Nadaný žiak

• Česko Nadaný žák (viac)

Šestnáctiletý středoškolák Todd Bowden (Brad Renfro) odhalí v osamělém starém sousedovi nacistického válečného zločince Kurta Dussandera (Ian McKellen). Bývalý velitel koncentračních táborů se již mnoho let skrývá pod falešnou identitou v mírumilovném americkém městečku. Todd však své závažné odhalení neohlásí. Je jakýmsi zvráceným způsobem fascinován holocaustem a vydíráním přinutí Dussandera, aby mu detailně vyprávěl o mučení a plynových komorách. Mezi nadaným mladíkem a starcem s otřesnou minulostí pomalu vzniká zvláštní pouto, jehož důsledky budou strašlivé... (oficiálny text distribútora)

Misabarry

Singerova výborná režie (a kamera) pro komorní koncert dua Renfro Mckellen o tématech rezonujících v nás! Bravo!!! (pro mě hlavně Sir Ian!) Tříska jen přicmrndával, a vůbec se mi nelíbil jeho přízvuk - pokud hrál odborníka z uni v Německu, nic, ani americký přízvuk, nic, prostě typická "česká angličtina". Ale zas má skoro 2 scény s Ianem. Není od věci, že Tříska, sic starší, hrál Leara, jakož Sir Ian později také, oba jsou vegetariáni, a možná další podobnosti. ()

AmericanX

Při scéně, kdy si Ian McKellen poprvé zkouší nacistickou uniformu a zpočátku s nechutí a pak čím dál tím s větším zápalem pochoduje a hajluje, mě začalo mrazit a tento pocit mě neopustil po celou dobu snímku.... závěr jen naznačuje, o to je děsivější ()

bohemak2

Ovlivněn knihou jsem prostě dostál velkého zklamání. Ne že by se jednalo o nekvalitní film, ale prostě scénář osekaný na americký filmový způsob nemohl vykreslit tu atmosféru a charaktery, které z novely čiší. ()

tykew4

Film je to dobrý, ale zdaleka pro mě neměl tak mrazivou atmosféru jako knižní předloha, kterou jsem si přečetla jako první. ()

TheKesh

Jen málokterá filmová adaptace se dokáže své knižní předloze alespoň vyrovnat a pro mě to bohužel nedokázala ani tato. I přesto ji však musím rozhodně zařadit mezi ty zdařilejší a i když film ani zdaleka nemá takový náboj jako kniha a nedokáže mi způsobit takové bušení srdce, stejně je to dost kvalitní snímeček s dobrými hereckými výkony a dobře zvládnutou psychologií postav. Čtyři hvězdy jako vyšité... ()

Thomrius

Opravdý výborný thriller, který místy až mrazí a zaráží dech. Vážně skvěle natočeno a spracováno. Velice rád si film pustím někdy znovu. 5* / 100% ()

lukas_flek

dva sadisti, co se navzájem drží v šachu. nemám rád násilí, které je ve filmu jen proto, aby se mohlo pokračovat dál - to s tím bezdomovcem tam bylo jen aby měl na čem stát závěr. posledních 20 minut super, ale jinak pro mě nic moc ()

stuj

Zajímavé. Obě hlavní postavy jsou negativní, ale přesto jim člověk svým způsobem fandil. Bylo to i osvobozující v tom, že když se komukoli z hl. hrdinů mělo něco stát, tak si člověk říkal "ale co, vždyť si to zaslouží". Takže se o ně tolik nebál. To se u mnoha filmů nestává. McKellen byl samozřejmě dobrý a příjemným bonusem byl i Tříska na konci. Celkově to ovšem nebylo tolik vtahující, takže nakonec hodnotím jako trochu lepší průměr. ()

Korra

K nejvyššímu hodnocení chybí jen to, že Ian McKellen se mi nezdá dost děsivý a presvědčivý jako bývalá nacistická zrůda. V nejlepším případě působí jen trochu zlověstně. Prostě jednou Gandalf, navždy Gandalf:-) ()

Necrophobic

Tož takého malého hajzla bych doma nechtěl. :-)Nejlepší moment filmu je když Iana McKellen pochoduje v uniformě a dostane se do transu.Jinak závěr filmu v nemocnici je možná až moc neuvěřitelný. Vím ,svět je malý ,ale že až takhle malý. ()

frannyberry

Pokud by Kingova novela nebyla jednou z mých oblíbených a často čtených knížek, asi bych dala ještě hvězdu. Určitě jde o nadprůměrný film, mladý Renfro skvěle doplňuje hereckého veterána McKellena a jejich konfrontace je velmi působivá. Přesto mi tam chybělo víc syrovosti. ()

charlie.sambora

Začala jsem číst knihu, ale ač jsem si myslela, že mám silný žaludek, nedokázala jsem ji dočíst. Koukla jsem se tedy na film, dokonce na celý. Přes jistou odpornost musím dát 4*. Smíšené poctiy - lítost, odpornost a znechucení. Přesto - film se mi líbil, a konečně - mám o čem opět přemýšlet. ()

GOTFAN

Jakožto fanda Stephena Kinga... Jsem zklamán. Film se inspiroval novelou, ale nebylo to ono. Tak nějak mi tam chyběl ten pořádný rozvoj vztahu chlapce a dědka. Kluk byl méně vyšinutý a nevraždil bezdomovce , nepřemýšlel o sebevraždě a vztah s jeho rodiči nebyl vůbec takový jako by měl být, protože právě to že ho rodiče měli v novele rádi podtrhlo to jak klukovi hrabe když přemýšlí o tom že by je zabil. A hlavně chyběl přerod ze šprta co miluje téma druhé světové války na toho co ho musí zabít policie. Chlap v nemocnici co udal starého němčoura měl svůj příběh a taky své vzpomínky a utrpení. Agenti taky tak trochu hráli s klukem menší psychologickou hru a rozhodně jen tak neodjeli s pár slovy na rtech. Prostě obě hlavní postavy měli větší prostor a u čtení jsem měl k oboum postavam odpor ve filmu mi chybělo plno věcí co z dědka dělali většího vraha a zvrhlíka tak stejně i u kluka. Tři hvězdičky za to že základ se udržel, a taky za Rosse z přátel jako vychovneho poradce, nebo magneto/gandalfa jako nacka, fašouna? obsazení kluka se mi nezamlouvalo.... Na jedno podívání Dobré ale příště co se týče nadaného žáka tak za mně vítězí King. ()

Ganka

Pohádka o zlém Gandalfovi vypadá trochu přitažená za vlasy. Hlubší příběh o tom, jak v každém z nás je zlo a každý z nás je schopen ho konat je trochu jiná. Do té doby, než se na vedlejší posteli objevil Žid to byla nuda. Když se na chodbě složil, tak mi začal běhat mráz po zádech. Zabil ho? Vykonal svou spravedlnost na člověku, který mu uštědřil takové příkoří? A když ne, tak proč? Jaktože někdo dokáže z fleku zabít nějakoho, koho nezná a nic mu neudělal a na druhou stranu člověk, který je v právu vendettu neprovede? Ač trochu prvolánové, tak se mi to líbilo. Koneckonců i samotný název "Nadaný žák" nemá se školou nic společného a když v závěru vidímě, jak Todd s ledovým klidem odrovná i chudáka Rosse, tak si jeden říká, že dobro v nás musíme chránit, protože konat zlo je jednodušší. ()

burg

Mrazivá atmosféra, oba hlavní herci hrající velmi nadprůměrně, skvělá předloha... ALE: daleko propracovanější novela zahrnují delší časové období (zhruba od prvního ročníku na střední až po vysokou školu) a spooousta rozdílů, od těch drobnějších až po ty zásadní, mě fakt nutí velmi ubrat na hodnocení, které by jinak bylo na pomezí 4/5. A vsadím se, že tady bych klidně snesl o půl hodinky delší stopáž - pokud by to bylo daleko dokonalejší v detailech. Jinak když pominu Shawshank, Zelenou míli a Osvícení, tak se jedná o nejlepší převedení Kingovky na plátno. Škoda. ()

Režisér Bryan Singer se chystá vrátit úder

Režisér Bryan Singer se chystá vrátit úder