Místa ticha

(TV film)

Nacistická brutalita proměnila živé české vesnice v místa trvalé bolesti. Dokument o tragických osudech dalších českých osad na samém konci války... Ležáky. Český Malín. Leskovec. Prlov. Vařákovy Paseky. Leskovice. Tyhle a mnohá další místa potkal během 2. světové války stejný osud jako Lidice. Pamětníci tady dodnes líčí nepochopitelnou krutost, zabíjení a sžírající plameny. Záminkou běsnícím nacistům byla údajná spolupráce vesničanů s odbojáři a partyzány. A to stačilo, aby z domovů, které dosud kypěly životem a radostí, zbyla místa bolestného ticha. Přežít znamenalo jen zdánlivou výhru, protože ti, kteří si zachránili životy, mají hrůzy nesmazatelně vypálené do svých duší. Propsaly se také do životů jejich dětí a vnuků, jakoby se válečná neštěstí otiskla natrvalo až do jejich genetického kódu. (Česká televize)

Volodimir2

Dokument je venovaný obetiam a potomkov týchto obetí z vypálených obcí v dobe 2. svetovej vojny. Nedáva si obrovský záber, len taký, ktorý unesie v časovom limite. Všetka česť za tvorbu takých dokumentov, veď ako vidíme aj v tomto dokumente, tých žijúcich svedkov je na tomto svete už len poskromne. Ležáky, vypálené 24.6.1942, nacistom padlo za obeť 33 obyvateľov osady, 11 deti bolo odoslaných do koncentračných táborov a 2 dievčatá boli odoslané na ponemčenie do Tretej ríše. A práve tie dve prežili a vrátili sa po vojne do Ležák. Marie a Jarmila Šťulíkove, z nich Jarmila nás sprevádza aj dokumentom (podrobnejšie Ležáky osada, ktorá stratila svojich obyvateľov, nie pamäť, 2002). Ďalším aktom brutálneho násilia je osada Český Malin v oblasti Volyň na Ukrajine. Masakrom na obyvateľoch nás sprevádza Alojz Martinovský, kde dňa 13.7.1943 položilo životy nezmyselnému násiliu 104 mužov, 161 žien a 105 deti. Zahynuli aj 4 Česi, ktorí boli v nesprávny čas na nesprávnom mieste. Popolom ľahlo nacistickému besneniu aj 68 domov. Ďalším miestom utrpenia bol Juříčkov mlyn, tu nás sprevádza spojka partizánov vtedy 16 ročný Ján Mária Hronek. 3.4.1945 na základe udania Nemci obkolesili partizánsky úkryt pod mlynom. Celá rodina Ján Juříčka s manželkou a troma deťmi boli na mieste zastrelený, zo 6. partizánov 2 utiekli, jedného zajali a 2 partizánov zabili, jeden spáchal samovraždu. Mlyn bol zapálený. Ďalším miestom odporu bola osada Prlov, ktorá bola vypálená za pomoc partizánom 23.4.1945 aj tu robí sprievodcu Ján Mária Hronek. Zradca Oškera nacistom ukazoval, domy kde pomáhali partizánom a na základe toho bolo 23 ľudí zabitých a domy vypálené. Výstrely z oslobodzovacích zbraní už bolo počuť a tak stúpalo aj sebavedomie ľudí v Leskoviciach. Novovzniknutý revolučný výbor zmobilizoval ľudí a postavili sa na odpor utekajúcim Nemcom. Dôsledok tejto revolty 26 ľudí zabitých a dedina vypálená dňa 5. a 6.5.1945. Poslednou tryznou tohto dokumentu je osada Vařákové Paseky a keďže som sa tejto téme venoval nedávno (detailne Ztracené adresy, 2011 respektíve Smrť sa volá Engelchen, 1960 a 1962), nebudem sa tu znova opakovať. ()