Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Film se odehrává v malém texaském městečku Frontera, které leží blízko mexických hranic a jehož obyvatelstvo tvoří potomci černých, bílých i domorodých Američanů, stejně jako mexických přistěhovalců (ať už legálních či ilegálních). Šerif Sam Deeds, jenž vykonává svůj úřad ve stínu legendy svého otce, vyšetřuje čtyřicet let starý zločin, který i po takové době dokáže ovlivnit osudy lidí v městečku. Jeho obětí se stal někdejší šerif Wade, který svého postavení zneužíval pro vlastní prospěch. Deeds postupně odhaluje po léta skrývané souvislosti, v nichž klíčovou roli sehrál i jeho otec. (oficiálny text distribútora)

(viac)

Videá (1)

Trailer

Recenzie (30)

Radyo 

všetky recenzie používateľa

Chris Cooper je znám spíše z filmů jako Čas zabíjet nebo Americká krása, tady ale na rozdíl od uvedených filmů dostal šanci vyniknout v hlavní roli. Myslím, že se mu to docela podařilo, byť si možná zasloužil trochu výraznější příběh, ale jeho výkon rozhodně filmu neubírá na zajímavosti, spíše naopak. ()

Martin741 

všetky recenzie používateľa

Reziser John Sayles natocil tymto svoj najlepsi film, ktory ostatni asi nepochopili alebo nechceli pochopit. Nevermind, kazdopadne len velmi nerad sa stotoznujem s istym Madsbenderom, ktory je navyse adminom tej hnusnej odpornej smradlavej zumpy zvanej filmova teoria. S tym ja nechcem nic mat - s tou teoriou myslim. Obavam sa, ze tejto Madsbenderovej vete nerozumiem : "Ide o prekvapivo komplexné dielo tematicky (prisťahovalci, pašovanie ľudí cez hranice, konflikty medzi Američanmi a Mexičanmi, rozpor medzi pravdou a oficiálnou verziou dejín, černošská komunita, história niekoľkých rodín, nelegálne podnikanie, korupcia, štátna služba v polícii a armáde, a napokon samotné osobné línie) i naratívne (k celej rade postáv sa viažu flashbacky, ktoré sú s líniou z prítomnosti previazané pomocou skrytých strihov a kompozičnej nadväznosti)" - myslim si vsak, ze ide o nejaky premudrely a prechytraly odborny termin zas a znovu z tej odpornej zumpy zvanej filmova teoria. No nic, kazdopadne viem, ze nejake otazky a motivy z filmu ostali nezodpovedane, a tu nastupuje divakova fantazia, moze si to kazdy kludne zodpovedat. Kazdopadne herci hrali velmi dobre, najma som bol spokojny s Chrisom Cooperom /Marinak 2005, Bourne Identity 2002, Matewan 1987/, Elizabeth Pena /Rush Hour 1/ bola vyborna a vsimol som si aj Matta McConaugheyho /Cas Zbijet 1996, Interstellar 2014 a Amistad 1997/. Oplati sa sledovat rozpletanie skrytych suvislosti v mestecku blizko US- mexickych hranic. Fascinujuce, zaujimave, vyborne tempo, nuda bola stlacena na minimum - presne tak to mam rad : 89 % ()

Reklama

Malarkey 

všetky recenzie používateľa

Lone Star je údajně jeden z filmů, který bych měl vidět, než umřu. Také je to ale jeden z nejnudnějších filmů, u kterých jsem se bál, abych znuděním neumřel. Já uznávám, že podstat příběhu je jasná. Dává v potaz bílého Evropana a srovnává ho se vším ostatním. Výsledkem by měl být fakt, že všichni jsme si rovni, ale ne všichni to tak v tomto filmu přijímají. V průběhu filmu jsou pravidla jasně daná. Na jedné straně rasisti, kteří kdyby mohli, tak na sebe navléknou kuklux háv. Na straně druhé je pak zbytek, který bojuje za svá práva. A někde mezi nimi je osamělá hvězda, která si prochází po jinak dosti napjaté prérii. Škoda. Čekal jsem, že tohle bude jinačí masakr a Osamělá hvězda pojede jiné pecky. Na základě zajímavého příběhu je položen totálně průměrná až podprůměrná hlavní role. ()

Madsbender 

všetky recenzie používateľa

Asi to bude znieť ako frázovité klišé, ale Lone Star je typickým príkladom poctivého amerického nezávislého angažovaného filmu 90. rokov. Má pevné režijné uchopenie, jasný štýl, výborne napísané postavy a dáva rovnocenný priestor prominentným hercom i celkom neznámym menám. Nikam sa neponáhľa, divákovi nedáva nič zadarmo a má silné lokálne kódovanie. Hlavná dejová linka vyšetrovania 40 rokov starej vraždy sa postupne rozvetvuje v sieťové rozprávanie, vytvárajúce celistvý obraz vzťahov v malom meste na americko-mexickom pohraničí. Ide o prekvapivo komplexné dielo tematicky (prisťahovalci, pašovanie ľudí cez hranice, konflikty medzi Američanmi a Mexičanmi, rozpor medzi pravdou a oficiálnou verziou dejín, černošská komunita, história niekoľkých rodín, nelegálne podnikanie, korupcia, štátna služba v polícii a armáde, a napokon samotné osobné línie) i naratívne (k celej rade postáv sa viažu flashbacky, ktoré sú s líniou z prítomnosti previazané pomocou skrytých strihov a kompozičnej nadväznosti). Ako celok to John Sayles zvláda ukážkovo - dotýka sa pálčivých problémov, necháva minulosť dobiehať hrdinov a ich vlastné osudy zrkadliť sa v osudoch iných, a nie je mu cudzie ani používanie ostrých rakurzov, charakteristických kamerových jázd či občasného kontaktného zvuku. Samotnou kapitolou je hudba obsahujúca tradičné mexické motívy a piesne odkazujúce k odlišnému vnímaniu smrti na opačnej strane hranice. Pozitívne vnímam i fakt, že viacero otázok a motívov zostáva otvorených a tým nabádajú k ďalšiemu uvažovaniu a diskusii nad nimi. Byť Američanom, zrejme by vo mne rezonoval film ešte silnejšie a nemal by som problém prihodiť i poslednú hviezdu._____Podľa tunajšieho hodnotenia, ktoré je dosť mimo, i s ohľadom na kultúrne a národné odlišnosti zasa raz nepochopiteľne nedocenený film. Stačí porovnať so zahraničnými webmi: na IMDB má film priemernú známku 7,6/10, na Metacritic 8.0/10 od užívateľov a 78% od kritikov, a na Rotten Tomatoes dokonca 84% od užívateľov a 93% od kritikov. Vo svojej kritike pre Chicago Sun-Times, kde udeľuje 100%, Roger Ebert píše: „This film is a wonder - the best work yet by one of our most original and independent filmmakers - and after it is over, and you begin to think about it, its meanings begin to flower.“ (celú kritiku si možno prečítať na adrese http://www.rogerebert.com/reviews/lone-star-1996). 80% ()

Rozjimatel 

všetky recenzie používateľa

"This stretch of road runs between nowhere and not much else."     Krimi dráma (k žánrom sa ešte vrátim) zaradená v zozname 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete, ktorá je tak výsostne americká (presnejšie južanská), až mi takmer nič nehovorí. Odohráva sa v jednom zapadákove s veľmi rozmanitou spoločnosťou, kde dochádza k sústavnému treniu medzi rôznymi kultúrami (rasami) - miešajú sa tu biele, čierne a hispánske záujmy (prip. ešte indiánske). Biele záujmy samozrejme dominujú, je to tu samý "redneck" s klobúkom, tváriaci sa ako pán vesmíru. V čele takýchto hrdinov stojí Charlie Wade, ktorého zhovädilý charakter parádne stvárnil Kris Kristofferson. Je tu niekoľko nesúrodých dejových liniek, ktoré sa spočiatku javia, akoby spolu nesúviseli, na konci sa však pekne pretnú a rôzne nejasné vzťahy sa pritom ujasnia. Čo však z toho, keď sú jednotlivé linky nezáživné obsahom i spracovaním, pričom jedna pôsobí ako mexická telenovela, iná ako epizóda televízneho krimi seriálu a ďalšia ako tuctový western o jednej ohromnej legende (Buddy Deeds), z ktorej sú všetci hotoví. Ako tak zaujímavé je len to rozprávanie 40 rokov starého príbehu formou spomienok a vyšetrovanie súvisiacej vraždy. K tomu všetkému je divák ešte nútený počúvať dlhé a nudné rozhovory a sledovať toporné prejavy mnohých hercov (to sa samozrejme netýka pár popredných hercov, ako sú Chris Cooper,, či Frances McDormand v malej vyšinutej roličke). Celkovo ide podľa mňa o dielo ľahko zapadnuteľné prachom.     "You killed him!" "Son, you got a talent for stating the obvious." ()

Galéria (14)

Reklama

Reklama