Jaká by byla Francie bez něho? V roce 2020 si Francie připomínala hned tři výročí spojené s velkou postavou nejen francouzských, evropských a světových dějin – generála de Gaulla. Uplynulo 130 let od jeho narození, 50 let od jeho smrti a 80 let od jeho zásadního apelu k národu, který pronesl 18. června 1940. Každý zná de Gaulla jako muže – vojáka, který se odmítl vzdát, politika, vizionáře, tvůrce V. republiky, státníka, který měl svou ideu a šel za ní. Ale jaký byl Charles de Gaulle jako člověk? Co bylo jeho hnací silou, jakou roli sehrála v jeho životě, který zasvětil své zemi, manželka Yvonne?  A čím bylo pro něho dcera Anna, která mu dodávala sílu ve chvílích pochybností? Život de Gaulla a zároveň historii Francie v „jeho období“ zachytili francouzští tvůrci v šestidílném seriálu De Gaulle, kterému dali podtitul Lesk a tajemství... (Česká televize)

fabecc1222

De Gaulle je klasickým životopisem, kterých se v posledních letech objevuje poměrně dost, a to dílem takovým, které se snaží servírovat co největší možné spektrum informací, ale zapomínán a to filmařské, tedy vybudovat nějaký příběh. Proto pak výsledek působí někdy více jako hraný dokument, než klasický seriál. De Gaulle a jeho osobnost jsou pochopitelně tahouny, herecký představitel dobrý, ale v přehršli encyklopedických dat ani tak nedokážou vybudovat u diváka větší emoce. ()

kpt.Johanson

Ačkoli to má slušně našlápnuto, výprava je skvělá a celkově z toho čiší vyší rozpočet, tak vlastně celá série vyžaduje znalost událostí jaksi z jiného zdroje. To mi v prvních třech dílech až tolik nevadilo, jelikož se v té éře vyznám. Jenže jakmile skončí válka už je to pro někoho, koho nikdy mírové dějiny Francie nezajímaly, tak nějak vytržené z kontextu. Nejen, že vylíčení nějakých motivací a charakteru postavy je upozadněno, tak je bohužel upozadněno i dění historických událostí a tak divákovi zbude jen se koukat a tak nějak si nechat unikat cokoli, co by mu objasnilo jak motiv, ať už jedné, či druhé strany, nebo důvody, proč se některé věci dějí. Zkrátka tomu chybí kontext. A narozdíl od například českého století, seriál ani divákovi neklade podprahově zprávu, "ono to kontext má, ale ten si musíš najít v dějepise, který bys měl znát." Prostě něco se někde stalo, De Gaulle se s tím nějak vyrovnal. Kde to bylo správně, zda na jeho, či druhé straně je jedno, protože pozadí problému je nezůčastněnému divákovi stejně ukradené, jako to, jak to dopadne. Za mě je tohle ohromně promarněná šance něčeho, co mohlo být skvělým hraným history dokumentem. Bohužel jsem si díky tomuhle neudělal obrázek ani o De Gaullovi, ani o Francii a vím o tom všem i o něm stejně, jako když jsem to neviděl. Takže nulový přínos. Dvě hvězdy dávám jen za precizní filmařskou práci s výjimkou scénáře. ()

petrsv

Skvělý seriál o jedné z osobností minulého století. Jsou zde zmíněna zajímavá historická fakta (i když jich mohlo být víc) a opravdu jsem moc rád, že tvůrci nesklouzli k modernímu pojetí takovýchto děl, tedy hlavně mít příběh a vzbudit emoce. Je to hodně založené na dopisech a myšlenkách, výborně zahráno, bohužel však špatně ozvučeno. ()

sportovec

Seriál hodný osobnosti, kterou zobrazuje. Mistrovský scénář citlivě odvažující až po miligramech důslednou psychologickou kresbu generálovy osobnosti, která je soustředěna na skutečné vrcholy jeho života jak individuální, tak osobnostně dějinné je zvládnuta s pozoruhodnou invencí a doprovázena skvělým výběrem herců. Vysokou úroveň má i český dabink. Portrét jednoho z největších Evropanů minulého století strhává jak dramatem vlastního života, tak důsledným stopováním životní stopy nejmladšího de Gaullova dítěte, postižené křehké dcery Anny. Případný pokus o opakování má před sebou hodně vysoko položenou pomyslnou laťku. ()

slunicko2

Chmurně vážný nudný seriál.  1)  Nevím, jak moc odráží herecké obsazení skutečnost, ale představitel de Gaulla nemá absolutně žádné charisma, generál je prezentován jako oživlá vosková figurína. Neumím si představit, že by dokázal strhnout statisíce lidí k následování._____ 2)  Z mého pohedu zajímavý úhel pohledu ze strany protifašistické Francie nedokázal vyvážit celkovou sterilnost díla. Film by mě neuspokojil ani jako hraný dokument, natožpak jako umělecké dílo._____ 3)  Četba české Wikipedie (o podstatně podrobnější francouzské verzi ani nemluvě) mi přinesla mnohem větší uspokojení, než sledování seriálu._____ ()

• Natáčalo sa v Nancy, Ambleteuse, Reims a Épernay, ale aj v Paríži, najmä v Elyzejskom paláci. Niektoré scény boli natočené v La Boisserie v Colombey les Deux Eglises, v skutočných apartmánoch generála de Gaulla. Natáčanie prebiehalo od októbra 2019 do januára 2020. (Arsenal83)
  • Seriál bol naplánovaný a natočený na štyri epizódy, ale nakoniec bol upravený do šiestich. (Arsenal83)
  • Odvysielanie seriálu v roku 2020 si pripomína 130. výročie narodenia Charlesa de Gaulla, 50. výročie jeho smrti a 80. výročie jeho slávnej výzvy z 18. júna 1940. (Arsenal83)