Osiřelá Eliška Irovská je poslána do Ptačic, odkud pocházeli její rodiče. Jako sirotek je ubytována v místním chudobinci a musí chodit žebrotou. Její poručník Petr Tumlíř však dohlíží na to, aby mohla chodit do školy. Třídní učitelkou je sympatická Karla Sýkorová, která byla za trest přeřazena do Ptačic z Prahy. Karla se zamiluje do Petra Tumlíře a jejich svatbou neposvěcený vztah je trnem v oku místním obyvatelům. Petr se rozhodne oženit se s Karlou ihned po ukončení studia práv. Karla nastuduje s dětmi divadelní představení hry Popelka a Líza Irovská si v hlavní roli získá srdce všech diváků z Ptačic. Petr končí studia a Karla mu obstará místo v Praze, ve firmě svého otce. Vyjde najevo, že Karla pochází z velmi bohaté rodiny. V té době se rozhoduje o výběru nejlepší žákyně školy, která má dostat stipendium do dívčího penzionátu. K nelibosti většiny radních je nakonec vybrána Líza. A tak Petr s Karlou i Líza odjíždějí z Ptačic vstříc lepší budoucnosti. (oficiálny text distribútora)

Ukážka z filmu

MickeyStuma

Snímek ‘Lízin let do nebe’ byl natočen na základě laterálního příběhu autorky Růženy Utěšilové a jedná se o první díl nazvaného 'Obecní Líza’ z celkově třídílného románu a pojednává nelehký osud osiřelé dívenky. Hlavní role byla svěřena Zdence Sulanové, která se honosila i svým vynikajícím pěveckým talentem a jednalo se o její první filmovou zkušenost. Málokdo však ví, že poprvé před kamerou se tu ukázali i Rudolf Hrušínský a Josef Kemr, ze kterých se rázem stali doživotní přátelé. Jedná se o nádherný příběh pojednávající o době, kdy to osiřelé děti neměli pranic jednoduché. Jen zloba, nenávist a křivda. A že nějaké dítě mělo v něčem talent? Koho to zajímalo, když to bylo chudé a z chudobince. Ale není všem dnům konec a i mezi lidmi se občas najde nějaká ta dobrá duše. Snímek má romantický nádech, citový a humorný náhled a v jistém smyslu i určité dobové napětí. Již přes osmdesát let starý snímek a stále svojí výpovědí má co říct. ()

Véronique

Stejně jako v případě pokračování je mé hodnocení stejné. Naivní, pohádkové, ale milé pohlazení po duši. Povedené výkony dětských herců v čele s mladičkou Zdeňkou Sulanovou, příjemní ochránci malého sirotka v podání Zity Kabátové a Rolfa Wanky, zlí a vypočítaví lidé Ptačic, ... Prvorepublikoví filmaři nám opět nabídli kus naivní nevinnosti na filmovém plátně... ()

vitekpe

Melodrama a cervena knihovna jak se patri. Wonka a Zita, to je dvojka jak ma byt. K tomu pubertaci Kemr a Hrusinsky. Pekne...Libi se mi jak krasna a usmevava Zita basti s radosti asi 15 svestkovych knedliku k obedu. To by se v dnesni bulimicke dobe asi moc nechytala... :-) P.S.: Vzorny vztah spolecnosti k ucitelum. Z dnesniho pohledu jak sci-fi...jeste ze nejsem ucitel, to bych asi slzel nonstop. ()

Skuby47

Kniha Růženy Utěšilové Lízin let do nebe byla prvním dívčím románem, který jsem jako malá holka objevila v maminčině knihovně. Bylo to vydání z roku 1938 a bylo už proloženo fotografiemi z filmu, který byl natočen jen o rok dříve a který jsem si později zamilovala. Nemusela jsem si osudem stíhanou Zdenu Sulanovou, krásnou učitelku Zitu Kabátovou, fešáka Rolfa Wanku a plejádu dalších známých herců nijak představovat. Z dnešního pohledu to možná není in, ale hodnotit staré filmy dnešním měřítkem, je asi jako klást si otázku, proč si pravěcí lovci vyrazili na mamuty jen s oštěpy, proč si na ně raději nevzali kulomet. Tyto filmy jsou prostě svědectvím o době svého vzniku a to ne zrovna špatným, jinak by se v televizi stále neomílaly. Možná nejsou dokonalé, ale mají pořád své věrné milující diváky, mezi které se počítám i já. ()

Rattlehead

Ano, uznávám, že je to místy až příliš naivní a sladkobolné. Na druhou stranu právě takové filmy na mě v dnešní době, plné bezduchého cynismu a úchylné rádoby-romantiky, působí jako celkem příjemný balzám na duši. Je to svědectví doby, kdy panovaly úplně jiné mravy. Když si vezmete, jak jsou zde lidé pobouřeni vztahem nezadané, svobodné učitelky a svobodného, nezadaného muže... to kdybyste dnes byli pobouřeni vztahem dvou mužů, tak jste zlí xenofobové. Jak se nám ten svět za necelé století proměnil... A jinak je samozřejmě velkým zážitkem sledovat v dětských rolích dva budoucí Velmistry našeho herectví - pány Hrušínského a Kemra. ()

• Jediné exteriéry, které se točily, byly v Pyšelích u Prahy a Prokopském údolí a to tehdy, když děti pasou krávy a pečou si při tom brambory. Jinak je celý film natáčený v ateliérech Foja Radlice. (Elisebah)
  • Ve filmu měli podle dobového tisku původně hrát jedny z hlavních rolí například Jindřich Plachta, Jaroslav Vojta a Raoul Schránil. Ještě před natáčením však byly jejich role přeobsazeny a ve filmu se nakonec jmenovaní vůbec neobjevili. (Marthos)