připravuje radami, jaké konkrétní kroky mají učinit v určitých situacích (představit se, nabídnout židli), které jsou možná běžné při setkání dvou lidí bez autismu, ale v případě dvou autistů podobné chování vyžaduje často přetvářku a předstírání, přejímání role, která jim nutně není vlastní. Základem by mělo být, aby se cítili v pohodě sami se sebou. Pak se dokážou snáz emocionálně napojit na partnera/partnerku. Přes uvedené pochybnosti vítám, že se Netflix zapojil do snahy vymýtit přesvědčení, že když autisté moc nedávají najevo emoce, tak ani nedokážou cítit lásku a milovat a po blízké osobě netouží. ()

Barka88

Úžásný projekt. Je to zábavné, milé a hodně k zamyšlení. Strašně mě to dojímalo a zjistila jsem, že vlastně řešíme při seznamování a ve vztazích, úplné kraviny. Tady je krásně vidět, jak si nevážíme toho, co máme, a že to na cestě za láskou může být mnohem, mnohem komplikovanější, než si vůbec dokážeme představit. ()