Vitajte v Čečensku

(festivalový názov)
  • Česko Vítejte v Čečensku (viac)

Dokument Vítejte v Čečensku sleduje skupinu aktivistů, kteří riskují své životy, zatímco se staví proti systémovému pronásledování lidí podezřelých z homosexuální orientace v represivním Čečensku, autonomní republice Ruské federace. V roce 2017 zavedl tyranský vůdce Čečenska Ramzan Kadyrov nekompromisní politiku „očištění čečenské krve“ vůči členům LGBT komunity a dohlížel na vládou řízenou kampaň zaměřenou na jejich perzekuci, mučení a popravu. Bez pomoci Kremlu a za nečinného přihlížení zbytku světa aktivisté berou záležitosti plně do svých rukou. David France ve svém novém dokumentu využívá neobvyklého přístupu k anonymitě, aby odhalil tato zvěrstva a vyprávěl příběh skupiny neuvěřitelných lidí, kteří bojují proti prvotnímu zlu (HBO Europe)

Kabir

Za hodně zajímavé téma dávám 5*, ale filmařsky je to bída, proto jen 3*. Autoři to rozhodně neměli lehké, točilo se na všechno možné, muselo se dbát na bezpečnost těch, o kterých dokument je. Tváře prý byly pozměněné nějakým sw. Nějak mě ale nevzalo, jak to bylo celé odvyprávěné. Jakoby tam chyběla řada důležitých momentů. ()

Anosompozer

Ako hodnotiť dokument, ktorý popisuje tému z ktorej spoločnosť uškrjekaných aktivistov pri akejkoľvek zmienke zbistria uši a skáču meter pädesiat. Ako hodnotiť spoločenský (ne)problém, ktorého sme súčasťou v globálnom merítku každý jeden z nás, či už svojov ignoraciou alebo prehnaným angažovaním. Problémom v žiadnom prípade nieje iná orientácia, pretože aj homosexuály nenávidia homosexuálov a nikdo ma nepresvedčí že to tak nieje. Je to len zámienka pre nenávisť, pretože ľudia radi nenávidia. A nájdu si akýkoľvek argument pre nenávisť. A pravdou je že je jednoduchšie odsudzovať, ako tolerovať. ()