Nadaný žiak

• Česko Nadaný žák (viac)

Šestnáctiletý středoškolák Todd Bowden (Brad Renfro) odhalí v osamělém starém sousedovi nacistického válečného zločince Kurta Dussandera (Ian McKellen). Bývalý velitel koncentračních táborů se již mnoho let skrývá pod falešnou identitou v mírumilovném americkém městečku. Todd však své závažné odhalení neohlásí. Je jakýmsi zvráceným způsobem fascinován holocaustem a vydíráním přinutí Dussandera, aby mu detailně vyprávěl o mučení a plynových komorách. Mezi nadaným mladíkem a starcem s otřesnou minulostí pomalu vzniká zvláštní pouto, jehož důsledky budou strašlivé... (oficiálny text distribútora)

lakart

Skvělý psychologický thriller o dvou psychopatech. Jeden jím kdysi byl a druhý se jím nevědomky chce stát. King jak ho známe v dobré adaptaci, kde Singer přesně ví, jak zaútočit na vaše smysly. Místy mě z mladého středoškoláka doslova mrazilo v zádech. 90% ()

Rawar

...možná kdybych nečetl knížku, tak bych dal i pět. Protože to byla vážně jízda. Ale právě malé odlišnosti které se daly bezproblému eliminovat mi vadí, narozdíl od těch velkých, které by se do filmu nevešli. Nejvíc mě mrzí značka whisky, kterou Kurt Dussender pil a vzhled Todda. Nejsem na chlapečky, ale tohle nebyl typ popisovaný v Knize ani zdaleka ()

Demonic189

Mrazivý thriller a súčasne hra mačky s myšou, v ktorej sústavne netušíte, kto je vlastne tá mačka a myš. Figúrky na šachovnici sa totiž vymieňajú obrovským tempom až do napínavého záveru, kedy ozaj netušíte ako to celé dopadne. Výborné herecké výkony a réžia. ()

Maximilianus

Vyobrazenie trochu netradičnejšieho vzťahu medzi starým pánom s temnou minulosťou a mladým (v škole) úspešným chlapcom, ktorý má celý život pred sebou a aby kvôli nedávnej známosti neprišiel o normálny život a o svetlú budúcnosť, je ochotný zájsť omnoho ďalej, ako by človek čakal. 7,67/10. ()

Inozuka

Zvláštní film o jednom mladém americkém zmrdovi a jeho sousedovi starém německém nazi hajzlovi. Dost mě překvapilo, jak rychle jde režisér k věci a že podstatou filmu nebude pátrání po uprchlém válečném zločinci, ale sonda do psychopatické mysli obou hlavních postav. V tom film funguje docela dobře, oceňuji, že se režisér vyhnul retrospektivním záběrům a hrůzu vzpomínek na vraždění v koncentračních táborech Třetí říše ponechal pouze ve slovní podobě. Vytkl bych jen těch několik jakoby horrorových záběrů, které jsou jak z jiného světa a do filmu vůbec nezapadají. Jinak ale zejména druhá půlka má pěkné grády a napětí ... Pro našince navíc zajímavé zámořskou rolí Jana Třísky. ()

Hellknight12

Nedávna premiéra . Skvelý thriller. Predlohu som nečítal ale musím uznať, že tento film je slušná dráma o študentovy a bývalým vojakom NDR. Zaujímavá psychologická štúdia o myslení žiaka posadnutého nacizmom. Herecky je to skvelé. Čo k tomu viac dodať? Asi len toľko, že môžem vrelo odporúčať . Celkové hodnotenie za mňa je 80%. ()

junxi91

Kdybych tak zase chodil na střední školu, ideálně v USA, kde máte k dispozici i mimorozvrhové aktivity, určitě by můj život byl naplněnější, než je teď. A pokud bych byl stejný machr jako hlavní hrdina Todd, kterému jde učení a zároveň sport, do toho by po mně jely hezké holky, které by neváhaly strčit si můj úd do úst, bylo by to opravdu senzační. Ale tohle vše je přece nic oproti možnosti skamarádit se s bývalým členem SS zvláštních komand, která měla na starost provoz vyhlazovacích táborů a jejich každodenním chlebem byla likvidace podřadných ras v plynových komorách. Tohle prostě nahradí všechny ty baseballové zápasy, premiantské proslovy a felace v zaparkovaných autech na šmajchlplacech. A pokud k tomu přibyde i nějaká ta vražda nějakého toho podřadného elementu, tak by se jednalo o výslovnou dokonalost. Film byl většinu času poutavý, děj ubíhal, a v každém okamžiku jsem čekal to nejhorší a často jsem nebyl úplně zklamán. Je fakt, že ten mladý probudil v tom starém Kurtovi jeho temnou půli (haha) prostřednictvím té skvěle padnoucí uniformy, ale zároveň sám ochotně převzal jeho štafetu, protože to byl nadaný žák. A nebavíme se jen o fyzickém násilí, často šlo o různé psychologické triky a vydírání. Prostě mrazivý thriller podle Stephena Kinga jak se patří. ()

Nix

Knihu jsem četl a tohle je hodně povedený podle předlohy. Avšak i tak tomu trochu něco chybí, ale má to teda stejný účinek a člověk bude nevěřícně kroutit hlavou. Moc zajímavý nápad ale, určitě doporučuju už jen pro zvědavost a taky pro nevšední námět. ()

merlik

Spící zlo se nemá budit, potvrzení známé pravdy, kvalitní herecké výkony, uvěřitelné dějové zvraty a nadějné mládí, nepotrestáno pokračující? ve svém díle. Film s poselstvím, že zlo v sobě by člověk raději neměl zkoumat. ()

lenzi

Aj toto je King ? To je zaujímavé, opäť ma to utvrdilo v tom, že King píše výborné predlohy, pokiaľ to nie sú horory alebo mystické príbehy. Shawshank, Nadaný žiak - paráda. Zelená míľa - skoro perfektné - až na tie blboviny s "muchami" v hube. A horory - samé zlátaniny. ()

Miagy

McKellen je pán herec a mal by byť napisany takto IAN MCKELLEN lebo na nom nie je nic "male". Ten nemecký prívuk dodal filmu totalnu autentickost a pan herec to zahral s takou jednoduchostou az som nechcel verit a musel som si to pozriet niekolkokrat. PLUS:hlavny hrdina, MINUS:mozno trocha nudne sceny, v ktorych nevystupoval pan herec :) ()

Monty2729

Strhující příběh mladého chlapce, který náhodou zjistí, že jeho soused je nacistický zločinec. Nikomu to neprozradí a nutí starce, aby mu o válce a holocaustu vyprávěl. V některých scénách, kdy se starý muž znovu vžije do své někdejší role, vám půjde mráz po zádech. Vztah těchto dvou lidí bude postupně nabývat na intenzitě a vy budete s napětím sledovat, jak vše dopadne. ()

Hisnuklusi

Zajímavé a podle mě dost těžké téma na zpracování. Singer se s tím vypořádal obstojně. Já jsem to Bohužel viděl v docela zlé kvalitě a dost mě to mrzí, protože si myslím, že v lepší kvalitě bych si ten film určitě užil daleko víc. Hodně scén a záběrů bylo zcela mrazivých a dech vyrážejících. Prostě další drama, jak má být. Ten kluk byl velice zajímavý hajzlík a do jisté míry také psychopat. Líbil se mi určitý vývoj jeho postavy z horšího, k ještě horšímu. Nacistický pohlavár také nebyl vůbec špatný. Asi mě trochu nebavilo pořád dokola to sterilní schéma stejného prostředí, škola a dva byty. To bylo takové, řekl bych přeci jen trochu laciné. Ale možná mi to taky tak mohlo přijít, právě kvůli té zhoršené kvalitě, kterou jsem měl k dispozici. A taky se mi film chvílemi dost vlekl. Ale jako prostě obstojně natočené drama s originálním tématem. To jo. ()

sWONDER

Zaujímavý námet, ale výsledok mierne sklamal. Nezobralo ma to tak ako som čakal. McKellen však nepríjemne vynikajúci a niektoré scény dosť mrazivé. ()

Milda003

Čekal jsem trošku větší zasvěcení. Neznám knižní předlohu, ale dle popisu zde na csfd a věty "trošku se to zvrtne" jsem si představoval trošku víc fanatismu a třeba i něco že spolu ve sklepě upálej žida atpd. Ale i bez toho se mi film celkově libil.. ()

Režisér Bryan Singer se chystá vrátit úder

Režisér Bryan Singer se chystá vrátit úder