Slasti Otce vlasti

• angličtina Pleasures of the Father of His Country
Československo, 1969, 101 min

Réžia:

Karel Steklý

Jaromír Hanzlík, Miloš Kopecký, Daniela Kolářová, Karel Beníško, Bohumil Bezouška, Vilém Besser, Jaroslav Cmíral, Josef Elsner, Karel Gott, Jana Kasanová (viac)

Děj historické veselohry Slasti Otce vlasti se odehrává v polovině 14.století. Zachycuje období dospívání, prvních bitev, prvních lásek a prvního manželství pozdějšího českého krále a císaře římského Karla IV., byť převážně ve zkarikované podobě. Setkáme se v ní s řadou historických postav od krále Jan Lucemburského přes francouzskou princeznu Blanku z Valois až po Karlova věrného služebníka a přítele pana Buška z Velhartic. (oficiálny text distribútora)

raininface

Autor scénáře Jan Procházka byl se Steklého realizací dost nespokojen, protože humor v některých scénách filmu byl podle něho už na hranici dobrého vkusu. Později, ve svých normalizačních filmech, Steklý tuhle hranici běžně a trapně překračoval. ()

godal

Faktem je,že pokud si někdo představí v této zemi Jana Lucemburského-je to Miloš Kopecký.Divoký,nezkrotný živel,kterého se bála půlka Evropy.To,že dokázal vyhrát bitvu na Baltu a za týden byl v Benátkách,jsou známé fakta.A i na dnešní dobu,to zní takřka neuvěřitelně,že to stihl na koni-a s jedním okem.(druhé se mu zanítilo právě v Litvě)Ale rozbroje se synem (Václavem-Karlem IV),byly zřejmě cílenou vazbou,kdy si navzájem velmi věřili a společně dosáhli nevídaných úspěchů v zahraniční politice.Prakticky ovládli Lucemburkové tehdejší svět.A co se týká toho filmu?Skvělé herecké obsazení,skvělé dialogy a mistrovské začlenění částí života obou Lucemburků do osudů,které naši zem tolik ovlivnily.Za mě plná palba a celkem se divím,že při dnešních možnostech,nemá nikdo odvahu natočit osud těchto dvou rytířů,abychom na ně svět upozornili.Že by chyběli skuteční herci?Nebo tlak ze západu,abychom to ani nezkoušeli? ()

horskejvlk

Za komunistů jsme uměli natočit historický film, nebyla to sice žádná barevná pastva pro oči ale režiséři se dokázali vypořádat z chudým rozpočtem. Strasti otce vlasti jsou toho jasným důkazem. Když ho srovnám s Janem Žižkou od Jákla který stál neuvěřitelných 500.000.000,- Kč jsou strasti Velkofilmem, nechybí tam opulentní středověká hostina, i vcelku ucházející bitva v řece a hlavně má to atmosfěru 14 stol. O proti tomu je Jan Žižka jako televizní inscenace o únosu panny v lese. ()

milos.bradik

Výborně zahraný a velmi poutavý a vtipný scénář. Jako seznámení s historií je to mimořádný zážitek i když se zcela nedrží všech historických faktů. Mladý Hanzlík i Kolářová jsou perfektní a objevuje se tam i celá plejáda slavných herců. ()