Ďábel od vedle

• USA The Devil Next Door
USA, 2019, 3 h 52 min (Minutáž: 44–52 min)

John Demjanjuk (a.z.), Pat Buchanan (a.z.), Dean Reynolds (a.z.), Wernher von Braun (a.z.)

Clevelandského dědečka postaví v Izraeli před soud s obviněním, že býval dozorcem v nacistickém vyhlazovacím táboře a říkalo se mu Ivan Hrozný. (Netflix)

mclenin

Zaujímavý dokument, pripomínajúci Making a murderer, hoci prípad nie je natoľko vrstevnatý ako u MaM, no obsahovo a odkazovo značne silný a sugestívny. Polemizuje s otázkou potenciálneho justičného omylu na pozadí udalostí vyhladzovacieho tábora počas 2. sv. vojny, pričom proces zobrazuje bez bližšieho hodnotenia a ponecháva na diváka, aby si spravil vlastný názor. Myšlienky a úvahy, ktoré vzbudzuje by však určite stály za dlhšiu diskusiu, a to nielen vo vzťahu k súdnemu systému a jeho fungovaniu, ale aj k otázke trestu smrti či samotnej hodnote spravodlivosti. ()

Davies182

Měl jsem připravenou svoji neuvěřitelně chytrou teorii (a určitě bych za ni dostal scénáristickýho Oscara, kdyby se jí jednou někdo rozhodl použít!!), ale ani tentokrát to nevyšlo. Všechny tyhle šokující dokumenty od Netflixu jsou totiž úplně záměrně z "to nevymyslíš" ranku, a já si pomalu začínám zvykat, že hádat snad kolikrát ani nemá smysl. A teď už mě omluvte, jdu konečně zmaratonovat Making a Murderer. ()

HonzysKISS

Skvělý dokument, je vážně zajímavé sledovat, že náš hodný soused může být pěkně pekelnou minulost. Všechna čest filmařům, že většinu lidí dokázali sehnat i dnes. Akorát mi furt vrtalo hlavou, proč se ho nezeptali, co dělal všechno před rokem 1945, kdyby to náhodou nebyl on. Jinak ten židovskej právník byl teda pěknej kokot. Strašně nesympatický člověk, až mi z něj bylo nepříjemně. 80/100 ()

kenkaku

Fenomenálně natočený dokument. Velmi efektivně se pracuje s divákovým názorem na vinu/nevinu obviněného. Bohužel má i pár logických děr (což je u něčeho jako dokument smutné). Celkem zle jsem nesl, že ani jednou se ho nepokusili posadit na detektor lži (i když toho tajtrdlíka co mu dělal advokáta z legrace ano). Také natáhnutí na 5 dílů mi přišlo celkem dost. Obzvlásť psáže, kde se řeší jaké byl Ivan Hrozný hovado, místo toho aby prokazovali totožnost obviněného. Efektivní, ale ztráta času. ()

Slasher

"Hearing of history" - super zajímavý a dramatický soudní proces s člověkem obviněným z těch nejtvrdších zločinů. Obsahuje výborný komentář přímých účastněných (postavičku obhájce Šeftela jsem miloval), donutí vás hádat, rozmýšlet a skvělý je zlověstný otazník na závěr nad USA a úkrytem nacistických sráčů. Sjel jsem teď komplet jak malinu, v rámci temných true crime mini-sérií cením ještě o kus nad TED BUNDY TAPES. ()

• Polský premiér Mateusz Morawiecki upozornil společnost Netflix na chybné vyznačení polských hranic v dokumentu. Ve snímku byly totiž vyznačeny současné hranice Polska a tím mohly v divákovi budit dojem, že koncentrační tábory byly vybudovány tehdejší polskou vládou. Netflix na toto upozornění zareagoval a ředitel Reed Hastings 14. 11. 2019 prohlásil, že v příštích dnech budou texty, do některých map představených v seriálu, doplněny, aby bylo jasnější, že koncentrační tábory v Polsku postavil a provozoval německý nacistický režim, jehož vojáci vpadli do země a okupovali ji v letech 1939 až 1945. (kukkik)
  • Němečtí historici představili v lednu 2020 dosud neznámé fotografie z nacistického vyhlazovacího tábora Sobibor. Na dvou z 361 zveřejněných snímků je podle odborníků také někdejší dozorce John Demjanjuk. (klukluka)
  • John Demjanuk zemřel 17. března 2012 v pečovatelském ústavu v Rosenheimu ve věku 91 let. (Homerking)