Minjan

Minjan je něžný portrét sebepoznání, který se odehrává v rychle se měnícím New Yorku 80. let minulého století. David je sedmnáctiletý student ješivy, který žije v Brooklynu se svou rodinou ruských židovských přistěhovalců – panovačnou matkou a násilnickým otcem. Ačkoli si David udržuje láskyplné vztahy se staršími lidmi ve svém okolí – se starostlivým dědečkem a dvojicí starších uzavřených židovských mužů, dusí ho sešněrovaný svět tradic jeho konzervativní náboženské komunity. Útěchu hledá v knihách Jamese Baldwina, v doušcích vodky a nakonec také v gay baru v East Village a u temperamentního barmana, který tam pracuje. Jak David prožívá sexuální a duchovní probuzení, začíná se konfrontovat se svou prolínající se identitou přistěhovalce, Žida a homosexuála. (Cinemax)

Idego

Podle synopse to mělo být drama o comingoutu v represivní konzervativní komunitě, reálně se ale ve filmu nic neděje a emočně je to totálně ploché. Místo abych s Davidem prožíval nějakej vnitřní konflikt, vzrušení z objevování světa venku, bolest první lásky a tragédii AIDS, nudím se s ním v domově důchodců. Všechno tzv. drama se tu řeší náznakem, což v jiných filmech dovede budovat napětí a nechat ty emoce vřít místo na plátně v divákovi, ale tady ty náznaky nedělají nic. Navíc to není film čistě o comingoutu v konzervativní náboženské komunitě, ale je to i o vykořeněnosti přeživších holocaustu a vykořeněnosti imigrantů, což by se teoreticky mohlo vzájemně umocňovat (a asi to tak tvůrci i chtěli), ale mně přišlo, že si to neumí vybrat a už tak řídký materiál se tím dál rozmělnil na nefunkční štěky bez síly. Ten film je jak klacek, kterým tvůrci rýpou do mršiny u cesty a doufají, že se pohne. Taky mně silně nesedlo, že Davidovi má být nějakých 17, ale Samuel H. Levine vypadá spíš na 30. Hořkou tečku tomu dala závěrečná věta jakože moudrého rabína, která byla tak klišoidní, že jsem až poskočil. Dovedu si představit, že někoho to nadchne a ta atmosféra i styl vyprávění jim naprosto sednou, ale pro mě byl Minyan dvě hodiny nudy s až příliš mnoho klarinetovými sóly. ()

kolemjdouc

tohle téma je mi na hony vzdálené ale zaujal mě Levin jako herec.Mě to celé připadlo že je scénář o tom ,že to tady bylo ,je a bude.Netřeba z toho dělat tabu ale taky to navenek není netřeba prezentovat brutálním "střílením" na lidi ,kteří mají chemii klasicky,různými veřejnými akcemi, kde se spíš homosexuálové dehonestují.Tady se ukazuje že se s tím dá žít .A jsem za ať si každý dělá vše po svém.Pokud je zde náboženství - je jedno jaké - je to vždy problém té které komunity a ne široké veřejnosti. ()

slunicko2

Syn emigrantů, ortodoxní Žid a homosexuál v New Yorku 80. let. 1) Taková kombinace zamotá hlavu ledakomu._____ 2) Drama je to citlivé, nese se na emocionální rovině. Divák rozumí všemu, co se děje, i když většinou věci probíhají jen náznakem. Nikdo o ničem nemluví stejně jako hlavní postava David._____ 3) There are many moments in the film that flowed from my experience, naznačuje tajemně 56letý režisér a spoluscenárista (jindy i producent) Eric Steel. 4) 24letý pěkný Samuel H. Levine (David) hraje výborně stejně jako Alex Hurt (Davidův milenec, barman Bruno), věk jsem nezjistil._____ 5) Jazykové okénko. Minjan, společenství deseti dospělých židovských mužů starších 12 let, je minimální počet věřících, aby se mohla konat veřejná pobožnost. ()

Arsenal83

Bezduchý dej za hrania odpornej trubky. Boj proti židovským konzervatívnym hodnotám, ktoré vraj spútavajú ruky, v totálne mdlom prevedení, kde by nesúcitil s hlavnou postavou ani taký divák, ktorý je sám imigrantom, židom a homosexuálom zároveň. Nie je totiž s čím súcitiť. Ani sa netvári nejak ubolene. Vyzerá celý čas rovnako. Na tridsiatnika v kŕči, len problém, že hrá sedemnásťročného. ()

petrsv

Vzpomínka na 80. léta, pro zimní nedělní odpoledne ideální. Příjmený Samuel H. Levine, ale to je tak asi vše. Film, který kdybych neviděl, asi bych o nic nepřišel, ale vyloženě špatný nebyl. ()