O tom, že poznat toho pravého není nic jednoduchého, se můžete přesvědčit v české filmové veselohře. Důvěřivou dceru krachujícího velkostatkáře by ani ve snu nenapadlo, že se neprovdala za bohatého muže, jenž měl její rodinu zachránit, ale za sňatkového podvodníka, jenž se za něho vydával. Veselá taškařice plná omylů a nedorozumění dodnes zaujme dějovým spádem i pohotovými dialogy. (oficiálny text distribútora)

honz

Jeden z klenotů protektorátní filmové tvorby. Velkostatkář, vdovec, se ocitne v tíživé finanční situaci. Aby zabránil blížícímu se krachu, rozhodne se, na radu svého bankéře, provdat svou dceru za dobře situovaného mladého muže. Události však dostávají jiný spád, když se z budoucího zetě vyklube sňatkový podvodník... V této velmi vtipné situační komedii se pod režijní taktovkou Vladimíra Slavínského blýskla řada hereckých es - J. Marvan, J. Pivec, R. Schránil aj. Výborná byla též Marta Fričová. ()

slunicko2

Příjemná komedie, které ve druhé půlce přebývá deset - patnáct zbytečných minut. 1) 39letý Jaroslav Marvan tu nehraje nerudného dědka ani komisního úředníka, ale civilnější roli krachujícího velkostatkáře. Občasné náběhy do grotesky na mě působí rozpačitě, jako by herec nevěděl, co si s tím počít. 2) 33letému Janu Pivcovi (ing. Koval, majitel vily) to slušelo. 3) Zajímavý koment: Marthos ()

Martrix

Co se týče scénáře, tak si tato komedie nezadá ani s těmi slavnějšími, kterými se R. Blahník proslavil. Totéž se dá říct o režii Slavínského, ale přesto jen málokdo tento film zařadí mezi nesmrtelné klasiky. Marvan se ukázal v pro něj netypické roli, rtuťovitého chlapíka ve stylu Buriana a nebylo to vůbec špatné. V kontrastu k jeho přepálenosti, pak M. Fričová působila trochu nevýrazně. Ovšem to je vcelku pochopitelné, protože ji obklopovala mužská herecká esa, která měla slušně napsané dialogy. Možná byla její role ošizena i proto, že bylo obtížné najít podobně charismatickou mladou dívku. Herecké divy jako Mandlová, Baarová, Ferbasová, už by v rolích mladičkých dcerušek na vdávání, vypadaly nepatřičně. Když si uvědomíte, jaké hvězdy se zhostily i rolí vedlejších...vlastně obstála Fričová se ctí. Ostatně, tvůrci nejspíš její postavu upozadili záměrně...vlastně měla být jen předmětem směny. Přesto si myslím, že silná ženská energie je to, co tomuto filmu schází. Přesto... oceňuji i to, že na filmu není zřejmé, že vznikal ve velmi nelehké době. ()

insurgentes

Marta Fričová oplývá zvláštním druhem ležérního charismatu, o němž má člověk tendenci dumat, zda se náhodou nejedná o obyčejnou sprostotu. Ve filmu se plouží její zhroucená postava (ta že byla tanečnice?) a zní její nedbalá intonace sociální pracovnice z Perlovky. Ale když podruhé omdlela, to jsem se teda od srdce zasmál. Marvan a Pivec skvělí jako vždycky. ()

Karlos80

Hodně sentimentální film, který jak už tu bylo zmíněno opravdu měl a nebo nám má stále co říct a nabídnout i téměř po sedmdesáti letech. Nevím jestli zrovna nadčasový, ale zajímavý příběh z dobrým nápadem v podobě skvělého scénáře ze života obsahoval. Jaroslav Marvan jako skrachovalý velkostatkář (Králíček), který byl na mizině a svou jedinou dceru Helenku (Marta Fričová, nevlastní dcera filmového režiséra a herečky z němé éry Suzzane Marwille), si za jednak hýčkal a chtěl ji proto také dobře provdat, ostatně jako dnes, ale neuvědomil si že ve skutečnosti jen naletěl sňatkovému podvodníkovy Gustavovi (Raoul Schránil), který se vydával za svého pána a pak mazaně utekl. Ze začátku to nebylo vůbec znát, a na něm samotném by to sotva někdo poznal. Inu ostatně jako dnes, tyto lidé mají vesměs drzé čelo a vždy to velice dobře zamaskují. A nakonec v hlavní roli se nám představil Jan Pivec jako ing. Petr Koval kultivovaný elegán, navíc bohatý a velmi solidní muž. V malé roli se mi líbil ostatně jako vždy třeba zahradník Rambousek v podání Ference Futuristy. Ten byl též k nepřehlédnutí a svou řečí na sebe poutal značnou pozornost. Jeho kropení a neustálé křičení a rozčilování se nemělo chybu. Sám to poznal na vlastní kůži i Jaroslav Marvan. Pěkný film s vtipnými a zajímavými momenty (např. ty v lázních v Luhačovicích, nebo odhalení, přiznání a posléze i zatčení sluhy Gustava) od převážně komediálního režiséra Slavínského a skvělá příležitost pro tehdy mladého Jana Pivce, který měl však tou dobou ještě daleko do svých všemožných mrzutých a lakotných dědků s jeho typickým "ježišmarjááá". ()

• Film sa natáčal v Luhačoviciach. (dyfur)
  • Píseň ve filmu má název „Bloudím, jen věrný stín jde se mnou“. Hudbu k písni komponoval Roman Blahník, text písně napsal spisovatel, hudební skladatel, básník, textař a prozaik František Kudrna. Za Jana Pivce (Koval) převzal pěvecký part R. A. Dvorský. (sator)
  • Králíček (Jaroslav Marvan) vysvětluje, že má strach, že „přijde na buben“. V tomto frazému je zakonzervován dřívější zvyk ohlašování dražby hlasitým bubnováním. V současnosti můžeme sice význam tohoto slovního spojení vyjádřit jako „přijít o všechno, octnout se na mizině“, původní význam je ovšem právě „dostat se do dražby“. (sator)