Hysterická dívka

(festivalový názov)
  • USA Hysterical Girl
Krátkometrážny / Dokumentárny
USA, 2020, 13 min

Jen jednu ze svých zásadních studií věnoval Sigmund Freud ženské pacientce, přesto rezonuje společností do dnešní doby. Dora, diagnóza hysterie. Jaká je její verze příběhu, na němž se chorobopis zakládá, a co se vlastně skrývá pod pojmem hysterie? (Academia Film Olomouc)

JitkaCardova

Teze je jasná, dobrá, průrazná a díky za ni. Provedení není vyloženě špatné, ale takové nijaké, bezkrevné, a vlastně mi tam ten "rightful rage" chyběl, pěkně naplno rozechvět snímek tím, co se zaměňuje s hysterií. Nějak cítím, že bych film na tohle téma potřebovala silnější, prožitkovější, ženštější, že tohle je pořád nasouvání se do kontrolovaného, ujařmeného postavení, odkud vysvětlujeme velice klidným hlasem, že nám někdo formálně mocnější obrovsky křivdí a tlumí a ničí to cenné v nás.  *~ ()

DJ_bart

'Hysterical girl' je nejen velmi pozoruhodný krátkometrážní dokument, ale v podstatě taky poutavá rekonstrukce významné psychoanalytické anamnézy, která metafikční formou pojímá přelomovou Freudovskou prognózu sexuálního obtěžování, a staví ji do kulturního kontrastu současné debaty o post-feminismu.... New York Times umí. Lacan by měl radost. ()

Marze

Při sledování jsem si vzpomněl na slova slavného psychiatra Goffmana "svět je ústav pro choromyslné, jemuž vládnou jeho zřízenci". Poprvé jsem viděl filmové záběry Freuda. Vypadal na všechdost nezdravě. ()

Stanislaus

(AFO 2021) Kdo by neznal Sigmunda Freuda a jeho četné studie - byť jen povrchně, jako třeba já. Zaujal mě formát filmu: Jedná se v podstatě o rekonstrukci "případu hysterické Dory", jež je proložena množstvím záběrů s odkazy na různé filmy, soudní procesy, zpovědi, ale i dobové záznamy se slavným psychologem. Někdy je opravdu složité zachytit pravdu tak, aby byla objektivní ze strany posuzovatelů, avšak zároveň subjektivní s ohledem na individuum, jehož se týká. ()

Anife

Tohle by měl vidět snad úplně každý. Zvláště ti, kteří tématiku sexuálního obtěžování neustále zlehčují. Ještě nikdy jsem neviděla tak skvěle propracovaných 13 minut. Vypravěčka úžasná. Kdybych mohla dát hvězdiček víc, tak to moc ráda udělám. (AFO 21) ()