Mladý švec Drobínek umí dobře spravovat boty a miluje Mančinku, ale nedokáže se ani postavit ústrkům a posměškům sousedů ani vyznat lásku své milované. Pak ale potká kouzelného dědečka, který mu splní jedno přání. Švec si přeje, aby mu drželo vše, co chce slepit. Stařeček mu ještě prozradí, že štěstí najde, až sežene košili spokojeného člověka. Pomohou mu dědečkovy kouzelné rady? ... Pro dnešní sváteční den jsme vybrali Pohádku pro pamětníky o ševci, který hledal štěstí a spokojenost. Scénář k televizní adaptaci pohádky J. Š. Kubína napsali J. Procházka a L. Vilímová, režie se v roce 1961 ujal L. Ráža, který do titulní role ševce obsadil S. Fišera. V dalších rolích se můžete těšit na J. Mareše (Sekerníček), M. Landovou (Mančinka), L. Kopřivu (soused Zagroškudla), M. Vášovou (šenkýřka Hamounková), I. Racka (verbíř Bonifác), F. Hanuse (loupežníka) či F. Kováříka (dědeček Věchýtek). Roli Drobínkovy matky si zahrála Marie Glázrová. (Česká televize)

zdeny99

Neznámá, zapomenutá stará černobílá pohádka s jasným názvem o drobném klukovi, který potká kouzelného dědečka a svět se mu hned změní. Ovšem při 112 minutách se děj dost vleče. Tohle by se dalo o půl hodiny, možná o hodinu zkrátit. [2. hodnocení, -. komentář, -%] ()

ostravak30

Já se vlastně shodnu s lidmi pode mnou do posledního slova. Techniky byla pohádka opravdu špatná. A stopáž byla také moc dlouhá. Dvě hodiny je moc, celá řada scén a hlavně dialogů byla vcelku zbytečná. A přitom děj celkově nebyl špatný. ()

honajz

Remake ze sedmdesátého jsem ještě neviděl. Ale docela mě štve, že tohle ČT zařadí po několika desítkách let do vysílání v sobotu brzy ráno, aby to skoro nikdo neviděl, na iVysílání to taky nenajdete, tak ještě že mi provider nabízí možnost vidět filmy týden zpětně. Popravdě mi tady nejvíc vadí délka - skoro dvouhodinová (!) pohádka je těžké terno, a měl jsem problém ji dokoukat. Nevysílali to snad dřív rozdělené na díly jako seriál? Odpovídalo by tomu i řazení v jednotlivých lokacích. Ale zase na druhou stranu mi učarovala naprosto netradiční, skoro až snová výprava, což u čistě studiové pohádky je dost těžké udělat (různé ty podhledy, skryté, kulaté dveře, dlouhá prostor ševcovny, pokus o velký prostor jeskyně, detailní pohledy do kamery...). Ze začátku mě štvalo i to hafo lidových písniček, ale ony jsou pěkné a milé, hodně jich je málo známých, a nakonec se sem i docela hodí. Fišer hraje Drobínka skvěle neuroticky, ale zase s jistým fištrónem. Kopřivu, Racka, Hanuse nebo Pavlínu Filipovskou jsem tady skoro nepoznal. Tak jen doufám, že to ČT znovu uvede dřív než za dalších 60 let, to už bych se toho nedožil. ()