Dva lidé poznamenaní válečnou minulostí se po letech znovu setkají při archeologických výzkumech. Zejména zamlklý, nepřístupný muž se však zdráhá komukoli přiznat své trýznivé zážitky z nacistického koncentračního tábora, kde se stal objektem hrůzných lékařských pokusů. Režisér Jiří Svoboda se ve svých filmech vždy snažil o expresivní vypravěčství, ale tentokrát upadl až do osidel manýrismu, snahy za každou cenu překvapovat nezvyklými výrazovými prostředky. Bohužel jejich samoúčelnost notně oslabuje zamýšlené vyznění. (oficiálny text distribútora)

J R C Pecuchet

Vynikající snímek Jiřího Svobody a skvělým hereckým obsazením. Jana Brejchová a Radoslav Brzobohatý v hlavních rolích psychologického dramatu. Dle mého názoru velmi nedoceněný film, který by si zasloužil častější reprýzování nebo DVD nosič. ()

tranquill

"Dokud nic nemám, nemůžu o nic přijít..." Atmosféra filmu je doopravdy PSYCHO. A člověk musí vydržet až do konce, do pointy, která se rýsuje, ale až v posledních záběrech pochopíte... ()

Pitryx odpad!

Prvních deset minut to nemá ani hlavu ani patu, druhých už vůbec ne o třetí desetiminutovce nemá smyslu se zmiňovat. Zbytek filmu jsem přejel rychlopřehráváním a zlepšení nepozoroval. Takže jasný odpad. Tvůrci měli půl hodiny na to zaujmout. Nestalo se tak. 031220114000/8405/8409 ()

honzic

Průměrný film s psychologickým dusnem, který je však náročnější a ne úplně vydařený po stránce scénáře a dialogů, občas mi přijde něco nelogické nebo násilně začleněné. Hodnocení: 55 % ()

garry

Asi to bude znít jako kacířství, ale Jiří Svoboda si libuje v takovýhle hrůzách. Je to podobné jako spisovatel Jaroslav Havlíček kdy všechny jeho postavy zemřou nebo mají progresivní paralýzu. ()

ElisD

Námět i herci, všechno v pořádku, ale dívat se na to nedá, je to jako když se ožere puberťák (nebo básník) a začne psát děsně hlubokomyslné básně, rozervané v hlubinách nitra černých ran... A ráno se probudí, přečte si to po sobě a rychle to roztrhá, protože zjistí, že to je otřesný. ()

Dvojirakri

Jak mám Svobodovy filmy z 80.let rád tak tenhle mi vůbec nesednul. Postava Rackova filozofa je příšerně otravná. Angličtina mi trhá uši. Hudba taktéž, ta zestárla opravdu neskutečně, pamatuju si pořady z té doby vysílané ještě v 90.letech a už tehdy mi to přišlo nepatřičné, ale to je daň z pokroku, Jozef Revallo to prostě tehdy nevychytal. Kamera je to co mi vadí asi nejmíň, na tu už jsem z jiných filmů stejného režiséra zvyklý. Dám tomu v budoucnu ještě jednou šanci, třeba je ta chyba ve mě, v mém momentálním rozpoložení. ()

Johgas

Výborný film, který jsem náhodou viděla krátce po smrti pana Brzobohatého. Pan Herec...ovšem velký dojem na mě udělal i Jan Kačer v roli psychiatra - jeho výroky by se měly tesat. Jinak film je temný, hodně depresivní...východisko jsem neviděla...Kamera a režie mi zas tak abstraktní nepřišla, ale hudba - ta se zažírala do morku kostí....přiznávám, nespalo se mi po tom úplně lehce... ()

xentrixx

Je to hodně pocitová záležitost, v níž nejde ani o mechanicky dokonale do sebe zapadající zápletku, ani o ataku herecké virtuozity, která by diváka měla zvedat ze židle. Hřejivá pěna horkého, poklidného léta v bezpečné společnosti archeologického týmu je rozháněna ledově traumatickými vzpomínkami na prožité peklo koncentračního tábora a lékařských pokusů. R. Brzobohatý utíká sám před sebou, stahuje se do vlastního nitra a snaží se o vnitřní vyrovnání s démony minulosti. Naráží na bariéru nic nechápajících a ani netušících lidí okolo, byť se k němu někteří snaží přiblížit a nahlédnout trochu do jeho duše (Ilja Racek). Se svými muky by nejspíš zůstal zcela osamocen, kdyby mu neuvěřitelná náhoda - ten nejlepší režisér - neseslala do cesty někoho, kdo je obtěžkán stejným břemenem hrůzných vzpomínek.. Nemá cenu děj filmu nějak zvlášť pitvat či analyzovat, stačí ho jen sledovat a nechat pracovat dojmy... ()

raininface

Typický prkenný divadelní herectví, tradiční Svobodova manýristická režie, komicky neživotný dialogy. Když asi po půlhodině filmu začala u táboráku a opékání buřtů debata o etice a lidském druhu, tak jsem to psychicky nevydržel a přepnul na jiný program a vrátil se zpátky až na předpokládaný závěr. Jestli mezi 30. a 75. minutou všichni ti herečtí panáci obživli a přestaly jim z huby vypadávat mramorový moudra, rád nějakou tu * přidám. ()

Trucker odpad!

Nesmyslná koláž melodramatických retrospektivních záběrů podkreslených takovou muzikou, že by z ní za pět minut dostal depresi i hyperaktivní klaun, a v současnosti se odehrávajících prázdných dialogů o ničem. Obsazení špičkových herců z kraviny dobrý film samo neudělá. ()

honza.g

Nevšední námět, skvělý scénář, mistrně využitý prostor role hlavní postavy. Ostatní nic nezkazili, i když postava Ilji Racka na sebe trochu strhávala pozornost. Výsledek je tedy velmi dobrý, v dané době musel být osvěžením. Manýrismus necítím, ani v té kameře, stojí za to sledovat i obraz. ()