Zdravotník

• Španielsko El practicante (viac)

Záchranář Ángel se nechce smířit s realitou života na vozíku. Vypěstuje si smrtící posedlost ženou, která ho opustila, a plánuje děsivou pomstu. (Netflix)

YumiOkami

narcistni psychopat na voziku, ktery mi kinda pripominal chrise wattse - teda takovyho az moc extremniho chrise wattse. nemyslim si, ze si film nekdy pustim znova, prece jen na voziku clovek nemuze zabijet nejak zajimave - coz mi na tomhle filmu dost chybelo. vice krve, vice napaditych vrazd, policejniho vysetrovani a dala bych tomu lepsi hodnoceni. ale ted to spis neurazi ani nenadchne. proste meh. ()

dubinak

El Practicante je klasickým nekomplikovaným průměrným thrillerem ze Španělska, tentokrát s docela neotřelým námětem a krajně nepříjemným charakterem v podání Maria Casase, který je, jak je vidět hercem mnoha tváří, protože je momentálně poměrně často obsazován do různorodých rolí. Tady ztvárnil hajzla přímo prvotřídního a sympatizovat s ním určitě budete jen těžko. Sice budete překvapivé momenty hledat stěží, ale jako večerní nenáročná oddychovka poslouží slušně. ()

Skeksis

Perfektný psychopat, navyše kripel. No, ešteže bol psychopat (v jeho prospech), lebo ľudia v jeho situácii často berú samovraždu ako východisko. Pomsta je vo filme moja najobľúbenejšia téma, pokiaľ je spravodlivá. Vozíčkarova pomsta však bola nespravodlivá, čiže psychopat mal u mňa od začiatku absolútnu antipatiu. Napriek tomu to bolo istým spôsobom vtipné, aj keď ničím ojedinelé. ()

EvilPhoEniX

Není to bohužel další nástupce Španělské vlny a Mario Casas nehraje v dalším Contratiempu, ale i tak se jedná o slušný Španělský standard, který fanoušky podobné tvorby rozhodně neurazí, ale taky nenadchne. Hlavní hrdina pracuje v ambulanci, ale prodělá těžkou dopravní nehodu, kvůli které přestane moct chodit a zatímco zažívá novou těžkou zkoušku v životě, tak jej opustí přítelkyně zrovna když jí nejvíce potřebuje a rozhodne se samozřejmě pomstít. Dobře se na film kouká, umí být napínavý a hlavní hrdina je sympatický psychopat, se kterým se dá i sympatizovat vzhledem k jeho situaci. Ve finále dojde také na jeden zvrat, ale na to jsme od Španělů zvyklí, chybělo mi zde cosi navíc. Jako jednohubka je Zdravotník však slušný. Příběh***, Akce>Ne, Humor>Ne, Násilí*, Zábavnost****, Hudba***, Vizuál****, Atmosféra***, Napětí***. 6.5/10. ()

classic

„Praktik” Ángel Hernández (prakticky) vykonáva povolanie záchranára „taxíku pre chorých” na jednotku s hviezdičkou, kedy doslova zachraňuje zakliesneným ľuďom holé životy, a to zrovna presne tak, ako hneď ukazuje úvodná sekvencia, ktorá je rozšírená nielen v Španielsku, či na Slovensku, ale aj hocikde inde všade po svete, kde dochádza ku všelijakým dopravným kolíziám, a to buď s naprosto fatálnymi následkami, alebo teda mierne povzbudivými, ak nie je účastník nehody na mieste mŕtvy ? Zakaždým skrátka záleží od konkrétnej situácie, aká sa akurát ponúka. Táto síce dopadla všelijak, pričom to mu ešte ale nebráni, aby si zároveň so sebou nezobral i nejaký ten „suvenír” , ktorý si potom (u)zamyká do skrine. Čo to nakoniec býva, čoho je takmer plná skriňa, o tom sa presvedčíte sami... Už na prvý pohľad vyzerá byť poriadnym, nesympatickým hajzlom, čo si totižto asi zatiaľ neuvedomuje ani jeho mimoriadne atraktívna, sympatická priateľka Vanesa "Vane" François, ktorá mu toleruje vskutku naozaj bizarné správanie sa. Ako sa tradične hovorieva: „Karma je zdarma” , pretože vždy dorazí vtedy, keď ju najmenej očakávaš, tak isto, ako ani Ángela vo sne nenapadlo, že jedného, večerného dňa pri vykonávaní si svojho povolania, bude rovnako zachraňovaný, keďže kolega Ricardo, zrejme nevenoval dostatočnú pozornosť pri šoférovaní sanitky, ktorá sa priamo zrazila s protiidúcim nákladiakom, z čoho vyplýva, že sa stal handicapovaným človekom, upútaným na vozík ! Sila, kedy by si nejeden pozitívne zmýšľajúci jedinec pomyslel, že tak mu treba, zaslúžil si si to ! Opak je však pravda, pretože odteraz, a to i napriek svojim očividným obmedzeniam, začne terorizovať všetkých okolo seba, vrátane frajerky Vane, ktorá ešte netuší, k čomu sa neskôr schyľuje... ? Na prvý pohľad by ho asi každý ľutoval, vôbec netušiaci, aké má zvrátené, zajačie úmysly. Vďaka istým okolnostiam, ho Vane napokon opustí, ale to ešte automaticky neznamená, že si môže konečne vydýchnuť. To je len začiatok jeho psychopatických sklonov, ktoré sa ukážu v celej kráse, čoho je toto pokrivené hovädo vlastne schopné ? Až sa miestami čudujem, ako to celé zvládal. Sebavedomie, tak to mu určite nechýbalo, alebo v podstate, čo už môže v živote stratiť, keď nemá žiadne zábrany pred ničím. / Španielsky herec Mario Casas mi je známy z filmov z Pyrenejského poloostrova, trebárs Contratiempo a Hogar, v ktorých si tiež zahral, ináč považujem za kvalitné thrillerové príspevky, kam zo začiatku zamieril i El practicante, režiséra Carlesa Torrasa. Podľa hodnotenia to vypadá najskôr tak, že sa vedľa nich asi nezaradí. Má zväčša dusnú atmosféru, výborný zvuk, kameru i hudbu, ktoré si udržiava aj naďalej, no súčasne sa popritom o slovo hlási i typické, scenáristické klišé, ktorého bolo až príliš. Niektoré scény boli nielen nadnesené a prehnané, ale aj pomaly nemožné a neuveriteľné, najmä tá predfinálová hovorí za všetko. Obsadenie Déborah François, zohrá ešte kľúčovú úlohu, ktorú vnímam, ako spríjemnenie dňa. Disponuje dostatočným sexeappealom, vďaka čomu som si opäť prišiel na svoje. Sledovanie „Praktika” odporúčam, ale žiadne zázraky radšej od neho nikdy (ne)čakajte ?! () (menej) (viac)