Až zahřmí

Vtipné a milé drama, ve kterém syrský hudebník a jeho přátelé z řad uprchlíků musí odjet na odlehlý ostrov, kde s napětím čekají, jestli dostanou azyl. (Netflix)

DJ_bart

"Freddie Mercury. He's my hero. He's Zoroastrian, like me. Taught me english. We also have same mustache. In Afghanistan, we have a very special chicken. His name was Freddie." "Like Freddie Mercury?" "Yes. I liked him very much." ________ Nezávislá britská dramedie 'Limbo' vypráví o syrském imigrantovi Omarovi (Amir El-Masry) - jehož velkým snem je stát se slavným muzikantem - a zároveň zachycuje melancholický život jeho spolubydlících, tedy skupiny uprchlíků, kteří jsou ubytovaní v azylovém domě kdesi na ostrově poblíž Skotska, kde krom učení angličtiny a místních mravů převážně zabíjí čas sledováním sitcomu Přátelé. Režisér Ben Sharrock vsadil na osvědčený festivalový recept a snímek tak pojal jako tragikomickou satiru, která humorně akcentuje téma uprchlické krize a azylové politiky, vysmívá se předsudkům a stereotypům které společnost klade vůči cizincům, a zároveň zde implicitně upozorňuje na rasismus, xenofobii, které se postupem času paradoxně změní na dobrosrdečnost a přátelství...... Nelze však opomenout ani stěžejním motiv snímku 'Limbo', jímž je samota a stestk po domově, do nějž se již nelze vrátit. Samotu zde metaforicky ilustrují esteticky vypiplané záběry na krajinu onoho ostrova kde Omar musí pobývat, které jakoby vypadly z oka vizuálu Wese Andersona či Roye Anderssona – každý kompozičně dechberoucí záběr, který je snímán převážně staticky v mém oblíbeném formátu 4:3, by se totiž náramně vyjímal v rámečku. Takže z řemeslného ani stylistického hlediska doopravdy nelze nic vytknout. Namátkou tak můžu ještě vyzdvihnout subtilní poetiku a absurdní humor, které se mi perfektně trefily do mýho cinefilního vkusu. Kuřák, milovník slepic a Omarův nejlepší kamarád Farhad (Vikash Bhai) je mimochodem jedna z nejsympatičtějších vedlejších postav v dějinách evropský kinematografie. Finální scéná je krásným tributem orientální hudbě a symbolická tečka za jednou z nejlepších dramedií co jsem letos viděl, ne-li jedním z nejlepších filmů tohoto roku. Berte to ale s nadhledem. ________ "What do you want to be, Wasef?" "I want to be a footballer. I want to play for Chelsea club." "That's impossible." "It is possible, Abedi!" "You are delusional." "What is delusional?" "It's like when you have castrated goat and you still believe that he can make baby goat with lady goat." ()

Marigold

V nejlepších momentech to zavání deadpan trefností Kaurismäkiho filmů o pozapomenutých loserech. Skupina ilegálů žije v šedé zóně mezi dvěma světy, na okraji zájmu, což Sharrock trefně ilustruje pustým skotským ostrovem. Pečlivě aranžované záběry nepostrádají skličující rozměr i osvobozující smysl pro humor. Trochu problém je, že Limbu je vidět při jeho minimalismu moc do žaludku a druhá, dramatická polovina, nefunguje zdaleka tak dobře jako úvod. Rozhodně to není film, který by vyšuměl, na to je až moc stylový, ale taky nejde o nic, co by obhájilo 103 minut stopáže bez koktání a schémat. ()

sochoking

Limbo je príbehom Omara, nádejného mladého sýrskeho muzikanta, ktorý opustil svoju rodinu a domovinu za lepším zajtrajškom. Momentálne trčí na jednom z odľahlých škotskych ostrovoch s partičkou jemu podobných ilegálnych imigrantov a čaká na azyl. Ponurá depka v štýle môjho obľúbenca Aki Kaurismakiho. ()

gulista

Aktuálna vec o dorozumení sa, porozumení, a o snoch splniteľných a občas aj tých nesplniteľných. O ťarche z minulosti a oddelení. O zabúdaní, hľadaní, a znovuobjavení. Čaro tu spočíva v jednoduchosti, maličkostiach, a vo veľkých celkoch. Dôležitú úlohu tu zasa zohráva strunový hudobný nástroj oud, niečo ako predchodca gitary, používaný v arabskej hudbe. 75% ()

rivah

Dramedie jako soubor převážně statických chladně absurdních scének. Pustá krajina, syrský hudebník Omar odtržený od rodiny, třída s výukou afrických imigrantů čekajících na poskytnutí azylu ap. Trochu to připomíná Roye Anderssona (kritika zmiňuje také Kaurismäkiho a Jarmusche), ale nenavozuje hlubší, metaforický význam. (Metascore 83 je vysoké, ale nejblíže je asi Slant 63). ()