Reklama

Reklama

Balada o bílé krávě

  • Irán Ghasideh Gave Sefid (viac)
Trailer 2
Irán / Francúzsko, 2020, 105 min (Alternatívna 101 min)

Obsahy(1)

Minin život se obrátí vzhůru nohama, když se dozví, že její manžel Babak nespáchal zločin, za který byl odsouzen a popraven. Úřady se za chybu omluví, vdově slíbí finanční odškodnění a tím pro ně záležitost končí. Ne tak pro Minu, která kvůli sobě i své malé dcerce zahájí tichý boj s cynickým systémem a požaduje veřejnou omluvu. Ve chvíli, kdy jí docházejí peníze, zaklepe na dveře cizinec Reza s tím, že přišel splatit dluh, který měl vůči jejímu manželovi. Mina je zpočátku ostražitá, ale postupně nechá Rezu vplout do svého života, aniž by věděla o tajemství, které je spojuje… (MFF Karlovy Vary)

(viac)

Videá (2)

Trailer 2

Recenzie (18)

SAINTS 

všetky recenzie používateľa

" A hľa, povedal Mojžiš svojmu ľudu:, Boh vám prikazuje, aby ste obetovali kravu. Povedal:, Nerobíš si z nás posmešky?" Týmto citátom z Koránu začína horký príbeh Balady o bielej krave. Film sa sústredí na individuálny príbeh jednej ženy, zároveň však funguje ako alegoria iránskej spoločnosti. Film síce poukazuje na reálne problémy súčasného Iránu, či už ide o trest smrti alebo práva žien. Spoločensko- kritickú tému však podáva skôr v kafkovskom  duchu než pomocou realistických prostriedkov. Film je kritický voči islamskému právu, iránskej jurisdikcii a dehonestácii práv žien. No útok proti islamu je však skôr odsúdením teokratického režimu než osobnej náboženskej viery. ()

Aljak 

všetky recenzie používateľa

Každý, kto už má za sebou zopár iránskych filmov, si už musel zvyknúť, že majú síce pomalšie tempo, ale vo svojej podstate dokážu priniesť naozaj parádny filmový zážitok. Väčšinou tu nie je žiadna teatrálnosť á la Bollywood, ani extrémna výstrednosť á la Hollywood, ale zato v pokojnom tempe a s pomerne málo dialógmi dokážu Iránci priniesť skutočnú kvalitu so zachovaním absolútneho realizmu (často najmä sociálneho). Ghasideh gave sefid bolo výborné, a utrápenej ukrivdenej Miny mi bolo nesmierne ľúto, ale v podstate aj Rezu, ktorý sa utopil vo svojom pocite viny. A keď sa osudy oboch pretnú, tak začne tikať časovaná bomba... 4* ()

Reklama

kolemjdouc 

všetky recenzie používateľa

tady je jasně vidět odlišnost kultury.Mě film dojal svoji otevřeností.Jakou cenu tam má žena po smrti manžela.Stane se majetkem jeho rodiny?A hlavně když sebou přinese peníze za odškodnění tak už věděli jak s nimi naloží!Hnus!Druhý takový pohled byl na obsah filmu.Odsouzení nevinného a to jak se s tím soudnictví vypořádává.Zaznělo tam:za peníze státu jsi vystudoval a teď chceš odejít?! ()

Bebacek 

všetky recenzie používateľa

Musím přiznat, že mě už ty íránské filmy, v nichž se stále dokola řeší otázky morálky a viny nad zločinem, který někdo (ne)spáchal, trochu přestávají bavit. Dávkování informací o tom, kdo je kdo, bylo završeno dost brzo na to, aby mě film udržel v nějakém dramatickém napětí. V tomto je zkrátka mistr Asghar Farhadi. ()

jedna_vrana 

všetky recenzie používateľa

Áno, ďalší z filmov z arabského sveta o vine a treste, morálke a pravidlách, to všetko často zavŕšené vetou: V mene Alaha... Dlhšie som však nevidela nič z týchto končín sveta a tak ma príbeh Miny zaujal a dokázal vo mne vyvolať očakávané pocity. Mieru pozornosti si získala aj hluchonemá dcéra Bita. Dokonca som pochopila aj alegóriu o bielej krave, takže hodnotím - pocitovo výborný film. Možno ho nazvať aj manifestom proti trestu smrti. ()

Galéria (11)

Zaujímavosti (1)

  • Název filmu odkazuje na posvátnou krávu Surah, o které se píše v Koránu. Bílá kráva je zde metaforou pro nevinného člověka, který je odsouzen ke smrti. (groz122)

Reklama

Reklama