Zámek a klíč

• USA Locke & Key
USA, (2020–2022), 21 h 31 min (Minutáž: 34–57 min)

Predloha:

Joe Hill (komiks)

Kevin Alves, Thomas Mitchell Barnet, Coby Bird, Asha Ashanti, Laysla De Oliveira, Griffin Gluck, Eric Graise, Connor Jessup, Emilia Jones, Hallea Jones (viac)

HeRoS.Au

Komiskovou predlohu jsem necet, takze hodnotim bez predsudku. Puvodne jsem dal 4 hvezdy, po posledni serii stahuju na tri. To zpracovani bylo priserny. Bez fantazie, naprosto zapomenutelny herecky vykony, zadna gradace. Celkove plochy. Urcite se s tim dalo pracovat mnohem, mnohem lepe. Zavery predchozich sezon bylo mnohem zajimavejsi. Cesky dabing snad ani nebudu zminovat, to by bylo jeste o hvezdu mene. ()

Adri.

Šla jsem s tím do toho, že to bude pojato spíše jako horor, jelikož fantasy moc nemusím, a i přesto, že to s hororem nakonec nic společného nemělo, neskutečně mě to chytlo. Úžasně příjemný seriál, do jehož světa jsem se velmi ráda vracela, a to, že se s každou další sérií kvalita mírně snižovala (což je stejně u 99% všech seriálů naprosto typické), mu dokážu odpustit. Dovednosti klíčů byly zajímavé a opravdu skvěle vizuálně provedené, ale příjemní byli i herci, hudba, a nechybělo ani napětí a humor. Ano, byl to sice takový mix dětského, teen a dospělého světa, ale to mě na tom vlastně ve výsledku hodně bavilo. Plus hlavní záporačka byla opravdu boží. 90% ()

E.T.

Standardní tajemno, které má rozporuplné zpracování, rozporuplné herecké výkony, rozporuplnou režii, triky, rozporuplné zaměření na cílovku a v neposlední řadě značnou agitační LGBT linku. Ale postupně. Jedná se o nasládlý, tajemný, lehounce hororový kýč, který však nepostrádá své originální momenty. Děj přináší spíše očekávatelné než nečekané zvraty, ale to vlastně patří k žánru rodinné zábavy, i když rodinné... to taky pokulhává. O nové magické klíče není nouze a tak je galerie pravidelně doplňována pestrými scénami a co musím přiznat scénáristům k dobru - neplýtvají. Každé užití kouzel má svůj smysl a člověk se těší, kdy mu zas bude umožněno žasnout. Tím však výčet dobrých úžasu končí. (spoil sekce>)Velmi dobrý byl herecký výkon Bodýho (Bode), kdy ve třetí sérii ukázal, že umí. Naopak představitelka matky Nina, byla se svým jednodruhovým výrazem k nesnesení. Ovšem obsazení Gideona byl castingový majstrštik. Většina trikových scén jsou standardní nebo i obdivuhodné, o to větší kontrast nastane v duchových scénách. Občas se několik dílů rozjede jak formule a pak nastanou neuvěřitelně táhnoucí se scény jako třeba kompletní svatba?! Je mi celkem jedno, že jde homosexuály, ale v životě jsem neviděl takhle dlouhý záznam svatby, pokud nemá (což nemá) vůbec žádný význam pro děj. Podobně jako vzpomínková sekvence matky na alkoholismus, když už je vše odbito. “Prostě to tam Johne dej a neremcej, musíme diváka poučit!”. O to větším kontrastem pak působí, když Netflix (aspoň v ČR) uváděl tento seriál jako PEGI-13, čemuž značně odporovala sexuální scéna s přidušováním a nakonec vraždou hned v druhém dílu. Dovolil jsem si jim napsat, že tohle je fakt přes čáru. Napsali mi (to zas musím uznat, jakože dobrý), že se řídí americkými zákony. Nicméně to zvedli na PEGI-16. Aspoň to. A když jsem dospěl až do scény, kdy děvče (kladná postava), které to táhne s dvěma chlapci, řeší situaci návrhem na polyamorický vztah, seriál jsem na dva roky odložil. Naštěstí to úplně opustili. Víte, po tisíciletí je v literatuře i v dramatu všude jasné sdělení - nevěra je zlo a věrnost je dobro. Na tomto základu se odehrává většina romantických příběhů. / Přes veškeré tyto výtky jde o standardní, vlastně docela dobře natočenou zábavu a s občasným přetočením se na to koukat lze.  57,35%. ()