Ambiciózní venkovský soudce pátrá na sklonku 19. století po sériovém vrahovi mladých žen. V jeho hledáčku se ocitne psychicky nemocný tulák, který má vojenskou minulost... Vysloužilý voják Joseph Bouvier požádá krásnou Louisu o ruku. Ta ho však odmítne. Nešťastný Bouvier vidí jediné řešení z této situace, zastřelí Louisu a poté i sebe. Vražda a sebevražda mu však nevyjde, Louise i on přežije. Z vojenské nemocnice odjíždí Bouvier do sanatoria pro duševně choré, neboť se z něho stal anarchista a stoupenec socialismu, jeho myšlení je nelogické a často se odvolává na Boží vůli nebo chorou mysl. Když je propuštěn i z tohoto zařízení, toulá se po Francii. Jako vysloužilý voják vždy někde dostane polévku a trochu jídla. Při svých cestách Bouvier nezapomíná stále psát dopisy Louise. Zároveň se však pomatený Bouvier dopouští brutálního vraždění na mladých dívkách a chlapcích. Sérii těchto vražd začíná vyšetřovat soudce Rousseau, který věří, že tento případ objasní. Rád by si totiž na případu Bouviera kariérně polepšil. Když je Bouvier při svém posledním přepadení zadržen místními občany, je předán soudci Rousseauovi. Ten si je zcela jist, že Bouvier je onen brutální vrah. Bohužel mu však chybí důkazy, aby ho mohl obvinit ze všech vražd. Rousseau začne pomalu hrát s Bouvierem psychologickou hru, při které se mu Bouvier nejenže přizná, sdělí mu detaily všech případů, ale dokonce se i ochotně nechává fotografovat do novin. Rousseau musí postupovat velmi opatrně, je si vědom, že pokud by byl Bouvier odborníky uznán za blázna, nemůže být za své činy trestně stíhán... (TV Prima)

Inozuka

"My všichni jsme vrazi, přinejmenším potencionální. Ale onu potřebu vraždit usměrňujeme legálními prostředky. Průmyslem, obchodem s koloniemi, válkou, antisemitismem... Já si vybral antisemitismus. Není to nebezpečné, jde o módní záležitost. A pak? Posvětila ho církev." Výborné psychologické drama zkoumající lidské sklony k násilí a zvířeckosti na pozadí bouřlivých společenských událostí devadesátých let 19. století ve Francii. Průmyslová revoluce je v plném proudu, společnost se zmítá mezi starým konzervativním světem prezentovaným katolickou církví a novými pokrokovými myšlenkami. Vrcholí antisemitská Dreyfusova aféra, narůstá socialistické a anarchistické hnutí, rozšiřují se hlasy volající po lidských právech... Všechen ten zmatek a protichůdné ideje se odráží v mysli psychicky nemocného sériového vraha. A přestože je na první pohled patrné, že vrah je šílený a za své činy trestně neodpovědný, udělá ambiciózní soudce vše pro to, aby jej dostal pod gilotinu. Je rozdíl mezi legálním a ilegálním zabíjením? Je poprava evidentně vyšinutého člověka nebo střelba do bezbranných stávkujících dělníků ospravedlnitelná společenským blahem nebo se v tom okamžiku stává ze společnosti / státu a jejich představitelů vrah? Je soudcem vrah a vrahem soudce? Bertrand Tavernier postavil před nás zrcadlo, do něhož se řada z nás dívá velice nerada (viz některé komentáře zde). Ostatně moc příjemné to není a odpovědi se hledají jen těžko. A je krátkozraké se domnívat, že situace dnes se ve své podstatě nějak diametrálně odlišuje od té ve filmu zobrazované. Otázky zůstávají, pouze hrany nejsou tak ostré.... ()

huzgi

Naprosto úžasný herecký koncert hlavních představitelů. I celková atmosféra je zcela přesná a uvěřitelně dobová. ()

brasek

Absolútne nepozerateľná záležitosť a moje obrovské sklamanie. Žiadna napätie, žiadna atmosféra, žiadne vyšetrovanie. Totálne pochabý film! ()

gizi

Životní role Galabrua. Ani přes svou délku film ani na chvíli nenudí, děj plyne krásně a přirozeně. 90% a 5*, 27.10.2013. ()

CheeseFigure

Bouvier je zaujímavá postava a dá sa povedať, že ťahala celý tento počin. Sudca si moje sympatie moc nezískal a zdĺhavé pesničky k pozitívnemu pocitu tiež neprispeli. Dostal som niečo iné, ako som čakal a ostal som celkom sklamaný. ()

Profík

Moje hodnocení bude ovlivněno knihou Vrah malých pastýřů od Douglase Starra, kterou doporučuji mnohem více, než tento film. Galabru je dobrý herec a tady jistě odvedl solidní práci. Ale už vzhledem ke stylu vyprávění a výběru časové linky a dalším věcem, jsem neměl pocit, že sleduji stejnou osobu, o které jsem již dříve četl v knize. Některé důležité události (soud) a postavy (Lacassagne) mi tu dost chybí. Za mě by příběh Vachera (zde Bouvier) měla být zpracována jinak a lépe a konec ke totální WTF, ale ne kvůli němu jen 65%. ()