Claude Monet: Světlo okamžiku

(TV film)
  • Nemecko Claude Monet - Im Licht des Augenblicks (viac)

Dokumentární průřez slavným Monetovým dílem a pohled do míst, kde tvořil... Umění málokterého malíře je tak silně spjato s místy, kde žil, nebo která kvůli malování vyhledával, jako Monetovo. Dokumentární průřez dílem tvůrce impresionismu sleduje malířovu cestu z Louvru, kde prý maloval pohled z okna, přes pařížské nádraží, kde zachycoval rychlost, tempo a tep života čerstvě poznamenaného industrializací a modernou, do Argenteuil, kde založil rodinu i na venkov, do Vétheuil, kde měl namalovat 240 obrazů. Nechybí ani strmé normandské pobřeží u Étretat, katedrála v Rouenu, ani zahrada s lekníny v Giverny. (Česká televize)

Anianna

Ach, Monet! Vytáhla jsem si ho při zkoušce z moderních dějin umění v podobě malého fragmentu bílého květu. Obrazy s lekníny jsem měla tak nakoukané, že bych je tehdy dokázala složit z tisíce takových ústřižků jako puzzle. Monet je poznatelný, křehký, přitom neústupný v úsilí zachytit jeden a týž námět v mnoha obrazech, aby mu dal celistvý obsah, ukázal ho v různých časech v různém světle. Dokument to názorně ukazuje třeba na malbách katedrály v Rouenu nebo vodní plochy s lekníny. Petr Stach, mimochodem ve všech dokumentech skvělý, zde promlouvá v ich-formě jako sám autor. Chápu Monetovy pochybnosti a tvůrčí trýzeň. Je mi blízký i vztahem ke svým obrazům, který je dobře vystižen v situaci, kdy umělce strhne do vody prudká vlna. "Nejhorší je, že jsem přišel o obraz." Snímek přesto nebudu hodnotit maximem, protože je v něm věnováno příliš prostoru širokému kontextu na úkor obrazů. A klavírní melodie je užita jen tak mimochodem bez souzvuku s obrazem, ačkoli má ta melodická linka potenciál vyniknout. ()

andrii

Jak stojí a běží. Čas pod nebeským stropem. Tón možností vybraných momentek v loďkách celistvosti. Prostor pro jasný paprsek, mandlové "pendlovky." Óda na pohled. (Nák)Ladné nálady. Malované arabesky. ()

Marze

Dokument ukazuje místa, na kterých Monet pobýval a je vyšperkován jeho překrásnými obrazy. Pobavilo mě když zákazník vrátil Monetovi obraz s tím, že je nedokončený. Mistra to se to dotklo a až do konce života si ho nechal u sebe doma. ()