Okřídlení hrdinové Velké války

• Veľká Británia WWI Top Gun: Revealed
Veľká Británia, 2012, 45 min

Réžia:

Nick Green

Mezi lety 1914 a 1918 dokázala skupinka konstruktérů proměnit letadla z výstřední technické novinky ve smrtící zbraň. Na začátku války bylo létání jen nebezpečnou kratochvílí dobrodruhů. I slabý poryv větru dokázal křehká letadla poměrně snadno převrátit a smést z oblohy. Mnoho vysokých důstojníků je dokonce považovalo za neužitečný vynález. Ale našli se i tací, kteří letadlům věřili. Již v roce 1912 vznikl ve Velké Británii Královský letecký sbor, jedním z jeho vlivných příznivců byl i Winston Churchill. Na přelomu července a srpna 1914 vypukla v Evropě 1. světová válka, zprvu charakterizovaná tvrdými střety zblízka. Armády postupovaly přes otevřené pláně a města. Velitelé nepotřebovali vidět dál než na nejbližší horizont. Pro průzkum nepřátelského území se zpočátku používalo hlavně jezdectvo. Ale moderní zbraně utopily nájezdy kavalerie v krvi. Jen pár týdnů po vypuknutí bojů začaly tedy promlouvat do bitvy i ony „neužitečné vynálezy". (Česká televize)

Marze

O světové války se zajímám, ale zde byly pro mě nové detailní informace. Pro nás je dnes těžko pochopitelné , proč ti Evropané do války vůbec šli, někteří dobrovolně. ()

Mallinali

To lepší z britské dokumentární produkce. Technický přelom v bojových letadlech za první světové je zde podán typicky anglosaskými prostředky, tedy empirickými pokusy v současnosti a vyzdvihují se jednotlivci - konstruktéři a piloti. Dokument je přehledný, zajímavý a obsahově přínosný, ale nic moc ze společenského kontextu, jež formovalo tehdejší letectví, se nedozvíte. A do hloubky se taky moc nejde. Řeší se jen britské a německé stroje, ani spojenečtí Francouzi nestáli za zmínku. Trochu moc se tlačí na pilu i při ódách na letce a jejich smysl pro čest, povinnost a morálku...že to samé platilo i pro protistranu nebo spolubojovníky z ciziny, to už se nedozvíte. Moralizování je základ snad každého britského počinu a zde není tak otravné, jako v tématech dotýkajících se aktuálních problémů, takže kvůli tomu hvězdu neseberu. Zase je hezké, že si svých hrdinů váží, i když trochu slepě. ()