Orient Express - když vlak píše dějiny

(TV film)
  • Nemecko Terra X: Orientexpress – Ein Zug schreibt Geschichte (viac)
Nemecko, 2020, 60 min (Alternatívna 43 min)

Réžia:

Gerhard J. Rekel

Na počátku byl sen jednoho belgického mladíka, na konci legenda, která žije dodnes... Když roku 1883 poprvé vyjel dnes nejslavnější vlak na světě na svou první jízdu z Paříže do tehdejší Konstantinopole, byla to velká událost, a to i přesto, že poslední úsek cesty strávili pasažéři na lodi a v lokálních vlacích. Už jen prostý fakt, že se jeho duchovnímu otci Georgesi Nagelmackersovi podařilo propojit železnicí řadu znepřátelených států, byl pozoruhodný. Nagelmackers si myšlenku linky vedoucí přes celou Evropu až do Orientu vzal do hlavy už jako mladičký student techniky. Když jej rodinné okolnosti přivedly do Ameriky, získal zkušenosti a cenné poznatky, které po svém návratu začal proměňovat ve svůj smělý podnikatelský plán. Chtěl poskytnout Evropanům při cestování maximální pohodlí, do té doby nepoznané. A snad právě proto se Orient Expres v dobách své největší slávy stal aktérem několika historických událostí. O tom všem pojednává dnešní dokument, v němž díky hraným scénám ožijí i hrdinové tohoto nevšedního příběhu. (Česká televize)

Marze

Spousta zajímavým informace, vyprávění příjemně plyne. Pobavilo mě, že průvodčí byl zároveň hostitel, diplomat,  topič, manažer, pokojská a tělesná stráž. To se dodnes nezměnilo, jen reguluje teplotu v kupé knoflíkem místo uhlí. ()

Anianna

Dokument poskládaný z životopisných údajů podnikatele Nagelmackerse, technických parametrů a vybavení vlaku, z hraných epizod... Vlak je zde prostě představen z mnoha úhlů a já věřím tomu, že cesta Orient expresem musí být zážitek. ()

otík

Vynikající dokument, který umně střídá hranou formu s dokumentární + proloží je i několika rozhovory. Dokument je zajímavý po celou dobu, nenudí ani chviličku. Klidně by mohl trvat i déle. Škoda velmi rychlého konce, jaká byla historie Orient Expressu po 2. světová válce a později se již nedozvíme. Mohl by na to navázat další díl. Hudba: Paul Rabinger ()