The Last Narc

• Veľká Británia The Last Narc

DaViD´82

Pokud máte alespoň letmé povědomí o historii "War on Drugs" tak vám události kolem únosu, mučení a vraždy agenta DEA Camareny kartelem Guadalajara nebudou neznámé; stejně jako velkoformátová reakce USA. Pokud máte větší přehled, tak víte, že onomu únosu předcházely útoky na nevinné americké turisty, o kterých paranoidní špičky kartelu nabyli přesvědčení, že jsou agenty v utajení, že Camarena navzdory nadřízeným zapříčinil zkázu miliardového businessu díky odhalení největší plantáže marihuany své doby, že kartel se zmítal ve vnitřním boji o moc a zaváděl echt účinnou "vládu korupce, strachu a nekonečného přívalu peněz". A pokud jste o tomto období něco četli (Winslow se vyloženě nabízí)/viděli (první řada mexického spin-offu Narcos), tak si neděláte žádné iluze a dobře víte, že to není vůbec tak černobílé zlý kartel/hodná Amerika, že obě strany dělaly chyby a sviňárny, jely v tom nejvyšší politické kruhy, na obou stranách byly různé kliky a vyšší než drogové zájmy a to nejen proti sobě... V tomto ohledu ohledu nepřináší tato série nic nového; snad jen to dobře známé na obě strany pojmenovává konkrétněji a podrobně. Každopádně její přínos není v tom, že říká "CIA není bez viny, ba naopak, a nejvyšší vládní mexické kruhy brali desátky od kartelu a původ některých těch prachů také není bez zajímavosti". Její přínos je v tom, koho všechno z obou stran barikády se podařilo dostat před kamery. A jak moc se otevřou. Autor nechává na vás, zda ten či onen nesleduje svou agendu, nevynechává něco, co by na něj vrhalo špatné světlo apod. Přesto je to nezvykle otevřené a až nezvykle osobní. A právě v tom tkví největší síla a přínos této dokuminisérie; ne v nastavení zrcadel americké straně, ne v ukázání zapojení nejvyšších mexických vládních kruhů do drogového businessu, ne na prachy a krutost, která vládne uvnitř kartelu, ne na financování a výcvik Contras, ale dopady na konkrétní lidi, emoce aktérů i jejich rodin/pozůstalých. Čekal jsem od toho mnohé, ale ne že se mě "dobře známý příběh" takto emocionálně dotkne. ()

Slasher

Jistě, politika USA vůči střední a jižní Americe je špinavá a jak dobře víme (thx Oliver Stone), hájí si své zájmy hlava nehlava a za znepokojivé míry korupce. Což je hezky vidět právě zde, na 1985 případu únosu a umučení agenta z protidrogové. Odkryje se pravá podstata války proti pašování, pochybné vazby CIA, podpora contras a snaha ovlivnit dění v Nikarague... Velmi dobrá dokumentární práce zejména v dovedení (charismatických!) lidí k výslechu. Drsný hlavní vyšetřující + parta gaunerů, co si na stará kolena rádi uleví svědomí. ()

Real Tom Hardy

Ak mi niečo dokáže "otvoriť oči" a povedať (bez toho, aby mi vlastne čokoľvek explicitne povedalo – inými slovami, že ma neúmyselne naviedlo, aby som k tomu prišiel sám), že som skurvený pokrytec, tak potom to beriem všetkými desiatimi. PS: The Last Narc by dostal päť hviezd aj bez tohto vyššie uvedeného, takže tento výplod bol prakticky zbytočný. --- (20.6.2021 – výlev, ktorý som si tu napísal sám pre seba) S odstupom jedného roka môžem skonštatovať jednu vec. Slovné spojenie, že niekomu niečo "zmenilo život" býva tak nadmerne používané, že silne pochybujem o toho relevantnosti a pravom odzrkadlení reality v tom, každopádne za mňa si tu musím napísať, že The Last Narc mi tak otvoril oči k vlastnému sebauvedomeniu, že mi prakticky zmenil pohľad na všetko, čo okolo seba vidím a tiež aj spôsob, akým sa na veci pozerám, čo prinieslo mnoho kladov aj záporov. ()

agentmiky

Z tohoto prostředí asi nejpropracovanější dokument, co jsem kdy viděl! A to fakticky vůbec nepřeháním! Nějaké informace mi k této historicky známé kauze únosu a mučení agenta DEA Kikiho Camareny poskytla již úvodní řada seriálu Narcos: Mexiko. Ale mám-li být upřímný, tak Last Narc toto téma vyždímalo do morku kostí! Líbil se mi ten formát v mnohém připomínající sérii Night Stalker z minulého roku na Netflixu. Výpovědi lidí, kteří se v této hrozivé události angažovali, vyzdvihlo seriál na úplně jinou úroveň, zejména Hector Berellez byl borec! Jeho vyprávění mě ze všech ostatních dokázalo nejvíce zaujmout, jeho příběhy neměly chybu. Tato čtyřdílná série se vůbec nebojí poukázat na tehdejší všudypřítomnou korupci v Mexiku, která sahala až na ty nejvýše umístěné politické příčky. Amazon se zaskvěl a já jako divák jsem si to nadmíru užil. Více takových kvalitních projektů. Za mě 9/10 ()