Aleš Brabec (Luděk Sobota) je roztržitý, nesmelý, nie veľmi bystrý, ale zato talentovaný hudobný skladateľ žijúci v malom českom mestečku. Pracuje v miestnej Ľudovej škole umenia a chystá sa oženiť s priateľkou Alenkou. Jeho život však zmení víťazstvo na hudobnom festivale, kde jeho pieseň získa hlavnú cenu. Zoznámi sa s pôvabnou speváčkou Marcelou Malou (Helena Vondráčková), ktorá o neho prejaví záujem ako o muža, tak aj o umelca. Keď jeho Alenka zruší svadbu, Aleš sa rozhodne odísť s Marcelou do Prahy, kde dostane ponuku pracovať pre Divadlo v suteréne na novom hudobnom predstavení. Riaditeľ Soukup (Miloslav Šimek) potrebuje zložiť niekoľko pesničiek pre nový muzikál, a tak je ochotný vytvoriť Alešovi vhodnú atmosféru na skladanie piesní. V rozhodujúcej chvíli však Aleš zlyhá a stratí múzu. Soukupova manželka Jitka (Jaroslava Brousková) tvrdí, že Alešovou inšpiráciou je šok, čo aj dokáže na jeho predchádzajúcej tvorbe. Soukup s divadelným majstrom Čermákom (Vladimír Menšík) sa preto rozhodnú realizovať bizarný nápad, ako mu prinavrátiť inšpiráciu. Vytvoria mu správnu tvorivú atmosféru metódou inšpiratívnych šokov, ktoré mu všetci spoločne vymýšľajú a pripravujú. Nech sa však snažia akokoľvek, finálna pieseň stále chýba, a tak sa rozhodnú pre drsný tvorivý implus - snažia sa Aleša presvedčiť, že sa stal vrahom... (TV JOJ)

Garch

Rok 1977 byl na rozmanitost a množství výborných českých komedií neuvěřitelně úrodný: Adéla ještě nevečeřela, Zítra vstanu a opařím se čajem, Což takhle dát si špenát, Ať žijí duchové, Jak vytrhnout velrybě stoličku... Jen ho nechte, ať se bojí, hudební komedie Šimkovy části divadla Semafor, je jen kousek pod nejlepšími, ale i tak, 90% jí patří. ()

Brejlil

Komedie, u které jsem se nudil. Přitom základní myšlenka mohla znamenat slušnou zábavu, Rychman ale všechno utloukl do jednolité šedi, kde hlavním humorem měla asi být Sobotova komika. ()

Corvaxus

"Františku, nebij ho, je to umělec". Hloupá hudební komedie, ale občas má i vtipná místa. Na nudné nedělní odpoledne docela vhodné. ()

gombarix

Šedivá komedie s dokumentární hodnotou jednak ohledně tria Šimek-Sobota-Nárožný (jediná Šimkova větší filmová role - divadelní manýry ovšem nezbavená) a za druhé ukazující dnes nablýskaný Český Krumlov v autentické normalizační omšelosti. Menšík a další matadoři vedle semaforských klaunů působí trochu nepatřičně. - - - J. Brousková coby Šimkova žena nosí velké brýle, lehounké spojky. ()

BeranSon

Originalita. Film je opětovně postaven na "nesoustředěném" Sobotovi, který v tomto typu hraní neskutečně vyniká. Někdy mě film nudil a jindy je o zábavu nesmírně postaráno. Konec a i začátek je nesmírně kolísavý. Máme i lepší snímka, ale na odreagování to postačí. -5/10- Za sebe bych ještě chvilku strašil. ()

Rathalos

Mila a vtipna hudobna komedia so sympatickou dvojicou Helenou Vondrackovou a Ludkom Sobotou,krasna spomienka na nadherne roky a casy,ked bolo vsetko jednoduchsie...:-) ()

Avantgarda

Pěkná československá komedie, kde exceluje Luděk Sobota v hlavní roli a opět nás okouzluje svou roztomilou ostýchavostí, roztržitostí a koktavou mluvou, po boku se svými věrnými kolegy Šimkem a Nárožným, kteří dokonale dokreslují komickou atmosféru filmu. Jediné, co mě vyloženě rozčiluje je Helenka Vondráčková. Nemohu říci, že bych k ní chovala odpor, ale v tomto filmu mě zcela jednoznačně irituje a dle mého soudu, kdyby se do filmu obsadila místo této zpěvačky nějaká herečka, byl by mnohem úspěšnější. ()

feryk

Plejáda známých herců ještě nezaručuje dobrý film. Bohužel tento je jeden z těch nepodařených. Tento film jsem viděl snad dvacetkrát za svůj život a přesto dodnes nějak nevím, o čem to má být... vlastně mi ani moc zajímavých věcí neutkvělo v paměti, takové nesourodé, natož vtipné, což je škoda. Podprůměr. ()

Sosak

Uslintaný Luděk Sobota není nic, na čem bych ujížděl, ale v této postarší komedii ze sebe ještě nedělá takovýho trotla, jako tomu bylo později. I tak je celý film ale možná až moc ztřeštěný a vtipů je tam pomálu. Navíc ta Vondráčková tam byla nasazená dost násilně, řekl bych. Hrát neumí a připadalo mi, že jsou z ní všichni poněkud vycákaní, i když nevím proč. Pravda, tenkrát to byla celkem ještě kůže a ne taková zpívající mumie jako dnes... ()

Zevon odpad!

Dodnes nepochopím, co je na humoru v podání pana Soboty vlastně humorného. V kombinaci s bezduchým scénářem o ničem a nikom, v zemi nikoho, vznikla rozbředlá sračka, plná nastavovaného děje a pochybných, rádoby vtipných momentů. Od pana Šimka byla obrovská chyba angažovat zajíkajícího se tajtrlíka, který, ač nechci poměřovat, kvalit pana Grossmanna nikdy nedosáhne. Režisér Rychman nepatří svou tvorbou rovněž mezi mé oblíbence, jeho normalizační filmy jsou příkladem tvorby bez osobního názoru. Prostě soda bez chuti a bez zápachu a taky skoro bez bublinek. ()

Realmond

Výborná komedie, které trochu škodí přívlastek hudební, Sobota je zase skvělý a takový jakého ho mám nejradši, jen ty písničky jsou trochu uhozené. Jinak zápletka vyděsit Luďka Sobotu a to čím dál větším kalibrem je opravdu dokonalá. ()