Rok 1942, bitka pri Rževe, známa ako vojnový mlynček na mäso. Po bojoch pri dedine Ovsjannikovo zostala nažive iba tretina roty sovietskych vojakov. Všetci sa snažia vydržať do príchodu posíl. Ale z ústredia  prichádza rozkaz, aby dedinu udržali za každú cenu. Takže nemôžu ustúpiť... Všetci pochopia, že je to rozsudok smrti, pretože z beznádejného boja nemôžu nevyviaznuť živí. Do dediny zomierajúcej pod nepriateľskou paľbou nečakane prichádza mladý poručík zo špeciálnej jednotky, ktorého úlohou je hľadať a odhaľovať zradcov medzi svojimi. Poručík je presvedčený, že to je jediný spôsob, ako dosiahnuť víťazstvo. Udalosti naberajú nepredvídateľný smer... (TV JOJ)

VashCZ

Vizuálně skvělý film, který si pohodově do poloviny držel tři hvězdy, s tím, že závěrem může dostat i čtyry. Ale co čet nechtěl, uspěchaný konec, supermega klišé nedohrané do konce, zlatý americký patriotistický filmy oproti tomuto. Kdo četl záznamy četl správně, ale interpretace je relativně lichá. Tohle nejen že není velká bitva o Ržev, jako spíš bitčička, ale hlavně duch postav není prostě reálný. Česky řečeno, pravá blbost. ()

Pythonator

Syrové až děs. Jeden z těch filmů, kde na vás hrůzy války vyprsknou nějaký ten cákanec krve a udělá se vám z toho všeho nevolno. V podstatě je to geniální svým poselstvým a zpracováním, ale nějak to nestíhá lépe pracovat s klasickou scénaristickou filmařinou a chybí tomu silnější příběh a postavy. Jinak je to ale silná vlastenecká ukázka toho, jak to měli Rusové těžké a v jak beznadějné situaci byli, protože tehdy šlo jim a v podstatě všem Slovanům skutečně o přežití a o budoucnost celého slovanstva. Kdyby Němce neporazili, nebyli bychom tu dnes ani my. A na to dnes hlavně Pražáci rádi zapomínají. Zároveň film dobře ukazuje, jak nelidsky se sovětská armáda chovala ke svým vojákům (a mělo velení vůbec na výběr, když šlo skutečně o přežití? - aneb vyhrajeme, nebo všichni zemřeme). A především je zde lidsky zobrazeno, že poslouchat rozkazy nemusí být vždy to správné řešení. ()

Jimclark

No ty vole. Už jen za tu úvodní scénu si to zaslouží jít do plného. Kam se hrabou ty hyperkorektní optikou točené válečné sračky, co poslední roky produkují v Hollywoodu. Například v tom slavném Dunkerku, tam když někoho pokropil kulomet, tak si jen lehl na zem a usnul! Když někoho zasáhla kulka u Rževa (resp. Ovsjannikova), tak mě to bolelo i jako diváka. Mazec toto. ()

pitycz

Film který neurazí ani nenadchne. Bojové scény průměrné, Velká Rus vítězí za pomoci hrdinných vojáků. Sem tam nějaká propaganda, sem tam ukázka ruského myšlení obětování klidně celého praporu. Prostě takový průměrný válečný film, který se dá shlédnout, avšak napodruhé to není ani za 5 let. ()

onevoice

Od začiatku to má poriadne gule. Bojov si užijete až až. Má to aj zaujímavý dej. Hlavný predstaviteľ veľmi presvedčívý. Určite to najlepšie z vojnového žánru za poslednú dobu. ()

ezop1012

Od Rusov sa treba učiť, ako robiť dobré filmy a nie je dôležité či zobrazujú skutočnú udalosť alebo fikciu. Vojaci nemali čisté šaty, nemali bezchybný chrup, veľmi dobre zobrazenie vojenskej roty... Hviezdičku naviac som dal za úplný záver, ktorý je pôsobivý až ma to dojalo. ()

Blind307

...pozrel som To s titulkami 2 ľudí aj z ich zbytočným a premotivovaným komentárom na konci (nepotrebujem ich vo filme, aby som si zhodnotil veci berúc ohľad na súčasnosť a históriu - nech to skúsia radšej tu ako "komentátori")...bojové scény celkovo sú ikonické a drsné, ale aj občas zbytočný pátos bojových scén typu "Rambo" a hlavne ten začiatok alá "Zachráňte vojaka Ryana" - ťahám "celého" raneného kamoša vpred, nnásledne výbuch bomby a kamoš má pol tela preč - jasný copy/paste scéna (škoda, to zbytočne vyruší na začiatku filmu...našťastie pri ďalších scénach som nemal iný flashback do iných filmov)...apropo nielen RUSI , ale vojaci Čevenej armády Sovietskeho zväzu (ostatné národnosti v sojuze) sú tu hrdinami (obyčajný vojak, ktorý vie logicky zhodnotiť stav veci, napriek domácej propagande) či antihrdinami (vymleté mozgy NKVD a politrukov, ale aj vojaci veriaci, že filozof/inteligencia je ich vnútorný nepriateľ - dielo Stalinistických myšlienok)...práve myšlienka filozofa a o tom že Sovietsky sojuz je tu len krátko, ale Rusko je omnoho staršie ako sojuz je silnou myšlienkou/pravdou...a celkovo priznávacia scéna pred bojom je prednosť tohoto filmu (napríklad odôvodnenie činu spojky toho čo sa stalo Moskve)...pekne je tu vyobrazená motivácia obrancov - nie letáky, nie sojuz, nie hlad, nedostatok munície a iné donucovanie je ich motiváciou na bránenie svojho územia (vlasť, vlastné prežitie), ale barbarské činy Nemeckej mašinérie (postrieľaný občania obce)...páčila sa mi aj myšlienka, že vojaci Wehrmachtu dobre bojujú čo poukazuje na biedny stav Červenej armády v jej začiatkoch...ale aj iné posolstvá ako napr.: o neustálych porážkach, ktoré už musia skončiť...najmä dialógy ukazujú na stav veci a to je to čo na filme oceňujem...a ešte oceňujem, že žiadny Hollywoodsky "bezúčelové lovestory" medzi mužom a ženou tam nenapchaly...herci sú síce uveriteľní, ale chýba mi tam "niekto" výraznejšie hrajúci (nosný), čo by bolo lepšie, ale tak čo už...čo sa týka vojnových filmov na území niekdajšieho Sojuzu, je u mňa vyššie Nepriateľ pred bránami... ()

Tonula

Někdy bývá pro osud válek důležitá i NEZNÁMÁ BITVA o nepatrnou osadu Ovsijanikovo. Režisér a současně autor scénáře Igor Kopylov rozehrál ve dramatu mnoho otázek, z nichž většina zůstala nakonec nezodpovězena. Je pro boj s nepřítelem důležitější dobrý voják než hledaný zloděj? Má větší smysl umřít ve zbytečném boji nebo zachránit životy vojáků? Může vítězit zvůle nad lidstvím? Tragédie válek je však v tom, že velení musí dávat rozkazy a vojáci jsou nuceni je vykonávat i za cenu ztráty života. Ve mnohých scénách pak převládají pochyby, někdy až beznaděj, které nebyly v dobách sovětských často připouštěny. V rozměrech milionu padlých u Rževa je Ovsijanikovo banální moment a přesto je v té chvilce promítnuto tolik lidských osudů. Režisér dává nahlédnout i do života jednotlivých hrdinů v hovorech, které spolu vojáci v těžké chvíli vedou. Vojáci se ptají svého souseda v zákopu na to, odkud je a co dělal v civilu, na rodiny a zaměstnání. Každý z nich má důvod pro své jednání nebo má alespoň verbální ospravedlnění. Neviděl jsem v posledních letech lepší film na téma války. 90% ()