Šachový veľmajster Peter Sanderson (CHRISTOPHER LAMBERT) je jedným z najlepších hráčov na svete. Počas posledného zápasu na turnaji, kde chce obhájiť svoj titul majstra sveta, sa však začnú diať záhadné veci. Niekto totiž jeho hru hrá o krok vopred, nie však na šachovnici s figúrkami. Jeho šialená vražedná hra sa totiž odohráva v realite a figúrkami sú mŕtve mladé ženy. Kapitán Frank Sedman (TOM SKERRITT) a detektív Andy Wagner (DANIEL BALDWIN) začínajú sériové vraždy vyšetrovať a všetky stopy vedú k Sandersonovi. Psychiatrička Kathy Sheppardová (DIANE LANEOVÁ), ktorá Petra dobre pozná, tvrdí, že nie je páchateľom. Telefonicky ho totiž kontaktuje vrah, ktorý ho vyzve na šachový súboj. Každý Petrov chybný ťah však znamená smrť niekoho nevinného. Vraždy pokračujú a policajní vyšetrovatelia sa musia rozhodnúť, či je Sanderson zabijak, alebo je aj on len figúrkou v hre kohosi iného. A Peter Sanderson sa rozhodne konať odhaliť tajomného vraha a očistiť tak svoje meno... (oficiálny text distribútora)

Valigar

Musím říct,že tah jezdcem mě udržel v nevědomosti až do konce filmu. Zpočátku jsem věřil,že zabíjí Lambert, potom jsem tipoval detektiva a skutečnost byla stejně úplně jiná. Myslím že zaslouženě "Tah" ohodnotím 3*. Když se to vezme kol a kol tak si s vámi film hraje přátelskou partičku v šachu. ()

zurivymlok

Náhodou ten film není vůbec tak špatný, jak by se podle některých zdejších hodnocení mohlo jevit. Dobrý námět, slušná atmosféra - když jsem to jako dítě viděl poprvé, myslel jsem, že se poseru. :-D Vytknout by se dal snad jen slabší konec. ()

Sable.i

Tah jezdcem je film, který příliš diváky nenaláká jak jménem režiséra tak hereckým obsazením. A přesto se jedná o snímek, který byť se tváří nenápadně, vlastně zas tak nenápadný není. Jistě, od úspěšného detektivního filmu má daleko, ovšem ani tento film nezapře některé své silné stránky. Jednou z nich je určitě Daniel Baldwin jenž postavě detektiva Wagnera vdechl tu správnou dávku sarkasmu s kapkou cynismu. Za vrchol herecké kariéry Christophera Lamberta považuji filmy „Proč já?“ a „Pistolníci“, jenž byly zároveň i jeho posledními silnými hereckými chvílemi. V tomto případě jsem neměla sebemenší důvod jeho postavě fandit. O zdařilém výkonu by se dalo hovořit jen tehdy, měl-li jeho výstup opravdu působit tak slizce a samolibě. Takto byl pro mě v tomto filmu spíše zklamáním. To bychom měly tu slabší část filmu. Vše ostatní: hudba, režie, scénář a herci posouvají film do lehounkého nadprůměru. Je škoda Tah jezdcem nechat proplout kolem bez povšimnutí, já osobně jsem ráda že jsem tak neučinila. ()

corax8

Napětí ve filmu rozhodně nechybí. Ale jinak je skoro o ničem. Poslední rvačka ve vodě všemu dává koruny podprůměrnosti. ()

Slavusko

Ak si to "film" zasluzi, zyvknem byt kriticky... Napriek tomu, ze tento thriller nepatri medzi najnovsie a mal som malu dusicku pred jeho zhliadnutim, bol som milo prekvapeny... Skutocne sa jedna o poctivy "serial killer thriller" so vsetkym co k tomu potri ( kvalitni herci, dobra zapletka, eroticka scena, napinavy dej ). Jednoznacne odporucam. Len skoda, ze takychto filmov nie je viac. ()

blikac

Filmy Podzemka a Tah jezdcem s Christopherem Lambertem jsem viděl před dávnými lety na ORF, v šeřelém obývacím pokoji se spícími rodiči a zvukem hodně ztlumeným (stejně bych nerozumněl dialogům). A ačkoliv jsem oba viděl později ještě jednou a zřejmě bych jim i něco vytknul, atmosféra z noční dávné projekce ve mně zůstala a oboum dávám 4 hvězdy. Mimochodem oba jsou z toho lepšího v Lambertově rozkolísané filmografii. ()

cernypetr

vratil jsem se k tomuto filmu po letech a vubec jsem nelitoval. Atmosfera filmu by se dala takrka krajet. Je temna, studena, chladna... proste poradna detektivka. Ano, je pravdou, ze dej filmu je lehce citelny a predvidatelny uz od zacatku, ale i pres to ve mne tento film opravdu vzbudil napeti a strach, ktery jeste umocnovaly cernobile pasaze. ()

MorbiDeath

Zaujímavý mysteriózny psycho-triler. Teda zaujímavý bol dovtedy, pokiaľ nenastala prvá vražda. Veľké mínus tohto filmu je, že vnímaví divák odhalí vraha už pri prvej-druhej vražde. A to je naozaj veľmi zlé! Mňa osobne tento film ničím veľmi neohúril, ale ani nesklamal. Dávam mu štyri hviezdičiek za Christophera Lamberta, za skladbu "I put a spell on you," za nápad a za občasnú napínavú atmosféru. ()

fuskoric

No režisér zrejme šachy nikdy nehral : ). Žiaľ slabé je to aj ako kriminálka, možno keby z toho spravili slasher dopadlo by to lepšie. ()

70s80s90s

Myslim, ze toto bol moj prvy videny thriller..efekty stroboskopu pri vrahovom zabijani som mal vryte v pamati este velmi dlhu dobu. Kvalitou na urovni filmu Sedm. Samozrejme bez sokujuceho konca a super hereckych vykonov..dejovo vsak na o level vyssej urovni. ()

andy60

Asi nejlepší Lambertuv film. Trochu díry v logice, trochu klišovité, ale atmosféru to bezesporu má a divákův zájem to dokáže bez problému udržet. A navíc - na Diane Lane se moc hezky dívá. ()