Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Energická lékařka Alice Váňová nastoupí jako závodní lékařka šachty Mír. Na radu svého bývalého kolegy doktora Kaleše se pustí do výzkumu, jehož cílem je prevence silikózy pomocí takzvané kalciové bariéry, což v praxi znamená pravidelné pití mléka. Jenže přinuťte horníky, aby veřejně pili mléko. Na první pohled nepřekonatelný problém. Ale nic není nemožné, a tak to prostě partička sedmi horníků, přezdívaná parta hic, dostane příkazem. Jenže i přes stranicky zdůvodněnou přednášku o prospěšnosti celé akce havíři statečně odolávají naléhání, aby se experimentu zúčastnili. Předseda ROH Janeček se nakonec rozhodne, že zvítězí všemi prostředky. S milými rebely se proto pustí do psychologické války... (oficiálny text distribútora)

(viac)

Zaujímavosti (39)

  • Keď príde Rudla Janeček (Václav Babka) domov k Frantovi Fousekovi (Jiří Krampol), aby ho podplatil na pitie mlieka lístkami na futbalový zápas v poľskom Chorzówe, povie, kde bude hrať Górnik s Barcelonou. Ale poľský Górnik, celým názvom Górnik Zabrze, nikdy nehral na ihrisku konkurenčného poľského klubu Ruch Chorzów s klubom FC Barcelona. Dokonca sa futbalové kluby Górnik Zabrze a FC Barcelona nikdy vo vzájomnom futbalom zápase nestretli. (Raccoon.city)
  • Ivan Vyskočil (baník Václav Justa) spomína, že postavu a meno jeho budúcej manželky bol jeho nápad. Jeho filmová postava koktala, tým pádom výslovnosť jeho budúcej manželky znela "Kakamila". Táto jeho replika ho dosť preslávila a aj po veľa rokoch mu bola pripomínana. Mimochodom, v divadle Broadway hral v muzikáli "Traja mušketieri", kde bola jeho kolegyňou aj speváčka Kamila Nývltová. Začali jej po vzore Party hic hovoriť Kakamilo, ale ona chudák vôbec nevedela, ktorá bije. V tom čase totiž nebola ešte ani na svete. (Raccoon.city)
  • Jan Skopeček (Mašín) spomínal: "Veľa sa nakrúcalo v Ostrave, kde sme aj fárali, takže sme tam z Prahy lietali. Raz sme takto dosadli v Mošnove a pozeráme, ako niekto roztiahol červený koberec, a pred lietadlom sa zišli nejakí páni s kyticami. Nárožný (Kynka) hovoril: Chlapci pozor, budú nás vítať, tak sa tvárte trochu významne! Lenže oni nečakali na nás, ale na takú veľkú statnú ženskú, čo s nami letela. Nepoznali sme ju, ale bola to guliarka Fibingerová a tie kvety boli pre ňu." (Raccoon.city)
  • Počas natáčania dochádzalo aj k častým konfliktom medzi režisérom Hynkom Bočanom a predstaviteľkou závodnej lekárky Alice Vaňovéj (Regina Rázlová). Rázlová bola do filmu dosadená k nevôli režiséra, vyššou mocou. A ten toto nemal rád, dosť ťažko to niesol a počas natáčania jej to dával jasne najavo. (Raccoon.city)
  • Nakoľko sa natáčalo v banských štólach, kde bolo veľké množstvo prachu, film bol ľahko problémový, nakoľko sa kazila audiotechnika aj kamera. (Raccoon.city)
  • Vladimír Menšík (Ota Chochola zvaný Krasin) sa pred každou klapkou v banských priestoroch kvôli svojmu zdravotnému stavu musel nadýchať z kyslíkovej fľaše a mohlo sa točiť. (Raccoon.city)
  • V komédii sa objavil aj Karel Gott. Spevák prijal ponuku, pretože ho filmový svet vždy veľmi fascinoval. (Raccoon.city)
  • Josef Kemr (Hnízdo zvaný Primář) kvôli scéne so spoločným sprchovaním so svojimi kolegami pôvodne odmietal hrať vo filme kvôli tomu, že bol silne veriaci a nahota pred kamerou mu silne vadila. Po dlhom prehováraní si dal nakoniec povedať. (Raccoon.city)
  • Režisér Hynek Bočan spomína na natáčanie: "Cirka mesiac sme natáčali v Ostrave, bývali sme v Hoteli Palace vedľa Karolinky. Nezabudnuteľné boli najmä večierky, kedy sa chlapi triumfovali, kto povie lepší vtip. Boli naozaj úžasné. To si potom človek povie: Hergot, tu mal niekto byť a natočiť to, aspoň do rozhlasu. K scenáru Party hic som sa dostal už ako k polotovaru. Bola hotová prvá verzia a bolo jasné, že príbeh je napísaný pre Ostravu a ostravských baníkov. Ale niektoré scény sa aj tak natáčali v Karvinej. Pamätám si, že sme rokovali s generálnym riaditeľom v Karvinej-Doly. Boli sme u neho v kancelárii. Zaujímavé bolo, že v tom čase títo ľudia boli veľmi pragmatickí, nie naduto socialistickí, vôbec nemali komunistický slang. Trebárs išiel ku skrini, keď ju otvoril, tak tam boli tašky plné propagandy, letákov, ktoré do nich odkladal. Nemal funkcionárskej maniere a nemal rád formality." (Raccoon.city)
  • Natáčalo sa taktiež v Kladne v Dome kultúry na námestí Sítná, v stráni pri obci Lichnov, kde môžeme vidieť v pozadí vrch Veľký Javorník a na Barrandovských terasách v Prahe. (Raccoon.city)
  • Keď odborár Janeček (Václav Babka) odvádza partiu hic areálom šachty tak, aby sa jej členovia nestretli s ostatnými baníkmi, ktorí už vedia, že po nich chce, aby pili mlieko. Táto sekvencia filmu sa natáčala v Karvinéj-Doly na bývalej bani Barbora, ktorá je v súčasnosti v súkromnom vlastníctve, občas nepravidelne otvorená pre verejnosť. Jej dvojosová ťažná veža, ktorú vo filme môžeme ešte viackrát vidieť, je jediná svojho druhu v Českej republike a je vyhlásená ako kultúrna pamiatka. (Raccoon.city)
  • Pôvodne mal rolu predsedu ROH Rudly Janečka (Václav Babka) hrať Josef Kemr. Režisérovi ale oznámili: "Vy ste sa zbláznili. Pán Kemr je silne veriaci katolík, takže na šéfa odborárov sa kádrovo vôbec nehodí." Nakoniec si ho ale režisér presadil do role baníka Hnízda, prezývaného primár. [Zdroj: ahaonline.cz] (Raccoon.city)
  • Jiřího Krampola (Franta Fousek) pri spomienke na postavu zalieva dodnes studený pot. Už keď mu úlohu ponúkali, mal pochybnosti. “To som si hovoril, pre kristapána, čo s tým budem robiť, taká blbosť ako baníci pijú mlieko.“ Spomína, že za hlbokej totality nebolo jednoduché niektoré roly odmietnuť, najmä tie, ktoré režim bedlivo sledoval. Ďalej sa vyjadril, že "V priebehu nakrúcania bola neuveriteľná sranda, ale film to bol pre nás vtedy strašný. Keď sme sa potom stretli s Petrom Nárožným alebo režisérom Hynkom Bočanom, zhodli sme sa, že dodnes sa hanbíme, ale už skôr v srande."  [Zdroj: noviny.sk] (Raccoon.city)
  • Realizácia filmu trvala tri roky. [Zdroj: Patriot magazín] (Raccoon.city)
  • Pieseň, ktorú vo filme zaspieva Karel Gott, sa chybne označuje na niektorých českých, slovenských a poľských serveroch ako skladba „Óda na mléko“. Správny názov piesne je ale „Vůně mléka“, ako sa uvádza aj v záverečných titulkoch filmu. (Raccoon.city)
  • Film videlo v kinách cez milión divákov a veľmi dobre sa vtedy predával do cudziny v rámci východného bloku. (Raccoon.city)
  • Počas nakrúcania prišiel Jozef Dvořák (Kubík) o predné zuby. Vo svojom rodisku v Kadani si vraj odmietol pripiť s kýmsi v krčme s tým, že druhý deň točí v Ostrave náročné scény. Bol inzultovaný a pre natáčanie potom potreboval rýchlo urobiť protézu. (Raccoon.city)
  • Hynek Bočan film točiť nechcel, ale povedali mu, že ak to neurobí, nebude už točiť nikdy. Mal za sebou päťročný zákaz, takže nakoniec kývol, ale do filmu si ale presadil komediálne prvky a svojich hercov. (Raccoon.city)

Reklama

Reklama