Synové boha Slunce

Aztékové (E03)

(epizóda)
  • Nemecko Die Azteken

Třináctého srpna 1521 zanikla svého času nejmocnější středoamerická říše. Opravdu ukrývala poklady, v něž španělští dobyvatelé pod vedením Hernána Cortése věřili? Vzestup Aztéků do postavení středoamerické supervelmoci trval jen několik málo desetiletí. Zdánlivě se zjevili odnikud a v průběhu několika generací vybudovali obrovskou říši. Centrem jejich impéria se stalo pohádkové jezerní město, jež svého času patřilo k největším světovým velkoměstům. Ostatně Španělé, kteří jako první Evropané k Aztékům pronikli, sami přiznali, že tak velkolepou a čistou metropoli dosud neviděli. Politicky zdatní aztéčtí panovníci vládli skvěle organizované říši, mnohem modernější než tehdejší evropská společenství. Tato vyspělá společnost však měla i temné stránky. Jednou z nich byly kruté obětní obřady sloužící k uctění aztéckých bohů. Na vrcholu své moci se však dopustili osudové chyby a jejich pád už nemohlo nic zastavit. (Česká televize)

Arsenal83

Opäť len obrovské chválenia obrovskej kultúry, ktorú sme my hnusní dobyvatelia zničili. A keď sa už spomenú desaťtisíce obetí mesačne pre nejaký kult Slnka, tak sa povie, že to treba chápať, to bola ich kultúra. Tak potom treba chápať aj Cortéza. Španielska kultúra bola vtedy vydrancovať Nový svet. ()

ilemas

Velice zajímavý dokument, který mě vtáhl do děje víc jak mnohý bezduchý celovečerní film., škoda, že mě utekly předchozí části. Dnešní člověk nechápe jak rozvinutou kulturu měli dávní Aztékové a co vše tehdy dokázali. ()