Rande na oko

• Česko Jak jsem chodil s Amber (festivalový názov) (viac)

Letní komedie o přátelství, rebelii a přijetí sebe sama vypráví příběh zakřiknutého Eddyho a nezávislé Amber. Dvojice kamarádů se rozhodne předstírat romantický vztah, aby umlčeli spekulace o své sexualitě – na irském maloměstě v polovině devadesátých let totiž není pro jakoukoliv odlišnost místo. Spiklenecký pakt má trvat do maturity. Poté se Amber plánuje přesunout do liberálního Londýna, kde bude moci svobodně žít a rozvíjet svou vášeň pro hudbu. Eddy si ale svou orientaci odmítá naplno přiznat a hodlá svou budoucnost zasvětit službě v armádě stejně jako jeho otec. Pomůže mu Amber odpoutat se od předsudků okolí? (Queer Kino)

tomeš

Film o tom, že (vnitřní) coming out může bejt kvůli tlaku okolí dost na hlavu. Trochu mě to minulo - příběhem, filmařsky, herecky. (A snad první film, kde se mi vyloženě nelíbila kamera. Ty přehnaný hloubky ostrosti byly prostě otravný. Konec hlášení :) PS: Pokud má někdo oblíbenýho Fionna O'Sheaho v coming outu, ať si dá Handsome Devil (2016). ()

Vajonek

Obsahuje drobné spoilery... Hořkosladká romance, která velmi civilně a za doprovodu k věci dobře sedící hudby přibližuje, jak kruté (ale zároveň místy i hezké, nebojte se) může být dospívání. Zvlášť když jste gay na malém městě kdesi v Irsku v devadesátkách. A také jak můžete objevit spřízněnou duši, přátelství možná na celý život tam, kde byste to vůbec nečekali. Úplně mi nesedl závěr (líbilo se mi, že Eddy si některé věci konečně naplno připustil, na druhou stranu to "otočení" rolí, plánů mi přišlo trochu moc na sílu), jinak velmi příjemný (resp. spíše správně příjemně nepříjemný) film. Soudě dle reakcí v kině bych také řekla, že tohle může být právě ten vhodný snímek, který dokáže nenásilnou formou přiblížit radosti a strasti LGBT lidí, to, že to jsou prostě úplně normální lidi, i starší generaci. 75 %. ()

Stanislaus

Dating Amber má nadmíru humorný rozjezd, jenž se v průběhu postupně mění ve vztahové a rodinné drama, které mě ale neoslovilo tak jako původní komediální rovina. Házení kamenem za účelem upoutání pozornosti mělo vážně své kouzlo a instruktážní video k sexuální výchově byl neskutečný bizár. Zaujala mě křupanská atmosféra školy, na které bylo vrcholem dokonalosti si vyprávět o svých (neu)skuteč(ně)ných milostných zážitcích. I když film nabízí vcelku silný příběh, nedostal se mi tolik pod kůži a samotný závěr mi tak nějak nesedl. Silnější tři hvězdičky! ()

YumiOkami

miluju soundtrack, reference na blur (“𝘺𝘰𝘶 𝘭𝘰𝘰𝘬 𝘭𝘪𝘬𝘦 𝘢 𝘴𝘩𝘪𝘵 𝘷𝘦𝘳𝘴𝘪𝘰𝘯 𝘰𝘧 𝘵𝘩𝘢𝘵 𝘨𝘶𝘺 𝘧𝘳𝘰𝘮 𝘣𝘭𝘶𝘳”), pribeh (komedie x drama)...dala bych tomu 5 hvezdicek, ale ten eddie me tak sral! ale amber byla uzasna - ta scena se sarah na plazi byla strasne krasna a moc jsem jim to prala. konec me rozbrecel. “𝘪𝘮 𝘨𝘢𝘺” - “𝘯𝘰 𝘴𝘩𝘪𝘵!” ()

Arsenal83

Pri typickej kráse írskych dievčat, ktorú sme tu mali možnosť vidieť, niet divu, že na im tam na ostrovných školách rastie homosexualita. Ako zarytý heterák môžem povedať, že tí chlapci sú na míle atraktívnejší než nežnejšie pohlavie, to platí vlastne pre celé anglosaské ostrovy a Germánov. Pozitívom filmu je kurz írskej angličtiny, ktorá sa tak nežne derie do ucha až jej takmer nerozumiete. Za plusové považujem tiež herectvo Loly Petticrew, ktoré takmer identicky kopíruje Jessicu Bardem, aj vystupovaním aj vizážou. Film je v celku pozerateľný a plne chápem a rešpektujem, že v minulosti muselo byť ťažké priznať sa k svojej orientácii, no dnes to už nie je podľa mňa témou. Našťastie sa filmu podarí udržať mieru nechutností na uzde a to má pre mňa rozhodujúci vyplyv na hodnotenie. ()

• Natáčelo se v Dublinu v Irsku. (SONY_)