Relikvie

Když postarší Edna nevysvětlitelně zmizí, její dcera Kay a vnučka Sam spěchají do zchátralého venkovského sídla jejich rodiny, kde po celém domě nacházejí podivné stopy, které odhalují Edninu pokročilou demenci. Ale Edna se náhle vrátí stejně záhadně, jako zmizela. Kay se obává, že její matka nechce nebo nemůže říct, kde byla, ale Sam překypuje nadšením z toho, že je babička zpět. Když však začne být Ednino chování stále nepředvídatelnější, obě mají pocit, jako by ji začala ovládat jakási zákeřná temná síla. Celovečerní debut režisérky a scénáristky Natalie Eriky Jamesové vnáší do žánru filmů odehrávajících se ve strašidelných domech nezapomenutelný nový nádech. (Cinemax)

sedm.1

Po prvních šedesáti minutách u mě měla Relikvie našlápnuto na maximální počet hvězd, jelikož tak mrazivě a znepokojivě působící film jsem už dlouho neviděl, v tomto ohledu to byla prostě atmosférická bomba, ale i zápletka v této fázi filmu byla výborná, napínavá, nepředvídatelná, netuctová a k tomu všemu naprosto perfektní výrazné postavy, v čele s nejstarší členkou rodiny, ze které šel strach z každého záběru, a po celou dobu jsem si jen říkal, matka, nematka, ta by šla, vole. Brrr. Každopádně, celých těch úvodních šedesát minut jsem si zkrátka absolutně kompletně užíval a čím dál víc jsem se těšil na vyvrcholení této podívané, kde jsem upřímně věřil, že mě autoři dokáží ještě pořádně překvapit. A taky že překvapili, ovšem totálně negativně. Po oné hodině pro mě totiž následovala naprosto nepochopitelná dvacetiminutovka, kde došlo k jakési zvláštní hře na bludišťáka, ovšem nedávající vůbec žádný smysl a logiku a celý ten znehodnocující závěr pak už jen podtrhla pointa, kterou lze tedy možná považovat za hodně nečekanou a asi i originální, ale v korespondenci s děním v první hodině pro mě i tak představovala zklamání. Ve výsledku tak nakonec s opravdu geniálně mrazivé podívané zbylo jen podivné torso, i tak jsem se ale nakonec rozhodl hodnotit přeci jen nadprůměrně, protože ta první hodinka je prostě famózní. Škoda, velká škoda zpackaného závěru. ()

borec999

Dokým to bol jednoduchý film o starej babke,ktorá trpí demenciou a ktorej preplo, tak to ušlo a Relic vedel vo mne vyvolať napätie či jemne postrašiť. Keď sa však v dome a na tele starenky začnú objavovať čierne fľaky, a prejde sa naplno do artového štýlu ide celý film ako hovoria bratia Česi "do kytek" (aspoň teda podľa mňa). Bizarnosti a snové sekvencie sa stupňujú a vyvrcholia záverečnou scénou, ktorá je už absolútne WTF a regulérne smiešna. Síce si myslím že som hlavnú metaforu filmu pochopil ( SPOILER demencia-čierne fľaky, jej dedičnosť v rodine-fľaky dcéry v závere, vyrovnávanie sa s ňou ale najmä s časom, počas ktorého daná choroba mení našich blízkych na nepoznanie KONIEC SPOILERU) aj tak nechápem prečo musí byť dané posolstvo podané takouto fantasmagorickou formou. 40% Pre tých čo nepochopili odporúčam video: https://www.youtube.com/watch?v=KFA2nORvk_M ()

Kelly2502

Posledných 20 minút ťaží maximum z mnohých tém, okolo ktorých sa film prvú hodinu ošemetne potáca, čím si vlastne ani nie som istý, či celkový dojem z filmu zvyšuje, alebo znižuje. Každopádne interpretácií sa ponúka hneď niekoľko, či už ide o bludisko v dome, ktorými sa musia postavy predrať, aby konečne pochopili dôležitosť rodinných pút, strhávanie kože reprezentujúce zmierenie sa so stavom, v akom sa matka nachádza a konečné rozhodnutie zostať, reprezentované oknom ako symbolom rodiny (nakoľko sa nachádzalo v dome, ktorý ich rodine patril minimálne tri generácie) a záverečná scéna s prevrátením úlohy rodiča a dieťaťa...nuž, je toho dosť a nebyť prvej hodiny, ktorá sa uberá relatívne bežným festivalovým krokom a netlačí na diváka už od samého začiatku (ako napríklad Babadook, s ktorým ho určite budú mnohí porovnávať) dal by som aj vyššie hodnotenie. Zároveň za najväčšiu chybu pokladám práve fakt, že Babadook bol vo svojom zobrazení duševnej nemoci ako určitej formy prekliatia nejednoznačný a nechával mieru skutočnosti nadprirodzena divákovi, tu je to omnoho doslovnejšie, čo ale samozrejme neuberá na možnostiach interpretácie diela. ()

gumolit

Keď som sa dočítal že austrálsky Relic je jeden z najviac znepokojivých hororov minulého roka tak som to skúsil. Bol som celkom zvedavý predsa len Austrália má svoje čaro a atmosféru. No úvod bol príliš dlhý. Zábery a hudba vyvolávajúce ľahké napätie rozhodne nestačili a aj keď som bol zvedavý kam babka zmizla dá sa povedať že to bola trochu nuda. Zlepšenie nastalo s jej návratom a pomalým odkrývaním rodinnej histórie a tajomstvá domu. Najlepšia pasáž s vnučkou blúdiacou po dome prebúdza uspokojenie a ono sľubované znepokojenie ale k vyvolanie poriadnych emócii stále niečo chýba. A potom príde koniec, ktorý ponúkne akúsi pointu ale buď mi niečo zásadného uniklo alebo vo filme skôr chýba nejaké vysvetlenie celej premeny babky. Nejaká démonická posadnutosť? Rodinná kliatba? Či dokonca mimozemšťania? No vážne neviem. Relic nie je zlý horor, má potencionál ale aby som ho považoval za nejaký majstrštyk bolo by nutné trochu viac odkryť karty a možno hlavne pridať nejaké desivé momenty. ()

EvilPhoEniX

Poměrně originální horor, který do žánru haunted hause vnáší čerstvý vánek v podobě manifestace demence, která pohlcuje celou rodinu. Babky už v minulosti dokázaly pěkně vyděsit ( Visit, Deborah Logan, Marianne) a zdejší Robyn Nevin má také něco do sebe. Spíš než děsivé je Relic znepokojivé, poměrně atmosférické a ve finále také napínavé, škoda pomalejšího tempa, ale zahrán je film skvěle a technická stránka je také na slušné úrovni. Rozhodně film za povšimnutí stojí a Alsheimer je podán uvěřitelně jelikož jsem s podobným člověkem už žil a jednu scénu bych mohl vytrhnout z reality. Příběh***, Akce>Ne, Humor>Ne, Násilí*, Zábavnost***, Hudba***, Vizuál****, Atmosféra****, Napětí***. 6.5/10. ()

• Natáčelo se v Austrálii (spolkový stát Victoria). (Rominator)