Vtedy v raji

• Česko Tenkrát v ráji (viac)

Film na motívy rovnomenného románu spisovateľa a scenáristu Josefa Urbana Vtedy v raji/ Tenkrát v ráji, ktorý sa natáčal aj vo Vysokých Tatrách, rozpráva o osudovej láske, nezlomnom priateľstve a vzťahoch českých a nemeckých horolezcov, do ktorých osudovo zasiahla ťažká vojnová doba Protektorátu. Legendárny, mýtmi opradený a vo svojej dobe najlepší český horolezec Josef Smítka (Vavřinec Hradílek) odmietol nastúpiť k totálnemu nasadeniu v Ríši a niekoľko rokov sa pred nemeckými úradmi a gestapom skrýval v skalnom meste Hruboskalska, podporovaný kamarátmi z radov českých a nemeckých horolezcov. Joska na svojej ceste za slobodou prekročil hranice možností nielen v skalách, ale i v živote. Stal sa legendou pre svoj nezlomný postoj k partii kamarátov, vysnívanej žene a hlavne preto, že sa nikdy nesklonil pred okupačnou mocou. (Bontonfilm SK)

grejfurt

Po pravdě nechápu, jak se s takovým hereckým arzenálem dá vyrobit blbý film. A to vám tedy chci napsat, že na Vávru Hradílka, jako na možného herce jsem myslel, když jsem ho viděl při komentování sportovních akcí. On to má ten talent "v paži i v hlavě". Co se tam stalo, to tedy netuším! A proč se to stalo, to už vůbec ne! Takže jednu za ten nápad obsadit Vávru Hradílka! ()

tereza.k

Z 99 minut devadeát minut pohled na skály. Viděla jsem herce co dlouho ne. Ale to je tak všechno. Jak se stak povedeným příběhem dá natočit tak blbej film? Chyběli zásadní sceny, nějaký dialogy... pořád jsem jenom viděla: skály - někdo někam kráčí lesem - sklály někdo někam kráčí polem - skály. ()

Sofinek

Krvácí mi srdce, ale dávám filmu 4 hvězdy, a to především za všudypřítomné skály, které jsou mou srdeční záležitostí. Že nebyly ve filmu některé dobové záležitosti dostatečně vysvětleny, mi nevadilo tolik, jako jiným komentujícím pode mnou. Vadily mi však zjevné nelogičnosti, jmenovitě: 1) malé holčičce měly být cca 3 roky, hrála ji však dívka výrazně starší; 2) Simona Stašová skutečně nevypadala jako osoba o celou generaci mladší než její průvodce; 3) Joska si navzdory tomu, že byl psancem, počíná při chůzi městem naprosto suverénně a přesto, že se roky schovával ve skalách, živil se lovem zvěře a tím, co mu bylo přineseno, vypadá s prominutím tlustě (ne nasvaleně, ale regulérně tlustě), roky strádání tu naznačují leda delší vousy, což mi přijde jaksi nedostatečné; 4) Když se objevil na scéně ruský partyzán á la deus ex machina, pomyslela jsem si jen "WTF?!"; 5) Promluvy postav místy "tupé", místy zas jak vystřižené z červené knihovny. No zkrátka, když to shrnu, ten film nevyužil potenciál, který mu zajímavé téma nabízelo. Ale kvůli těm skalám, kvůli Adršpašskému jezírku, cestě na Bišík a další místům, která miluji... já tu čtvrtou hvězdu prostě přihodit musím (ale podruhé už to vidět nechci). ()

raikonen16

Rve mi srdce takhle hodnotit "domácí" film z Českého ráje, ale hledat tady pozitiva je opravdu obtížné. Naprosto nelogický scénář, díky kterému bych (kdybych nečetl knižní předlohu) ani nevěděl, kde a kdy to vlastně jsem. Kamera naprosto bez nápadu nabízí stále stejné záběry, které se i přes krásu skalních měst prostě okoukají. Herecky vyloženě uspokojuje jen neherec Hradílek, což už o něčem vypovídá. A vynechání poměrně důležité scény, která v traileru je a ve filmu ne už tomuto počinu jen nasazuje korunu. Ach jo, a já se tak těšil! ()

sparrow1

To byl teda ulet krome krasne krajiny ve vsech obdobich nebylo na co koukat.Tolik blbosti z doby okupace jsem jeste nevidel.Absolutne nerealny film. ()

ssarka

nechci už nikdy Vicu,nezajímají mě její neustále kozy nebo zadek...nechci pořád dokola nekvalitní filmy...už dost,tohle zase bylo dílo... ()

sherpa

Dle mého pohledu průměrný film. Neoslní, ale ani nezklame, musí se zohlednit náklady na film a "velikost" hlavního hrdiny. Joska rozhodně nebyl žádný akční hrdina, ani neoplýval nadpřirozenými schopnostmi, byl to obyčejný člověk z masa a kostí. Plno zdejších kritiků je již natolik zblblých z amerických akčních filmů, že přestávají rozeznávat realitu od absurdna. Dle názoru lidí kolem mne byl spíše nezodpovědný týpek, který vystavoval v nebezpečí nejenom sebe, ale hlavně plno lidí okolo sebe. Jediné před čím je nutno smeknout jsou jeho lezecké výkony, schopnost vydržet několik let napospas rozmarům počasí a žít v neustálém strachu před prozrazením. Jinak příhrazská Kobyla a skály okolo, je moje srdeční záležitost. ()

Jum

Po shlédnutí tohoto filmu jsem přemýšlel proč byl vůbec natočen. Asi protože to bylo podle skutečné události a někdo měl zájem, aby to bylo zveřejněno. Zbytečně... Jestli to opravdu tak bylo, tak hlavní hrdina byl opravdový hlupák a svými činy si šel krůček po krůčku pro svoji smrt. Ještě svým chováním ,,zařídil´´ smrt i ostatním. Kdyby trošku přemýšlel mohl se v klidu dožít konce války a pak se se svými blízkými shledat (aspoň tak mi to z filmu vyznělo). Prostě nudný film. Jednu hvězdu jsem musel dát za krásné záběry skal. Nic víc bohužel ve filmu ke koukání nebylo. ()

sarianna odpad!

Plán 9. to je první, co mě při sledování tohoto počinu vytanulo na mysl. Pak jsem ale tuto myšlenku zase zahnala, protože v Plánu 9 na sebe děj navazuje lépe a plyne souvisleji než tady. Ne jako vážně, to byla naprostá zběsilost, kde prakticky nic (kromě záběrů z dronu) nebylo dobrý. A nejen, že to nebylo dobrý, bylo to hodně špatný, zvuk, střih (mám několik teorií: 1. střihač se ožral do bezvědomí, 2. střihač byl po lobotomii, 3. střihače vůbec neměli a dali do rukou nůžky čtyřletému synovci, aby ho zabavili), dialogy a vůbec scénář (naprosto bezkrevné jednoduché postavy, které se navíc ani nechovají logicky), herecké výkony tragédie (jedině Jan Budař se snaží ze své postavy něco vyrazit, ale kde nic není, ani smrt nebere). Jak tohle mohl někdo pustit do kin je mi záhadou. ()

Naby

Peknej pribeh. Vice o skalach s lidech, mene i o valce. I pro ty co nemaji radi valecne filmy to bude zajimave. Celkem 3,8* ()

Sathine

Bohužel, zklamání. Film mi přišel natolik roztříštěný, že se vlastně pořádně nic nedělo a to celý film v podstatě zahrnul strašně dlouhý úsek. Myslím si, že by příběhu více prospělo se zaměřit jen na kratší úsek a ne na období dlouhé několik let. Navíc mi přišlo docela vtipné, jak si hledaný horolezec skrývající se několik let, si jen tak vyrazí do Prahy, na návštěvu otce atd. Tohle mi přišlo neuvěřitelné. A to, jak ho odvedli a otce nechali tak?! Ano, možná to tak ve skutečnosti bylo, ale nechce se mi tomu úplně věřit, když všude člověk čte, jak jednotky SS byly odporné a brutální. Bohužel si myslím, že tento film absolutně nedokázal uctít památku daného horolezce a jeho osud nepřiblížil více lidem. ()

pájap

No teda že by to bylo veledílo,to zase ne..prvních 40 minut se neděje vůbec nic...postavy pořádně nepoznáme atd... tvůrci počítají s tím, že divák ten příběh zná,což není zrovna můj případ....dál se to zlepšilo, takže hvězdičku přidám....ale uvidíme jak na konci..je fakt , že to miminko roste sakra rychle 😂😂za popravčí scénu je ta hvězda zasloužená...a za konec Keresztes jednu přidávám.skoda,že měl film tak nudnou první polovinu...no za rým v závěrečné písni propást...propast...bych nejraději jednu hvězdu sundal.....ale neudělám to..za dojemný konec... . ()

Hynais

Bohužel musím tentokrát říci, že kritika Mirky Spáčilové (naprosto odsuzující) je patrně oprávněná. I z mého laického pohledu je zjevné, že chybí motivy většiny postav pro jejich projevy chování, že některé souvislosti v ději nedávají smysl a že dialogy v žádném případě nejiskří tak, aby vytvářely napětí. Miluji Český ráj, ale vidět ho tolikrát v jednom filmu (často ve velmi podobných obrazech) je vskutku otravné. A tak snad jen docela sympatický projev neherce Vávry Hradílka mě udržel u filmu až do jeho konce. Je to škoda, protože ten příběh by se dal natočit zajímavěji, poutavěji, akčněji, přitažlivěji - prostě líp... ()

nel.lyct.7

Strašně mě to mrzí, ale film mne naprosto zklamal. Mám ráda tématiku druhé světové války, ale bohužel toto se nepovedlo. Film nemá žádný spád, když už to vypadá na akci, následuje střih. Nějaká akce se odehrává až na konci filmu, ale opět zase střihově bez známek napětí a propracovanosti. Nehledě na naprosto nesedící časovou linii, dítěti narozenému 42 nemůže být před koncem války více jak 3 roky (když to přeženu), ale po plátně tam pobíhá zjevně 5-6 letá dívka... Nemluvě o chybějících celkem bych řekla zajímavých scénách, které jsou k vidění v traileru. O hereckých výkonech špatného slova nemám, neherec Vávra Hradílek mne příjemně překvapil. ()

andydufrsn

Když se budete pozorně dívat určitě najdete spoustu hloupostí, jako třeba sestřelený sovětský pilot se špaginem (docela by mně zajímalo jak by ho do kabiny nacpal), ale tou zcela určitě největší volovinou, která kazí dojem z jinak slušné podívané je fakt, že Hradílkova postava si cestuje protektorátem mezi Prahou a Českým rájem, jak kdyby byl protektorát tou nejsvobodnější a nejotevřenější zemí na světě…… ()

ragnar1

Tento film jako celek zkrátka nefunguje. Škoda. V podstatě už nemohl být lepší námět, ale celý natáčecí štáb to nezvládl. Důvodů existuje celá řada, nemá cenu to vyjmenovávat. Na film jsem se velmi těšil, ale výsledný produkt mě hodně zklamal. Místo dechberoucího dramatu z odbojového prostředí, navíc v krásné přírodě Českého ráje, jsem se dočkal nekoherentního příběhu s mnoha ahistorickými volovinami. Potvrdilo se tak, že česká produkce takovéto filmy neumí... ()