Ragnarök – Konec světa

Nórsko / Dánsko, (2020–2023), 13 h 50 min (Minutáž: 38–55 min)

David Stakston, Jonas Strand Gravli, Herman Tømmeraas, Theresa Frostad Eggesbø, Emma Bones, Henriette Steenstrup, Gísli Örn Garðarsson (viac)

V jednom norském městě, které je ohroženo znečištěním a tajícími ledovci, se zdá, že přichází konec světa. Dávné zlo ale dokáže vyzvat na souboj jen legenda. (Netflix)

Recenzie používateľa Azurose k tomuto seriálu (4)

Ragnarök – Konec světa (2020)

Ohromné zklamání. Tvůrci se rozhodli zajímavě zkombinovat severskou mytologii a současné dění, avšak zde narazili na řadu problémů. Seriál je jako celek rámcově funkční, avšak jednotlivé prvky nedávají smysl a nejsou promyšlené. Postavy zajímavé, ale ne dobře napsané. Vizuál je okouzlující, ve druhé sérii propracovanější díky vyššímu rozpočtu. Je to taková jednohubka na jedno odpoledne. ()

Série 1 (2020) (S01)

Ohromné zklamání. Tvůrci se rozhodli zajímavě zkombinovat severskou mytologii a současné dění, avšak zde narazili na řadu problémů. Je jasné, že seriál cílí především na mladé publikum, protože v něm hrají hvězdy ze Skamu a vše se točí kolem teenagerů. Tohle nebylo úplně šťastné, jelikož to vůbec není uvěřitelné a v kontextu celého příběhu by dávalo smysl sledovat dospělé protagonisty, ne děti. S tím se váže hned první a nejdůležitější problém. Protagonista přijíždí do města a "dostává" schopnosti od neznámé prodavačky. Jak se možné, že mu neznámá žena dá schopnosti, když obři (antagonisté) jsou na světě už 3000 let a jemu je teprve cca. 17? Absolutní blbost. Tvůrci celou dobu vyvolávají otázku, kdo je neznámá prodavačka, ale nedozvíme se nic. Opět kámen úrazu. Když se náš protagonista začne dostávat do problémů a nikdo mu nevěří, je hloupý a nenapadne ho vzít židli, na které sedí, a skroutit ji. Nejen on, ale i všechny ostatní postavy jsou extrémně hloupé a jejich chování neodpovídá jejich charakterům. Pět a půl dílu čekáme na vyvrcholení děje, které po zhlédnutí představuje dvouminutovou nudnou scénu. Ragnarök je celou dobu popisován honosně a když ho divák vidí, má smutek na tváři. Samozřejmostí je, že se vše netočí kolem mytologie, ale kolem problémů obyvatel města a životního prostředí. Pokud se mají prolínat dvě témata, musí do sebe zapadat. To se tady bohužel nepodařilo. Musím vyzdvihnout hudbu, vizuál a práci s kamerou. Na obraz se nádherně dívá a tvůrci opravdu na diváka přenesli pocit z daných situací. Celkově seriál musím hodnotit záporně, přestože mě bavilo se na něj koukat. ()

Série 2 (2021) (S02)

Druhá série je již o něco zajímavější, postavy jsou silnější a ve vizuálu se i promítá vyšší rozpočet. Drtivá většina prvků ale opět nedává smysl. Schopnosti se předávají "lusknutím prstu" a konflikty, které se v průběhu příběhu otevřou, se na konci neuzavřou. Celá série působí nedodělaně a zmateně, avšak je o něco lepší než série první. ()

Série 3 (2023) (S03)

On je celkem problém, když je hlavní postava hloupá a tvrdohlavá. To se pak nemůže člověk divit, že se mu seriál nelíbí. Po prvních dvou sériích jsem neměl žádná očekávání - a to je vlastně dobře, jinak bych byl ohromně zklamaný. Třetí série mi jen potvrdila, jak špatný tento seriál je. A konec už ani rozebírat nechci, protože tak špatné zakončení seriálu jsem dlouho neviděl... ()