Viva la Vulva

(festivalový názov) (TV film)
  • Rakúsko Viva la Vulva

Žijeme v kultuře, které mocným způsobem vládne penis. Vidíme ho zpodobněný a pečlivě vykreslený v každé učebnici anatomie, různé varianty jeho pojmenování zlidověly a v podstatě již nepředstavuje velké tabu. S ženskými pohlavními orgány je to však téměř naopak… Rakouský televizní dokument skrze zpovědi protagonistů, ale hravě a s humorem ohledává vzorce, kterými patriarchální společnost ukrývá ženskou sexualitu do pozadí. Tím z ní dělá mocnou politickou zbraň pro ženy, které si tuto opresi uvědomují. Vulva zde představuje jak symbolickou hodnotu, tak reálné bohatství ženského těla. Střídání mluvčích, archivních materiálů a trefné využívání hudebního doprovodu film dynamizuje a dodává mu tempo. (Academia Film Olomouc)

ABLABLABLA

AFO 2021 online. Dokument se zamýšlí nad spoustou věcí, které člověk už ani nevnímá. Zamysleli jste se někdy nad tím, že ve většině jazyků je označení ženského přirození tím nejsprostějším slovem? (Prý jen ve španělsku coňo znamená štěstí a v dokumentu to bylo vtipně přeloženo jako "mít plnou hrst pičí" :D) Že na cokoliv úzkého a vysokého se používá přirovnání falický tvar, ale nikdy neuslyšíte přirovnání, že něco má vulvický tvar? (Přitom např. rugby míč má...) Já jako kunsthistorička jsem se moc nikdy nezaobírala tím, že mandorla má vlastně tvar vulvy... ale je to tak, je to její prasymbol. Také v 11. a 12. století byly na portály chrámu umisťovány drobné sochařské prvky znázorňující postavy, které ukazují svá vulvická přirození. Bylo to z toho důvodu, že takto nějak vypadala pohanská božstva a křesťanská církev je tak chtěla dostat na svou stranu. No a co si budeme, jestli někdo někdy koumá nebo sleduje různé stránky s memy ze středověkých rukopisů, tam je podobných vyobrazení tuny :D Doporučuju Classical art memes. Zajímavé bylo zamyšlení nad tím, jak je opravdu žena vnímána jinak než muž aka méněcenně s menšími právy, nejen dříve, ale bohužel i dnes v řadě společností. Dříve, pokud žena byla sexuálně moc aktivní, byla nymfomanka, málo aktivní byla frigidní. Dnes je moc aktivní žena označována za děvku či couru a málo aktivní za prudérní ostýchavku. Prostě nikde není ten ideálni střed nejen z pohledu můžu a společnosti, ale bohužel i z pohledu mnohých žen. Pro mě bylo šokující se blíže dozvědět o ženské obřízce a jak často se ještě stále provádí. Ještě stále se v jižním Senegalu nechávat obřezat 94% procent dívek!!! Mužské názory, že je to kvůli hygieně, nebo že když žena nebude mít klitoris, tak nemůže běhat za jinými muži je opravdu krutý středověk. Nejen to, v těchto společnostech je žena bez obřízky považována za něco horšího než dobytek, nemá šanci se ani provdat a rodině přinese jen opovržení, a přitom to tam velmi ilustračně řekla bojovnice proti ženské obřízce, která si jí sama prošla, že mužská obřízka je jako ustřihnout špičku nehtu, ženská obřízka je jako ustřihnout celý prst. Ale abych nekončila komentář samými špatnými věcmi, tak tady je jeden z nádherných obrazů ženského přirození s názvem Původ světa od Gustava Courbeta, který jsem kdysi dávno měla možnost obdivovat naživo v pařížském muzeu d'Orsay. Viva la vulva! ()

Stanislaus

(AFO 2021) Viva la Vulva nabízí ucelený a obšírný pohled na ženský pohlavní orgán, který je - v porovnání s tím mužským - ve společnosti vnímán (neu)stále jinak a s jistým despektem. Film zobrazuje nejednu zajímavou skutečnost ze všedního života - od (žensky) hanlivých slov, přes absenci vulvových tvarů v jazyce, až k vnímání ženské sexuality a násilné absurditě ženské obřízky - které si zaslouží prostor k zamyšlení. O nespravedlnosti a opovrženosti vůči ženskému pohlaví - a to i v dnešní době - rozhodně není pochyb, na což tento film za využití interview a odkazů na různá umělecká díla informativně vstřícným způsobem poukazuje. ()