Jak v Bratrouchově vyzráli na hastrmana

(TV film)

V horské strouze se usadil hastrman (J. Faltýnek). Vodu zastavuje, ryby vychytává. A tak se ho ustrašení vesničané snaží po dobrém přemluvit, aby se přestěhoval do Jizery, kde je vody dost. Ale marně! Hastrman nechce ani slyšet – Jizera je daleko, musel by do ní dojít po souši, a to by zeleného panáčka zničilo. Voda ve strouze vyschla a po suchu on nemůže. Ale kdyby postavili hráz vyšší, aby ve strouze voda stoupla, tak by odplaval ještě dnes a ještě by jim zaplatil… Vyjednavači – švec (I. Gübel), krejčí (M. Nesvadba), hamerník (O. Brousek) se poradí a rozhodnou se, že udělají, co si hastrman přeje… Pro dnešní Pohádku pro pamětníky jsme sáhli hluboko do archivu. Natočil ji v roce 1970 režisér V. Tomšovský podle scénáře B. Šimkové a V. Michny a naposledy ji diváci mohli zhlédnout na televizní obrazovce v roce 1975. Je plná pěkných písniček a vyprávět Vám ji bude S. Neumann. (Česká televize)

javlapippi

"Nebejt vás, tak jsme nadobro mértvý." Lokálny vodný zdroj obsadil vodník a komplikuje Bratrouchovčanom život. Vyslaná deputácia vznesie protestnú nótu a zelený mužík súhlasí s odchodom, ale predtým žiada o pár službičiek na dobrú cestu, samozrejme za úplatu. Miestni sa ulakomia a tým nastanú komplikácie. Krátka, vtipná, úderná rozprávka, bod navyše dávam za menej typického hastrmana Faltýnka, ktorého zjav by sa uplatnil v kampani "Máš-li dlouhý vlas, nechoď mezi nás" a so svojimi maniermi by uspel aj ako člen hudobno-narkomanského kolektívu Mimikry. Štyri stříberný hastermanský tolary. ()

zdeny99

Neznámá, zapomenutá stará černobílá pohádka s jasným názvem o vodníkovi, kterého v Bratrouchově prostě nechtějí. Hraje ho Jan Faltýnek a upřímně v porovnání s Josefem Dvořákem (náš nejznámější vodník) či Martinem Růžkem z pohádky POHÁDKA O MOKROSUCHÉM ŠTĚSTÍ tento vodník dopadá nejhůř. Dělá to bezesporu i to nepoutavé černobílé provedení a horší kvalita této staré pohádky, jenže ani ten herec mi tam do vodníka tak nesedl. O ostatních hercích jakbysmet. Padesát let se na této staré televizní ateliérové pohádce již prostě podepsalo. [1. hodnocení, 1. komentář, -%] ()

ostravak30

Bohužel musím souhlasit se zdeny99. Jan Faltýnek nebyl úplně vhodná volba na vodníka. Role mu vůbec neseděla. Paradoxní je, že kuňkal a nebylo mu pořádně rozumět. To se ale týkalo i Dany Hlaváčové, která naopak sama sebe přeřvávala. Potíže tedy byly částečně se zvukem. A přitom v tomto případě úplně nevadily ani studiové dekorace, které působily docela reálně. Příběh také není špatný. Na třicet minut rozhodně. Těch vodnických pohádek jsem četl mnoho a je jich plno, které by se daly natočit, ale přeci jen i v době minulé jich bylo natočeno dost delších a povedenějších. ()

vitekpe

Takova podivna cernobila podivana, ktera pusobi malicko zmatene a ktere ma vevodit postava vodnika. Bohuzel ho ztvarnuje Faltynek a vypada spis jako clen hnuti hippies, ktery to trosku prehnal s drogama na festivalu ve Woodstocku. Nebavilo. ()