Dilema túžby

(festivalový názov)
  • Česko Dilema touhy (festivalový názov) (viac)

Dilema túžby je celovečerný dokumentárny film, ktorý sa zaoberá sexuálnou túžbou žien a mocnou rodovou politiku a zameriava sa na NEpriznávanie ženských túžob. Je známe, že ženské telo sa považuje za symbol sexuality, ktorý využíva reklama a ktorý saturuje vnímanie erotiky spoločnosťou. Avšak ženská sexuálna túžba – to, čo ženy naozaj chcú – zostáva nepovšimnutá. A čo je ešte horšie, kultúrne, náboženské a politické normy odsudzujú ženy za vyjadrenie ich sexuálnych túžob. Faktom však zostáva, že bez rovnosti v rozkoši neexistuje žiadna rovnosť. (Jeden svet)

ABLABLABLA

AFO 2021 online. Upřímně? Před dokumentem Viva la vulva, který jsem viděla 4 dny zpátky, jsem taky nevěděla, že klitoris viditelný zvenku jako "čudlík" má i vnitřní strukturu. Zajímavý dokument, avšak co považuji za trošku mínus, že se zaměřuje výhradně na USA a americké ženy, aka tam není moc pohled z jiných zemí, což se potom nejvíce odráží v "politické" části filmu. Náboženská stránka je tu díky diverzitě populace v USA naštěstí zastoupena z více úhlů. Dílo Sophie Wallace "Unconquerable" mě uchvátilo. Více mě však zaujalo celé hnutí Cliteracy a jejich 100 zákonů. "The hole is not the whole." Zajímavostí byl fakt, že klitoris byl poprvé extrahován z těla až v roce 1998! Takže relativně chápu, že celé povědomí o něm a nauka je teprve v počátečních fázích. Proč teprve v tomto roce a tím pádem jsme s jeho seznámením, jak funguje, tak pozadu? No, tak to si myslím, že dokument taky hezky shrnuje... "Female pleasure is disease" aneb pohled na ženu jako sexuální bytost v historii, kdy se této nemoci říkalo hysterie (jsem si pak ještě ten večer pustila znova film Hysteria na odlehčení :D). Naprosto boží nápad měla ta designérka s vlastní řadou vibrátorů, co mohou ženy nosit jako přívěsky na krk s vyrytým vlastním motem, které vůbec nevypadají jako vibrátor. No a jako konec byl samozřejmě extrémně patetický a cílený na emoční explozi, protože jinak to snad v USA ani neumí, ale snímku to výjimečně odpustím, protože byl opravdu zajímavý. P. S. kdyby tohle byly i náušnice od Sophia Wallace a byly k sehnání v ČR, tak si je hned koupím :D ()