Květen 1940. Válka zesílila, francouzská armáda se zhroutila, Němci budou brzy v Paříži. Panika ovládla vládu, která zvažuje přijetí porážky. Jeden muž, Charles de Gaulle (Lambert Wilson), nově povýšený generál, chce změnit směr dějin. Jeho žena, Yvonne de Gaulle (Isabelle Carré), je jeho první podporovatelkou, ale brzy je události rozdělují. Yvonne a její děti vyrážejí na cestu odsunu. Charles de Gaulle je na cestě do Londýna. Chce slyšet i jiný hlas – hlas z Résistance. (mac000)

Volodimir2

Na úvod trocha histórie. Nemám najlepší názor na pôsobenie Francúzska v 2. svetovej vojne a už vôbec nie na spôsob oslobodzovania, ku ktorým som sa už mnoho krát vyjadroval. No ako sa môžem kladne vyjadrovať na dvoch zradcov z Mníchova, kedy silné demokratické štáty Francúzsko a Veľká Británia uzavreli a podpísali s fašistami dohodu o odstúpení nie nepodstatnej časti nášho Československa Nemecku. Veď nakoniec aj tak dopadli, statoční Francúzi vzdorovali v roku 1940 Nemcom niečo cez jeden mesiac a potom sa vzdali. Polovica Francúzska kolaborovala s nacistickým Nemeckom a druhá polovica bola tým istým Nemeckom okupovaná. Takže jedna polovica kolaboranti a spojenci Nemecka a druhá týmito Nemcami okupovaná, terorizovaná a vraždená. A ďalší nezmysel, po vojne toto Francúzsko sa zaradilo medzi spojeneckých víťazov. A posledná perlička keď maršal Keitel podpísal akt nemeckej kapitulácie a odovzdával ho maršalovi Žukovovi, pohŕdavo sa pozrel na francúzskeho a amerického generála (gen. Lattre de Tassigny a gen. Spaatz), "Čo tu oni robia, oni taktiež nad nami zvíťazili"? Myslím si, že nie je potrebné ďalších slov. Film "De Gaulle" sa zameriava len na krátke obdobie mesiaca jún 1940, to je od jeho nástupu do vlády až po jeho odchod do Londýna. Tu je aj odvolanie na jeho prejav z 18.júna 1940 k obyvateľom Francúzska a jeho kolónii. Samotný prejav De Gaulla nemal taký účinok, aký on očakával. Aj keď ostáva v pamäti jeho ústredná myšlienka že "Francúzsko prehralo bitku, ale neprehralo vojnu". V Británii v tej dobe žilo 10 000 Francúzov ale len 300 sa pripojilo k De Gaullovi na ozbrojený boj a zo 100 000 francúzskych vojakov ba britskom území (vojaci evakuovaní z Nórska a Dunkirku) sa k nemu pripojilo iba 7 000 a ostatní sa vrátili do Francúzska a stali sa z nich vojnoví zajatci. Ciele hnutia Slobodných Francúzov, na ktorých čele stál, bolo pokračovanie vo vojne, oslobodenie Francúzska, obrana celej francúzskej ríše a obnova národnej nezávislosti. Celé jeho odbojové hnutie bolo vedené vo Francúzskych kolóniách v Afrike. Tu bielych Francúzov bolo veľmi málo a väčšinu mužstva tvorili práve príslušníci domorodých etník z kolónii v Afrike, Ázii a Pacifiku. Jeho sny sa mu nakoniec splnili a 25.8.1944 vstúpil na čele stotisícovej armády do Paríža (tu jeho ozbrojenému doprovodu velil nadporučík Ivan Matoušek, ktorý padol 25.8.1944 pri záchrane dvoch vojakov). Pri úvodnom prejave prisúdil Spojencom len minimálnu zásluhu na oslobodení Francúzska, práve naopak amerických, kanadských a britských vojakov považoval za istý druh okupačnej pomoci. Veľmi rýchlo zabudol na 200 000 padlých spojeneckých vojakov len pri oslobodzovaní Francúzska. Koľko padlo Francúzskych vojakov pri oslobodzovaní svojej vlasti sa žiaľ nedozvieme. Film nám približuje udalosť, ktorá je pre všetkých Francúzov obrovským míľnikom, ale nemôžem sa zbaviť dojmu, že jeho historické poslanie sa strácalo v rodinnej dráme samotného De Gaulla. Ešte niekoľko perličiek . Po podpísaní aktu kapitulácie zobrali Nemci do zajatia 1 845 000 francúzskych vojakov a 2,7 milióna ľudí na nútené práce. Pétainové vedenie spôsobilo smrť 78 382 Židov a viac ako 30 tisíc ľudí z francúzskeho odporu. () (menej) (viac)

Emily93

S kamarátkou sme si dali latku priveľmi vysoko, očakávajúc kvalitnú rekonštrukciu historických udalostí, nám troška narušilo, nie zrovna prepracované skĺbenie s myšlienkou: Za každým úspešným mužom stojí silná žena. S témou sa dalo lepšie naložiť, dodať ohnivý dych, zotrvať upriamenejší na hlavnú dejovú linku, zaiskriť na scéne dvoch veľkolepých historických postáv Charlesa, Winstona. Kinosála taktiež neburácala a odozvy boli fádnejšie. ()

Chrustyn

Všechny známé historické osobnosti už se vyčerpali a tak tvůrci sahají po těch neznámých a o to horší je, že jejich filmy jsou absolutně povrchní a nezajímavé. Film, který nemá absolutně co nabídnout ať už po příběhové nebo filmařské a nenašel jsem opodstatnění jeho vzniku. ()

slunicko2

Něco málo historie. 1)  Nedávno jsem viděl seriál se stejným námětem a tak se mi srovnání přímo nabízí. Jednoznačně v něm vítězí tento film._____ 2)  62etý Lambert Wilson (de Gaulle) vystihl svou postavu výborně._____ 3)  Opravdu Churchill mluvil tak, jak ve filmu jeho zpodobnitel Tim Hudson? ()

mac000

Film se nijak nesnaží o komplexní vylíčení de Gaullovy osobnosti, ani jeho podílu na vytvoření či formování La Resistence. Je jenom portétem vojáka, který nebyl ochoten ustoupit nátlaku Hitlerova Německa a intenzivně vyjednával s Winstonem Chruchillem o podpoře jeho vizi svobodné Francie. Lambert Wilson i Isabelle Carré podávají pozoruhodný herecký výkon v titulních rolích. ()

• Keď ide De Gaulle (Lambert Wilson) prvýkrát do Londýna, prechádza okolo niekoľkých lietadiel, jedným z nich je Douglas C-47 Skytrain (Dakota) s nápisom D-Day. V máji 1940 to však ešte nebolo nemožné. (MikaelSVK)
  • Natáčalo sa od júla do 5. septembra 2019, a to na viacerých autentických miestach vo Francúzsku a taktiež aj v britskej metropole Londýn. (MikaelSVK)