Titanic

(TV film)
  • Rusko Титаник (viac)
Rusko, 2012, 2x45 min

Měl být symbolem síly lidstva, ocelovou výzvou přírodním živlům, kolosální, velkolepý a hlavně nepotopitelný... V dubnu roku 2012 jsme si připomenuli sté výročí jedné z nejdramatičtějších katastrof dvacátého století – zkázu Titaniku. Zaoceánský parník, jehož jméno zná celý svět, se potopil na své první plavbě přes Atlantik. „Ani samotný Bůh nedokáže potopit tuto loď!“ hlásaly reklamy White Star Line, loďařské společnosti, která nechala Titanik postavit. Přesto se 14. dubna 1912 toto obrovské plavidlo potopilo jen dvě hodiny a čtyřicet minut po srážce s ledovcem v Atlantském oceánu. Tragédie vyústila ve ztrátu víc než 1500 lidských životů, což z ní učinilo v dosavadní historii jedno z největších námořních neštěstí, ke kterým došlo v období míru. Do dnešních dnů je Titanik, bezesporu jeden z největších triumfů konstrukčního umění, techniky a lidské vynalézavosti své doby, tragickou připomínkou lidské zranitelnosti tváří v tvář silám přírody. S 2200 osobami na palubě – a pouze jedinou šancí na záchranu pro každou z nich – se tato událost stala součtem tragických shod okolností, lidských chyb a neblahých předtuch. Podrobné zprávy o prožitcích mnohých z těch, kteří se zachránili, jsou ale na druhou stranu oslavou lidí, jež tváří v tvář krutému osudu prokázali ty nejlepší vlastnosti člověka – odvahu a sebeobětování při plnění svých povinností. (Česká televize)

ostravak30

Dokument už od počátku působí kvalitně a seriózně. Hlavně množstvím svědectví - například deník novináře, velký poměr archivních materiálů, detailně rozebraných situací. Právě grafické znázornění a vysvětlení mnoha faktů by svědčilo o kvalitě dokumentu. Také rozebrání možností záchrany ostatních lodí, dále toho, co se dělo po doplutí do New Yorku se zachráněnými. Oceňuji také mnohé zajímavosti o lidech na lodi a posádce, dokonce i těch, kteří na lodi vůbec nebyli, ale ztroskotání se jich pak nějakým způsobem dotklo. Bohužel důvod proč nedávám maximum jsou nepřesná data, jak jsem se dočetl. Buď je tvůrci uvedli z důvodu neaktuálnosti v době vytváření, nebo to udělali schválně - čemuž se mi nechce věřit, či snad se data od tvorby zpřesnila, kdo ví. Důvěru dokumentu to ale lehce nahlodává. ()

Nach

Palec nahoru za technické zpracování, ale ještě větší palec dolů za kvalitu informací. Předně vymyšlený deník hlavní postavy mě neuvěřitelně iritoval. Informace o tom jak, osoba z první třídy si šla prohlédnout třetí třídu, dokonce i vzala osobu nižší třídy na večeři první třídy byla stejně tak reálná, jako kdyby napsal, že Titanic poškodil kolem letící Superman. Řada jiných informací, které jsou správné, zase ale jsou vykládány více důležitě, než jakou roli při katastrofě sehráli. Například zamčené dalekohledy by pro pozorování ledovce v osudnou noc vůbec nepomohly. Později to prokázaly rekonstrukce ve stejných světelných podmínkách. Nebo drobné chyby typu, že Titanic měl 20 záchranných člunů, i když jich bylo 24 (zapomnělo se na skládací čluny). Tolik mé poznatky z první části dokumentu a obávám se, co uslyším u části druhé. A u druhé části jsem dostal to, čeho jsem se obával. Řečené obecně známé fakta, které jsou proloženy nesmyslnými blbostmi typu: kdyby Titanic otevřel všechny vodotěsné komory, potápěl by se bez náklonu mnohem déle. Což není hlouběji nijak vysvětleno a též není ani zmíněno, že při potápění ve vodorovné poloze je loď velice rychle náchylná k převrácení, takže by tato volba měla mnohem horší následky co se týče počtu obětí. U jiných informací je vidět, že dokument byl natočen roku 2012 a tudíž některé informace jsou již zastaralé. Například o místě rozlomení či maximálním náklonu lodi před oddělením zádě. Více k tomu ani dodávat nebudu. 50% ()

Siegmund

Hluboké přehluboké zklamání. Film přinášel záplavu naprosto nedůležitých (a kdoví, zda pravdivých) informací. Na konci druhého dílu jsem čekal informace o pátrání po Titaniku, záběry vraku, vylovené předměty z vraku, návštěvu přeživší pasažérky Titaniku u jeho trosek… Místo toho jen změť všeho možného. Škoda přeškoda. Patrně se nikdy nedočkám seriózního dokumentu o Titaniku. ()

The Graduate

Zcela průměrný televizní dokument, ze kterého jsem se jakožto člověk, který se o Titanic dlouhodobě zajímá, nedozvěděl prakticky nic nového. Pro laiky je to nicméně pěkné shrnutí, sleduje se to dobře a celý dokument je zajímavě natočený. Stejně jako komentujícího Nacha mě ovšem iritovala smyšlená hlavní postava vypravěče, která se jen tak prochází po lodi a zapisuje si všechny nedostatky. Podle mě to bylo úplně nadbytečné a zbytečné, všechny informace by se divákům daly sdělit i bez této dramatizace. Další věc, která se mi nelíbíla, bylo používání krásných záběrů lodi RMS Aquitania konkurenční společnosti Cunard Line a vydávání těchto záběrů za Titanic. Chápu, že běžný divák absolutně nemá šanci poznat rozdíl, ale mě tohle přikrášlování, kterým si tvůrci pomáhají, prostě docela dost vadí. Ve skutečnosti je Titanic zachycen pouze na několika dosti nekvalitních záběrech z belfastského doku, ke zhlédnutí např. zde: https://www.youtube.com/watch?v=05o7sOAjtXE ()

Fajt

Velká snaha o skvělý dokument, ale nechápu jak režisér mohl zobrazit čtvrtý komín normálně kouřící !!! Rovněž je ohromný anachronismus, když ve snaze o co největší atetičnost, byly na telegrafním klíči použity šroubky, které měly křížové drážky. Tyto byly vynalezeny až v roce 1932 !!! Proč nebylo řečeno, že podmořské výpravy nenalezly žádné zmíněné protržení trupu v délce 90 m. Dokument má hodně pěkných filmových záběrů, ale i nedostatků. ()