Belgravia

Seriál z produkce britské společnosti ITV je adaptací stejnojmenné knižní předlohy Juliana Fellowese, pojmenované podle luxusní londýnské čtvrti. Autor Panství Downton a dalších oceňovaných scénářů diváky zve do Londýna 19. století mezi společenskou smetánku. Rodiny z nejvyšší aristokracie, které nemají své bohatství a tituly komu odkázat. Rodiny sice urozené, ale bohaté jen potomstvem, které musí ve sňatku hledat zajištění. A rodiny nově zbohatlých podnikatelů, toužící po vzestupu mezi šlechtu. Osudy všech se protínají v přepychových salonech panstva i skromných pokojících služebnictva. Na své si přijdou všichni ti, které přitahuje rub i líc životního stylu britské vyšší společnosti, především však milovníci dobrých příběhů, plných intrik a nečekaných zvratů. V hereckém obsazení se vedle osvědčených tváří britské televizní a filmové tvorby, jako je Philip Glenister, Tamsin Greigová, Harriet Walterová, Tom Wilkinson, Paul Ritter či Saskia Reevesová objevují i jména nastupující herecké generace Richard Goulding, Ella Purnellová a Emily Reidová. Režie se ujal zkušený John Alexander. (Česká televize)

Recenzie používateľa Necrotongue k tomuto seriálu (7)

Belgravia (2020)

Tvůrci Downton Abbey ponechali všechna pro a proti tohoto žánru na místě, jen pro svůj nový počin nahradili venkovské panství londýnskou čtvrtí. Z mého pohledu se jim opět zadařilo a předvedli mi to, co jsem od nich očekával. Já ale nejsem objektivním divákem. Já totiž tu starou Anglii tak nějak "žeru"; všude samý snob, jasně rozdělené kasty, romantika i pragmatismus a žádná mnohobarevná aristokracie. Byl jsem spokojen s obsazením jednotlivých rolí, s dokonalými kostýmy i s celkovou jasně viditelnou profesionalitou. Solidní počin. / Poučení: Zkontroluj si rodokmen a doufej. ()

Episode 1 (2020) (E01)

Říká se, že každý člověk má své slabé místo. Ani já nejsem výjimkou. Po většinu času jsem cynický zmetek, který dokáže přetavit v humor téměř každou těžkou situaci, při pohledu na průřez (nebo průtrh) lidskou anatomií nepociťuji záchvat nevolnosti, a ani v jiných ohledech se nepovažuji za změkčilce, ale předhoďte mi nějakou anglickou záležitost s panskými sídly, s lidmi nad a pod schody a jsem ztracený, protože na to hledím jako kněz na prdelku čerstvého ministranta (jen bez toho sexuálního vzrušení). Tím vším chci říct, že jsem s první epizodou v zásadě spokojen, zvlášť když tvůrci dokázali úspěšně pracovat i s dějinnými událostmi. I tak si ale myslím, že mě to bude mnohem více bavit v Anglii než v Belgii. / Poučení: Těšíš se na válku? Pokud nejsi mrchožrout, děláš chybu. 3*+ ()

Episode 2 (2020) (E02)

Přesně jak jsem předpokládal. Napoleon odjel poznávat krásy Svaté Heleny (toho ostrova, jasné?), Angličané se vrátili domů a hned mě děj bavil o něco víc. Šlechta stagnuje, obchodníci prosperují, služebnictvo dává průchod své podnikavosti, a do toho všeho krásně zapadají všeliké společenské intriky a manipulace. To je přesně ta správná kombinace, pro niž mě tyto příběhy baví a pro niž se tvářím, že jsem si nevšiml naivity a sentimentu, které bych za jiných okolností ostře pranýřoval. / Poučení: Geny se nezapřou. 4*- ()

Episode 3 (2020) (E03)

Třetí epizoda nebyla přesně tím, co jsem očekával. Nemyslím tím, že by byl děj nezajímavý, jen mi chybělo více interakcí ve vztahu panstvo- služebnictvo. Místo toho se investovalo do průmyslu a mně tolik sympatická Alice Eve hraje největší mrchu. Nu což, počkám a uvidím, kudy se bude ubírat druhá polovina seriálu. Zajímavý moment mi nepřipravili filmaři ale tvůrce českých titulků; je až dojemné, jak někdo věří tomu, že by se mohl dostat vlakem z Londýna do New Yorku (a to za pohých pět až šest hodin) :-) / Poučení: York a New York jsou dvě různá města. Doporučuji Mapy Google. ()

Episode 4 (2020) (E04)

Tvůrci tentokrát vrátili děj tam, kde bych ho chtěl mít. Pravda, nedozvěděl jsem se toho příliš o cenách komodit a o podnikatelských záměrech, zato jsem se ale dočkal tradičních manipulací a intrik viktoriánské Anglie. A právě na tyto záludnosti v podání naprosto morálních jedinců jsem se těšil. Rozhodilo mě jen to, že Tara Fitzgerald hraje v seriálu matku ženské hrdinky. V takových momentech náhlého prozření mi vždycky dojde, že už asi taky něco pamatuju... / Poučení: Za všech okolností dbejte na antikoncepci. ()

Episode 5 (2020) (E05)

V případě páté epizody se jednalo o prakticky stejnou záležitost, jakou byl i předchozí díl. Zároveň bylo jasně znát, že se finále blíží stejnou závratnou rychlostí, jakou přináší potomek cirkusové rodiny zapomenutý kompot. Každopádně přiznávám, že jsem notně překvapen; neuměl jsem si představit, že by tvůrci seriálu dokázali uzavřít veškeré otevřené záležitosti během zbývajícího času. Ale zjevně to zvládnou. / Poučení: Není duchovní jako duchovní. ()

Episode 6 (2020) (E06)

Řekl bych, že se tvůrcům podařilo finále slušně ukočírovat a příliš to nepřeháněli se závěrečnými sladkými řečmi a srdcervoucími postřehy; v podstatě jsem dostal přesně tu dávku, kterou jsem byl schopen snést, aniž bych upadl do tiché deprese. Jinak se vše uzavřelo dle očekávání, protože v těchto příbězích rozhodně nejde o překvapivé zvraty; je to přece jen červená knihovna. Ale i přes tento fakt jsem se vcelku dobře bavil, protože mi bylo jasné do čeho jdu, a stěžovat si určitě nehodlám. / Poučení: Topíš-li se, kašli na stéblo, chyť se lana. ()