Super-stavby Staroveku - Season 2 (2021) (séria)

Hagia Sophia (S02E02)

(epizóda)
  • Francúzsko La Basilique Sainte-Sophie (viac)
Francúzsko, 2021, 49 min

Jon Rand (rozprávač)

V Istanbulu, na pomezí Evropy a Asie, se nachází jedna z nejpůsobivějších památek světa... Hagia Sofia, chrám Svaté Moudrosti, patří ke klenotům architektury a byla svědkem mnoha uměleckých, politických i náboženských epoch. Když byla před více než 1500 lety tato monumentální stavba dokončena, sloužila jako bazilika. Poté byla přeměněna na mešitu, následně na muzeum a nedávno se z ní opět stala mešita. Díky snímkování z leteckého, satelitního a molekulárního měřítka mohou nyní odborníci odhalit největší záhady této památky, zařazené na seznam světového dědictví UNESCO. Odpověď na otázku, jak je možné, že stále ještě stojí a nepodlehla zemětřesením v jedné ze seismicky velmi aktivních oblastí, je výzvou pro celé generace architektů. (Česká televize)

subic

Moc hezky znázorněno, jak se stavba samotná měnila v průběhu věků a taky jak důmysleně zatím odolává zemětřesením. A co je nově odhaleno, pod omítkami se skrývají původní fresky s křesťanskými motivy a na kopuli je zobrazen Ježíš. ()

Anianna

Famózní monumentální stavba si zaslouží dokument a Francouzi se opět vytáhli! Baví mě ten směr, kterým se vydali. Dokumentují, jak se historické stavby stavěly, jak se staticky zabezpečovaly, opravovaly, přestavovaly... Všímají si všech okolních vlivů na stav památek a vlivu (v tomto případě chrámu Hagia Sophia) na architekturu chrámů v okolí. Využívání moderních technologií, animace, vizualizace jsou přímo boží. Průvodní slovo jasné, vysvětlující, nepřekypující odbornými výrazy. Vstupy odborníků přesně v míře, která vyhovuje. Hudba ten vizuál už jen krásně doplní. ()