Postarší seladón Evžen Novák (Miloš Kopecký) si privyrába ako komparzista. Raz pri návrate domov stretne susedku Alenu Bartáčkovú (Iva Janžurová) a žartom jej naznačí, že jej manžel je jej neverný. Karel Bartáček (František Peterka) si to nenechá páčiť a sľubuje Novákovcom (Stella Zázvorková, Miloš Kopecký) pomstu. Tí sa radi hrajú pred susedmi na ľudí z lepšej spoločnosti a ich syn René (Luděk Sobota) si s obľubou vylepšuje svoje meno rôznymi titulmi. Začína sa malá súkromná susedská vojna, ktorá by sa mohla celkom pokojne skončiť vo chvíli, keď ich starý dom plánujú zbúrať a obe znepriatelené rodiny sa musia od seba odsťahovať. Škodoradostný osud však zariadi, aby sa obe rodiny opäť stretli v novom dome ako susedia. Niet teda divu, že aj svadobné oznámenie Reného a Nadi (Dagmar Veškrnová), netere Bartáčkovcov, všetci považujú za tak trochu hlúpy vtip. (TV JOJ)

Kelinej

Nemám rád komunální satiru ani prvoplánové tepání maloměšťáctví. Tady se ale podařilo režiséru Schulhoffovi za pomoci výborných herců vytvořit tak komické situace, že film šlape a baví od začátku do konce. Pro mne se stal klasikou, na kterou kdykoliv rád kouknu. ()

Korpy22

Sousedká nevraživost, klepy, vtipy a naschavály. Tohle je česká nátura jak se patří. Kdokoliv někdy bydlel v bytě, tak zažil jaké to je. Film nádherně graduje od konfliktu, přes určitou katarzi až ke zdárnému konci a během celého filmu člověku cukají koutky. Skvělá česká komedie s typicky českým humerem, pro cizince nepochopitelná. ()

petmes

Ked sa Novakovi presťahujú do nového bytu niekoľkokrát sa zopakuje, že sa sťahujú do desiateho poschodia ( štoku) , ale z pohľadu z vonkylu má do len 8 poschodí. S prízemí deväť ()