Válečná zóna

• Veľká Británia The War Zone

Patnáctiletý Tom (Freddie Cunliffe) se nedávno se svými rodiči a o tři roky starší sestrou Jessie (Lara Belmont) odstěhoval z Londýna do Devonu. Otec (Ray Winstone) si zkouší najít nové zaměstnání a matka (Tilda Swinton) je v pozdním stádiu těhotenství. Na cestě do porodnice ztrácí otec kontrolu nad automobilem, který havaruje a převrátí se; až na malé oděrky z této nehody naštěstí vyjdou všichni nezraněni a nový člen rodiny spatří světlo světa právě na místě nehody. Jednoho večera se Tom na cestě z nákupu náhodou stane svědkem podivného chování otce k Jessie. Když se jí však na to Tom ptá, ona všechna obvinění vehementně odmítá...

Režijní debut Tima Rotha. Podle románu Alexandera Stuarta. Film byl oceněn mnoha cenami - mezi jinými Evropskou filmovou cenou za nejlepší film v roce 1999. (Pohrobek)

rockwoman

"Tatínkova milovaná holčička" by snad v tomhle případě nechtěla být žádná normálně dospívající dívka. Není to příjemné, ale děje se to a já jsem pro ať se nad tímhle nezavírají oči. Nebylo to žádné umělé, přeslazené o ničem z čeho se mi akorát tak kroutí nehty na nohách, ale naprosto reálné což u Tima Rotha oceňuji. ()

Schuldiner

Komorní rodinné drama, dosti depresivní a dosti ponuré, kde se mimo jiné děje to, že otec zneužívá dospívající dceru, o čemž ví její bratr a těžce to snáší, což se sestrou řeší zvláštním způsobem. I když.. nakonec to vyřeší způsobem docela pochopitelným. No, nevím, je to takové drama vedoucí odnikud nikam. Navíc se vše odehrává v deštivém prostředí anglického venkova, tedy spíše úplné samoty. Celá rodina je víceméně izolovaná od světa v jejich domě na pobřeží. Byl jsem z toho akorát v depresi, nic víc. Ale asi to tak mělo být, asi to tak bylo myšleno. A herci zvládli své úlohy na výbornou. Možná je to i na tři hvězdy, ale nechám to na dvou. ()

Aluska88

Tak toto bylo hodně silné kafe. Tim Roth ukázal, že kromě svých hereckých schopností oplývá i režisérským umem. A to takovým, že jsem až hleděla. Příběh se odehrává někde u pobřeží Anglie, takže deštivé a větrné počasí se zamračenou oblohou je přítomno po celou dobu. I díky tomu je pro diváky připravena poctivá porce depresivní atmosféry, která na mně padla již v úvodu filmu a vytrvala až do hořkého konce. Drsný a syrový portrét jedné dysfunkční rodinky. Synek se celou dobu tváří jako masový vrah, přemýšlím, jestli jsem za celý film v jeho obličeji zahlédla jakékoliv známky nějakého výrazu, či emocí. Dcerka celý snímek probrečí a má také proč. Tatínek je zvrhlý úchyl, který je ovšem natolik "ohleduplný", že se na své dceři ukájí tak, aby nezapříčinil početí. Tilda Swinton je originální a zvláštní herečka a role zde jí byla jako šitá na míru. Vidět její mlékem naditá obrovská prsa a kypré tělo po porodu mi přišlo jaksi podivně ošklivě-fascinující. I když to asi není ten nejlepší výraz, jak mé dojmy zformulovat:) Colin Farrell, který je tu ještě mladé ucho, vypadal, že je jediná normální postava v této ukázce rodinných zvráceností. ()

JANARYBA

Jeden z těch filmů (a díky za to, že se toto nechutné téma otvírá) o starostlivých tatíncích, kterým by pomohlo snad jedině to, kdyby jim ho někdo (nejlépe postižený) ufikl a zároveň jim strčil něco většího do pr.....Ale to s tím miminkem, to už zůstává opravdu rozum stát.....a není to jen filmová fikce. ()

majo25

Rodinná dráma na typicky britský spôsob. Už úvodná scéna, keď sa auto s roditeľkou i celou rodinou pri nehode prevráti na strechu, napovie, že tvorcovia filmu sa s divákom maznať nebudú a ponúknu relatívne surový pohľad na obyčajnú britskú rodinku s neobyčajnými vzťahmi. Rodičovský incest a keby sestra (šeredná Lara Belmont s nešeredným telíčkom) veľmi chcela, nechýbal by ani ten súrodenecký. Oceňujem kvalitné herecké výkony na čele s večným záporákom Winstonom či poetickú ostrovnú hudbu. Výprava ani tempo síce nie sú silnou stránkou filmu, tou je hlavne silná téma. ()