Daughters

• Japonsko ドーターズ

Dvě mladé kamarádky spolu bydlí v jednom tokijském bytě. Rády spolu chodí do společnosti, baví se, sdílejí podobný pohled na svět a obě mají poměrně dobře rozjetou pracovní kariéru. Když tu náhle jedna z nich nečekaně otěhotní a rozhodne si dítě nechat, aniž by o tom řekla otci. Jak se k tomu postaví spolubydlící? Vydrží to jejich přátelství? Debutový počin Hadžime Cudy, který film o životě japonské omladiny nejen režíroval, ale je i autorem scénáře. (ing.man)

ing.man

Okamžitě jsem si zamiloval kameru, potom i hudbu, která hodně připomínala Lost in translation. Uvědomil jsem si během filmu, že mi chybí spoustu klasických reálií, ale to vůbec nevadilo. Jak píše Vavča, spousta věcí se tam neřeší, (což je ovšem Japan jak vyšitý, že...) film je prakticky bezkonfliktní, bez mužské postavy, prostě jedna se rozhodla mít dítě a spolubydlící do toho spadla. Trochu jiný film, než jsem zvyklý se dívat, ale do žánru slice of life to zapadá... Škoda, že mě to nezaujalo víc... No a Ajaka nám ale vyrostla, co? ;) ()

Vavča

Nenápadný, civilně pojatý film popisující přátelství dvou žen 20+, Koharu (Ajaka Mijoši) se rozhodne tváří tvář nečekané situaci pomoci svojí kamárdce Ajano (Džunko Abe), která oznámí, že je těhotná, ale otce odmítá a chce vše zvládnout sama. Film má někdy klipovitou režii působivé audiovizuální pasáže, posunuje se příběhem po ročních obdobích. Film není nějak výrazně dramatický, nebo vyhrocený, snaží se tak nějak nenápadně zobrazit nový druh společnosti, kde funguje i neúplná rodina s pomocí zapojení okolí. Morální a jiné otázky však neřeší, a pouze jen občas je jakoby nadhodí, aby zase spadly ze stolu. Na režijní debut to není špatná práce, navíc další výpoveď o světě mladých v Japonsku. ()